Co pěstovat ve vertikální zahradě? Nemusí to být jen pro okrasu


51bd6733dbd0cb1e5b0018c4_w540_sfit_

Vertikální zahradu jsme si představili v předchozím článku. Pokud vás myšlenka zahrady kdekoliv (a to i na miniaturním prostoru třeba na balkoně ve městě) zaujala natolik, že jste se rozhodli pro její výrobu svépomocí, pak se jistě budou hodit tipy na to, jaké rostliny pěstovat. Problematika je tp celkem složitá, ale s použitím selského rozumu nic není nemožné.

 

Vegetaci ve vertikálních zahradách je třeba přizpůsobit tomu, zda bude v interiéru nebo exteriéru. V obou případech je ale důležité, aby rostliny byly nejen odolné, ale také pěkné na pohled.

Podle čeho vybrat rostliny do vertikální zahrady

Prvním kritériem pro zelené zdi zkonstruované odborníky, je schopnost rostlin růst bez zeminy, jen z živin z roztoku.

Dále je samozřejmě důležité hledisko umístění vertikální zahrady – a to nejen to, zda se jedná o fasádu v exteriéru či dekorativní zeď uvnitř. Důležitá je orientace na světovou stranu. V závislosti na ní jsou zahrady vystavovány povětrnostním vlivům a paprskům slunce, které mohou ovlivňovat vývoj a vzhled rostlin. V interiéru pak pozor na stinná nebo chladná místa a vzdušnou vlhkost v prostoru.
Estetično se pak řeší až v závislosti na těchto kritériích. Až nakonec se tak volí barevná skadba, případně i užitek z pěstované zeleně.

  • v případě domácí konstrukce a použití hlíny lze pěstovat jakékoliv druhy
  • interiérové zelené stěny často vyžadují zabudování speciálního osvětlení
  • pozor na soužití jednotlivých druhů, ne všechny rostliny vedle sebe mohou existovat
  • vhodné je využít rostliny, které mění vzhled v závislosti na ročním období co nejméně

Co konkrétně zvolit pro vertikální zahradu

Rostliny využívané do vertikálních zahrad by se daly rozdělit do tří kategorií. Lze je kombinovat, avšak s citem.

small-vertical-gardening

Okrasné květiny pro vertikální zahradu

Péče o ně by měla být co nejjednodušší. Jako příklad lze tedy uvést rostliny se silnější lodyhou a hustě olistěné (ideální jsou kapradiny). Rostliny by neměly dorůstat do velké výšky, aby nebyly příliš těžké. Kvetoucí rostliny nejsou příliš žádoucí, barevných variací je třeba dosáhnout využitím rostlin se zajímavě zabarvenými listy.

Bylinky do vertikální zahrady

Na balkoně vybízí vertikální zahrady k praktickému využití. Proto se nebojte zasadit všechny své oblíbené byliny, které tak budou vždy po ruce. Citronová tráva, bazalka, rozmarýn nebo tymián nejenže dobře chutnají, ale také pěkně vypadají.

Užitkové rostliny ve vertikální zahradě

Netřeba se obávat ani užitkových rostlin. Hrášek nebo malé jahodníky budou zásobovat lahodnými plody celou rodinu.

Vertikální zahrada tak nemusí sloužit jen pro okrasu, ale také jako místo, které se dá využít ryze prakticky. I to bývá častým důvodem pořízení, taková malá zahrádka na balkoně totiž nezabere ani moc místa.

publikováno: 6. 2. 2014
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.