Půda, kameny a správná péče - to je klíč k úspěchu pro zahradní skalky
Skalničky patří k těm záhadnějším součástem zahrádek. Některé druhy nevyžadují příliš světla a daří se jim v ne příliš pohostinných podmínkách. Pro kvetoucí a barevné však najděte pěkné místo na slunci a dopřávejte jim pravidelnou péči. Ta v případě skalniček není nikterak složitá,přesto se vyplatí dodržovat některá základní pravidla.
Skalky se po chladných měsících probouzí velmi brzy a také se ukládají k zimnímu spánku. Mezi skalničkami se tak dají najít jak velmi odolné rostlinné druhy, tak i krásné a křehké květinky stvořené pro léto.
Zahradní skalky aneb jak pěstovat skalničky
Pěstování skalniček není žádná věda, a pokud se řídíte několika pravidly, úspěch je téměř zaručen. První rada zní: vybírejte rostliny stejného typu. Tedy buď ty, které se hodí do stínu a vyžadují sklon skalky na sever, nebo ty, jež vyžadují slunce a potřebují sklon na jih či západ. Další rozlišení lze udělat podle toho, zda vyžadují více nebo méně vlhkou zeminu a do jakého typu půdy se vůbec hodí:
- kyselá půda se připraví s pomocí rašeliny
- zásaditá s přimícháním vápencové složky
Skalničky se liší i nároky na vláhu – pro ty, které mají spíše rády sušší prostředí, přimchejte do substrátu písek a štěrk a pamatujte na drenážní vrstvu.
Péče o skalničky na zahradní skalce
Jedním z hlavních důvodů, proč se budují skalky, je jejich odolnost. I bez zálivky totiž některé druhy vydrží období sucha a naopak za vytrvalých dešťů nebudou zničeny. Zálivka by se měla rostlinám dodávat na jaře a při nedostatku srážek také v létě. Používá se voda dešťová, kterou se kropí opatrně, aby zemina zůstala na místě. Lijáky pak často povrch udusají a ke kořanům se nemůže dostávat kyslík, proto nezapomínejte ani na kypření pomocí vidlicového kypřiče nebo dřevěný kolík.
Pokud je skalka vybavena kvalitní drenáží, tak se nikdy nemusíte obávat přemokření.
Přihnojování není u skalniček nutné, ba co víc, některé druhy jej přímo nesnáší. Bohatě postačí zeminu obohatit o čerstvý substrát. Některé druhy však mohou strádat (zejména rostoucí jen mezi kameny), v tomto případě se nemusíte obávat použít roztok. Nikdy ale ne za slunečného počasí. V červenci a pozdějších měsících už přihnojovat nelze.
Odplevelování provádějte pravidelně, a co v nejnižším stádiu růstu nežádoucí rostliny.
Kameny na skalku
Základem každé skalky jsou kameny, jež plní funkci jak dekorační, tak i praktickou. Pro přirozený dojem se zapouští do země, čímž se stávají i stabilní podporou. Díky nim se dá snadno vymodelovat terén. Pokud tedy přesně víte, co chcete. Jestli necháváte výslednou podobu náhodě, pak se připravte na dlouhý proces, než každý kámen správně zapadne.
Kameny na skalku se dají najít v přírodě, ale také je zakoupíte v zahrádkářství. Vybírejte jen jeden typ s přirozenou barvou a tvarem. Pokud budete budovat skalku z vápence, pak nezapomeňte vybírat jen rostliny, které mají rády zásaditou půdu.
Na správně vybudované skalce se máte stále na co dívat, protože rostliny kvetou postupně. Nemusíte se pouštět do rozlehlých projektů, na malé zahrádce se spokojíte i s několika kameny. Rozhodně z takovéto skalky ale nebude o nic menší radost.
Diskuse k článku