Čím nahradit vysloužilý okapový systém?


18866444_2f47b25709

Okapy mají obecně životnost desítky let, pokud však už neplní svou funkci dobře a nepomáhají ani pokusy o lokální opravy, pak je třeba vybrat nové. Vzhledem k tomu, že se jedná o vcelku nákladnou investici, je třeba volbu dobře promyslet. Mezi největší favority těchto výměn bývají řazeny především měděné okapy. Jsou ale opravdu tak racionální volbou, jakou se na první pohled jeví? Podívejme se nyní společně na jejich hlavní výhody a nevýhody.

Měděné okapy mají oproti ostatním typům okapů jednu opravdu zásadní pozitivní vlastnost. Nevyžadují totiž žádnou povrchnou úpravu (ochranný nátěr a podobně) a netřeba se zdržovat jakoukoliv jejich údržbou. Měď je materiálem, který je schopný vytvářet si ochrannou vrstvu sám, a o okapy na domě se tak nemusíte vůbec starat. Díky této ochraně sice samotná měď poněkud zezelená, je to ale jen estetický problém. Okapový systém z mědi vydrží až celé století, minimálně pak 50 let.  

Měděné okapy jsou prakticky bezúdržbové

Měděným okapům nevadí jakékoliv rozmary počasí a nepřijdou si na ně ani agresivní mechy či lišejníky, které měď výslovně odpuzuje. Kromě jiného, měď se na okapy používala s velkou úspěšností už v několika uplynulých staletích, tak proč v tom nepokračovat.

Co dalšího se místo měděných okapů nabízí?

Kromě měděných okapů si můžete pořídit například okapy hliníkové, které mají životnost zhruba sedm desítek let a na trhu jsou k dostání v mnoha barevných odstínech. Další možností v pořadí je nerezová ocel, která zaručuje vysokou odolnost (nejen chemickou, ale i mechanickou) a její životnost je zpravidla minimálně padesát let. Zaplatíte za ně ale řádově asi o padesát procent víc než za měděnou variantu.

4362763212_5b161013d1

Další možností jsou třeba plastové okapy. Dostanete na ně od prodejce záruku zpravidla deset let, vyrobeny jsou z tvrzeného PVC a mají schopnost samočištění díky hladkému povrchu. Oproti předpokladům jsou navíc velice odolné, mají takřka neomezenou životnost a jsou velmi lehké (takže je nemusíte složitě upevňovat). Poškození nečekejte ani od těžkého sněhu, nicméně jejich cena je poměrně vysoká. V porovnání s pozinkovaným okapem zaplatíte zhruba jednou tak velkou částku.

Nepřehlížejte nedostatky měděných okapů

Samozřejmě existují i určité nevýhody měděných okapů, nejčastěji se zmiňuje pořizovací cena (jsou totiž zhruba třikrát dražší než například hliníková varianta), kromě jiného se také vykupují ve sběrnách kovů za poměrně dobrou cenu, což znamená, že se mohou stát kořistí zlodějů. Krádeže celých okapových systémů z mědi nejsou v tuzemsku vůbec výjimečné.

3785537119_31482c5fcf

I když se měď v rámci materiálů okapových systémů hojně doporučuje již desítky let, neměli byste to brát jako jedinou možnou volbu. Vždy je třeba pohlížet na prostředí, ve kterém se váš dům nachází. Měděným okapům vadí (mimo nenechavců) například i vysoká koncentrace sirnatých sloučenin ve vzduchu, která může výrazně snižovat celkovou životnost okapů.

 

publikováno: 25. 11. 2012
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.