Čištění koberců – jakou metodu zvolit?


Jakou metodu zvolit pro čištění právě těch vašich koberců?

Máte-li doma na podlahách koberce, pak byste je několikrát za rok měli důkladně vyčistit. Uchováte tak nejen jejich pěkný vzhled, ale také je zbavíte prachu, který může snižovat komfort bydlení a způsobovat alergické reakce. Konkrétní postup čištění koberců závisí nejen na typu koberce, ale také míře znečištění. V tomto článku se dozvíte vše podstatné o základních způsobech údržby a na závěr se budete moci inspirovat tipy, jak zakročit proti skvrnám.

Čištění koberců je možné provádět suchou, nebo mokrou cestou. Dále je možné ho rozlišit i podle toho, zda využijete tepovač (extraktor), případně vysavač vybavený funkcí na čištění, nebo se spolehnete pouze na ruce a hadr s kartáčem. Naposled zmiňovaný postup není odborníky doporučován na celoplošné čištění, protože je nejen velice namáhavý, ale obvykle se při něm nepodaří využít prostředek tak, jak je třeba.

Kdy zvolit mokré a kdy suché čištění koberců?

Suché čištění koberců představuje možnost, kdy se na koberec nasype speciální prášek (běžně dostupný v drogerii), který se následně nechá nějakou dobu účinkovat. Po uplynutí dané doby se odstraní vysavačem. Speciální složení těchto přípravků zajistí absorpci špíny a pachů. Postup není ovšem vhodný pro bavlněné koberce a typy s vysokým vlasem.

Další variantou je tedy mokré čištění koberců. Ať už ho provedete ručně, nebo využijete práci přístroje, má tato metoda jedno velice důležité pravidlo – nepromáčet koberec. Ten by mohl zatuchnout či se jinak znehodnotit, pokud by voda pronikla do jeho vrstev a struktury. Přípravky určené k tomuto čištění tak obvykle vytváří hustou pěnu, která se stará o odstranění nečistot a prachu. Je tedy důležité řídit se pokyny uvedenými na obale daného prostředku. Máte-li vysavač vybavený funkcí mokrého čištění, pak je celý proces poměrně snadný. Pokud ne a nechcete vše obstarávat ručně, pak máte dvě možnosti. Buď si necháte koberec vyčistit odbornou firmou (ceny okolo 20 Kč/m2), nebo si přístroj vypůjčíte (cca od 400 Kč a výše/den).

6859957080_8f1ca6d839

Jaké je parní čištění koberců?

Mimo výše uvedených způsobů existuje ještě jeden. Tím je parní čištění. Jak už pojmenování napovídá, princip tkví ve využívání horké páry, která dokáže efektivně rozpouštět usazenou špínu i bez použití nadměrného množství saponátu. Takové čištění je možné provádět pomocí speciálního přístroje, který je schopen vytvářet páru. Ta je vstřikována do koberce pod vysokým tlakem společně s přípravkem na čištění a posléze z koberce vysávána. Tuto metodu si můžete taktéž objednat od specializované firmy, případně si přístroj k tomu určený zapůjčit.

Proti skvrnám zasáhněte co nejdříve

Téměř každý se někdy v životě setkal se situací, kdy se mu na koberec něco vysypalo nebo vylilo. Abyste co nejvíce eliminovali riziko, že koberec bude už navždy „zdobit“ vzpomínka na takovou nehodu v podobě nevzhledné skvrny, pamatujte na to, že reagovat musíte co nejrychleji. V následujícím přehledu se dozvíte, jak postupovat proti nejběžnějším skvrnám na koberci, nedisponujete-li speciálními přípravky, kterými byste mohli ihned koberec ošetřit. Vzniklou skvrnu vždy čistěte od okraje směrem ke středu, abyste ji neroztírali do okolí. U rozlitých tekutin nejprve nasajte skvrnu do savého papíru nebo textílie.

Typ skvrny

Doporučený postup

 • krev

vyčistit studenou vodou (! nikdy ne teplou)

 • inkoust

přiložit hadřík namočený v horkém mléce, poté vyčistit

 • káva

vyčistit teplou vodou

 • čaj

vyčistit teplou vodou

 • mléko

vyčistit teplou vodou

 • červené víno

zasypat solí, nechat působit, poté omýt čistou vlažnou vodou

 • bílé víno

vyčistit horkou vodou s trochou saponátu

 • žvýkačka

kostkami ledu zmrazit, poté oddrolit

 • mastné fleky

zasypat moukou, nechat působit, poté využít šampon na koberce

Čištění koberců by se mělo provádět alespoň jednou za půl roku, frekvence se však odvíjí od míry znečištění i četnosti provozu v daných prostorách. Chcete-li mít jistotu, že výsledek bude skutečně viditelný, pak práci přenechejte odborníkům. U dražších a vzácných koberců na čištění svépomocí raději rychle zapomeňte. Na závěr jsme pro vás připravili tipy, jak správně vysávat koberec:

 • Před zapnutím vysavače zkontrolujte, zda není sáček v něm přeplněný (v případě bezsáčkového typu podrobte kontrole nádobku na prach)
 • Odstraňte z koberce všechny překážející předměty
 • Začněte u stěny ležící oproti dveřím
 • Mobilní nábytek odsouvejte a vysávejte pod ním a kolem něj
 • Nejde-li s nábytkem pohnout, snažte se prostor kolem něj (případně pod ním) vysát úzkou hubicí
 • Postupujte směrem ke dveřím a vysávané místo vždy přejeďte několikrát, a to různými směry
 • Pokud vás vysávání nebaví, můžete si pořídit robotický vysavač, který uklidí za vás (více o něm se dozvíte v článku „Úklid domácnosti zjednoduší robotický vysavač

 

publikováno: 24. 4. 2012
Rozbalit všechny příspěvky
Změnit pořadí komentářů
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.