Co sadit na vyvýšených záhonech


vyvýšený záhon

Rozhodli jste se zkrášlit si zahradu vyvýšenými záhony a využít všech výhod, které přináší? Máte-li připravené vyvýšené záhony a naplnili jste je kvalitním substrátem, můžete se pustit do samotného pěstování. Sepsali jsme pro vás několik důležitých tipů, co sadit na vyvýšených záhonech a na co si při výběru jednotlivých rostlin dát pozor.

DÁLE NA TÉMA: VYVÝŠENÉ ZÁHONY

První rok je záhon plný živin. Využijte toho!

Ve chvíli, kdy správně založíte vyvýšený záhon a doplníte jej o vhodný substrát a další vrstvy, je plný síly. Využijte toho a hned v prvním roce vysaďte na vyvýšeném záhoně náročnější druhy zeleniny. Dobře založené vyvýšený záhon je vhodný pro pěstování okurků, dýní, cuket, ale také pórku, celeru a dalších košťálovin. Stejně tak můžete na záhoně zasadit rajčata, ale třeba i brambory.

V dalších letech vsaďte na méně náročnou zeleninu

Po prvním roce se část živin z vyvýšeného záhonu vyčerpá. Pokud nemáte v plánu zeminu obměnit (což rozhodně není nutné), vysaďte v další sezóně zeleninu, která není tak náročná na přísun živin. Z tohoto hlediska se jako ideální jeví saláry, jahody nebo různé druhy kořenové zeleniny. Snažte se druhy zeleniny střídat, protože každý druh z půdy „vytáhne“ jiné živiny. Chcete-li na jednom vyvýšeném záhonu sadit více druhů zeleniny, vždy doprostřed zasaďte ty nejvyšší. Naopak nižší zelenina lépe poroste na okraji záhonu.

Na vyvýšeném záhonu pěstujte i bylinky

Vyvýšené záhony jsou ideální pro pěstování různých druhů zeleniny, bez obav v nich však můžete pěstovat i okrasné rostliny nebo bylinky. Chcete-li vysadit větší množství bylinek, vyvýšený záhon je k tomu ideální. Budete mít bohatou bylinkovou zahrádku plnou bazalky, máty, rozmarýnu a dalších druhů dle potřeby. Doporučujeme použít substrát určený pro sadbu bylin, ve kterém vám porostou rychle a budou vynikat bohatou úrodou.

Nenechte si ujít další články související s tématem:

publikováno: 8. 8. 2019
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.