Co dělat se shrabaným listím? Možností je několik!


co dělat se shrabaným listím2

Také máte zahradu plnou ovocných stromů a řešíte, jak naložit se shrabaným listím? Jeho pálení není zrovna ekologické a štiplavým dýmem sousedy dvakrát nepotěšíte. Nabízí se přitom hned několik možností, jak účelně naložit se spadaným listím a moc se přitom nenadřít. Můžete si připravit tzv. listovku, přidat listí na kompost, nechat jej volně v trávě nebo vyhodit do kontejneru na bioodpad. Na jednotlivé možnosti zpracování se podrobněji zaměříme na následujících řádcích.

Usnadněte si sběr foukačem nebo vysavačem

Časově nejnáročnější činností na zahradě během podzimního období je vyhrabování listí z trávníku. Pokud máte velkou zahradu a chcete si sběr listí usnadnit, pořiďte si elektrický nebo benzinový foukač na listí. Během chvilky „naženete“ i velké množství spadaných listí na jedno místo, aniž byste se museli hrbit a vydat větší množství energie. Moderní foukače lze využít současně jako vysavače. Po připojení sběrného vaku se listí nasaje a v případě některých vyšších typů vysavačů i rozseká na drobné částky. Další zpracování listí pak bude o poznání jednodušší.

Foukač listí je užitečný i při úklidu ulic či parků

Spadané listí můžete nechat ležet v trávě

Péče o zahradu je důležitá, ale i v případě spadeného listí platí, že všeho moc škodí. Samozřejmě že z okrasného trávníku, chodníků nebo příjezdových cest byste měli listí posbírat. Pokud vám však pod stromy zbude nějaké to listí navíc, nemusíte se s ním příliš trápit. Pokud jej necháte v trávě i přes zimu, zahradě to neuškodí, ba naopak. Listí poslouží jako ochrana pro ježky a další zvířata, která se na podzim po zahradě pohybují. Listí pak v zimním období ochrání stromy a rostliny před silnými mrazy a zajistí výživu kořenového systému. Listy ovocných stromů tak nachází své využití i při zazimování růží a jiných květin, které je třeba ochránit před výraznými poklesy teplot.

Listí patří i do kompostu

Máte na své zahradě kompostér? Pak můžete značnou část listí přidat i do něj. Kompostovat můžete všechny druhy listí, a to včetně ořešáku nebo topolu. I když se často setkáte s názorem, že se listy ořechu nemají do kompostu přidávat kvůli obsahu nevhodných látek, nemáte se při přidání přiměřeného množství čeho bát.

Přirozený rozklad listí v kompostu podpoříte smícháním s čerstvě posečenou trávou. Při kompostování můžete přidat i kapalné hnojivo, které urychlí proces rozkladu tuhých částic. Chcete-li, aby se listí v kompostu co nejrychleji rozložilo, před přidáním jej rozsekejte nebo nadrťte na menší kusy.

Čtěte také: Jak založit kompost

Mulčování listí je stále oblíbenější

Pokud jste příznivci mulčování trávníku, vězte, že s trávou lze mulčovat i listí. V takovém případě necháte listy ovocných stromů ležet na trávníků i při sečení pomocí mulčovacího nože vytvoříte jemný prach s nadrcenou trávou, kterou ponecháte na zemi. Nadrcené listy se v trávníku rychle rozloží a trávník obohatí o řadu cenných látek.

Připravte si listovku

Mezi zkušenými zahrádkáři je v oblibě využití tzv. listovky, což je velmi kvalitní zemina vzniklá několikaletým rozkladem listí. Listovka může být buď mladá (jedno až dvouletá), nebo stará, která může vznikat i pět let. Kypřejší zemina vzniká při kratším rozkladu, naopak v případě staré listovky je méně kyselá a méně kyprá. Hodí se pro výsevy květin, kdy v kombinaci s kvalitním zahradním substrátem vytvoří ideální podmínky pro rychlý růst. Nejlepší listovky se vyrábí z bukového listí, za méně kvalitní se pak považují zeminy vzniklé rozkladem kaštanu. Domácí příprava listovky vyžaduje trpělivost, výsledek však stojí za to.

Máte nadmíru listí? Obraťte se na obecní úřad

Pokud máte na zahradě velké množství ovocných stromů, zřejmě šetrně nezpracujete veškeré listí na zahradě. Ani v takovém případě se však neuchylujte k jeho pálení. Obraťte se na obecní úřad a ptejte se na možnosti likvidace biologického odpadu. Větší obcí totiž jednou či dvakrát do roka objednává kontejner určený právě pro uložení listů, větví a dalšího odpadu ze zahrady.

Práce na zahradě jsou na podzim v plném proudu. Nenechte si ujít další související články:

publikováno: 19. 10. 2020
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.