Co jsou klima dveře a kdy je budete potřebovat


klima dveře

Rozdílné teploty a úrovně vlhkosti dokážou se vstupními i interiérovými dveřmi divy. Pokud nechcete, aby se vám po nějaké době začaly dveře kroutit a objevovat si jiné vady, popřemýšlejte nad pořízením klima dveří, které tento problém řeší. Přečtěte si, co to klima dveře jsou, do jakých kategorií se rozdělují a v jakých případech byste po nich měli sáhnout.

Klima dveře řeší problém s rozdílnou teplotou a vlhkostí

Většina vchodových i vnitřních dveří se stále vyrábí ze dřeva, které je náchylné na prudké změny teplot i vzdušné vlhkosti. Problematická je především situace, kdy dveře rozdělují prostory s výrazně odlišnými teplotami. Ve vnitřních prostorách se tento problém vyskytuje zřídka, teplota i vlhkost bývá podobná ve všech obytných místnostech. Máte-li však doma nějakou z místností nevytápěnou, nebo se potýkáte například s vysokou vlhkostí v koupelně, zpozorněte. Právě pro tyto případy jsou určené klima dveře, které jsou speciální technologií upravené tak, aby rozdíl teplot z jedné a druhé strany zvládly.

Klima dveře jsou důležité zejména pro použití na vchodové dveře, které rozdělují byt a nevytápěnou chodbu. Teplotní rozdíly pak mohou být značné. Nad pořízením klima dveří byste měli popřemýšlet i v případě, potřebujete-li pořídit nové dveře do garáže, dílny, prádelny nebo sklepa. Doporučujeme před pořízením nových dveří proměřit teploty i úroveň vzdušné vlhkosti v jednotlivých místnostech a v případě výrazných rozdílů pořídit klima dveře odpovídající kategorie.

Klima dveře se zpravidla dělí na tři kategorie

Dveře vybavené klimatickou úpravou se standardně rozdělují na tři kategorie. Někteří výrobci automaticky opatřují všechny své výrobky základní klimatickou úpravou, aby dveře menší teplotní rozdíly bez problémů zvládly. Tyto výrobky se řadí do kategorie I. Vyžadujete-li však ochranu před většími rozdíly teplot a vlhkosti vzduchu, za dveře ve třídě II nebo III si připlatíte.

Klima dveře třídy I

Klima dveře zařazované do třídy I jsou zkonstruované tak, aby zvládly rozdíl tepla do cca 5 °C a rozdíl vlhkosti do +/- 20 %. Tento typ klima dveří je vhodný pro běžné interiérové použití, kde řeší teplotní a vlhkostní rozdíl mezi obytnými místnostmi. Klimatickou odolnost oceníte například ve chvíli, kdy v kuchyni stoupne vlhkost po vaření nebo v koupelně po sprchování nebo sušení prádla. Klima dveře třídy I se vyrábí v různých provedeních ve všech verzích povrchů, a to včetně prosklených variant.

Klima dveře třídy II

Do druhé třídy klimatické rozdílnosti se řadí ty dveře, které jsou zkonstruované s ohledem na teplotní rozdíly do 10 °C a vlhkosti +/- 30 %. Hodí se například pro předělení obytných místností od temperované garáže, verandy, zimní zahrady nebo vytápěné dílny. Na rozdíl od dveří třídy I jsou dostupné jen v plném provedení, protože součástí jejich konstrukce je odolná hliníková fólie. Právě tak zajišťuje ochranu před rozdílnými teplotami a chrání dveře proti průhybům a jiným deformacím.

Klima dveře třídy III

Nejvyšší míru ochrany před klimatickými rozdíly zajistí klima dveře zařazené do třídy III. Moderní výrobní technologie umožňuje jejich osazení do prostorů, kde je teplotní rozdíl až 20 °C a rozdíl vzdušné vlhkosti až 50 %. Jedná se o jasnou volbu do míst s výraznými rozdíly teplot a vlhkosti, standardně do nevytápěných garáží, sklepů, nevytápěných půdních prostorů a podobně. Tento typ dveří vám bude sloužit řadu let, aniž by došlo k viditelnému průhybu, který by ovlivnil funkčnost dveří.

Na teplotní a vlhkostní rozdíly mezi místnostmi, které dveře předělují, se často zapomíná. Neudělejte takovou chybu i vy a zvolte vhodný typ klima dveří, které vám vydrží. Nenechte si ujít další články zaměřené na problematiku dveří:

publikováno: 15. 3. 2021
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.