Co udělat se sádrokartonem, který zůstal po rekonstrukci jako odpad?


sádroš odpad2

Pokud jste se pustili do rekonstrukce bytového jádra, snižování stropu nebo zateplování půdní vestavby, jistě jste při práci použili nemalé množství sádrokartonových desek. Po dokončení rekonstrukce vám pak zřejmě zbylo poměrně velké množství sádrokartonového odpadu. Pokud berete ohled na životní prostředí, jistě si lámete hlavu nad tím, co s odpadním sádrokartonem vlastně udělat. Může do popelnice? Nebo s ním musíte do sběrného dvora? Na tyto otázky si vzápětí odpovíme.

Sádrokarton do popelnice nepatří

Do popelnice byste správně neměli ukládat žádný stavební odpad, a to ani zbytky sádrokartonu. Samozřejmě pokud vám po drobné rekonstrukci interiéru zbude jen pár odpadních odřezů a sádrového prachu, bez výčitek jej do popelnice vhoďte. Jinak je tomu při rozsáhlejších rekonstrukcích, kde by vám objem vaší popelnice vlastně ani nestačil.

Čtěte také: kam patří krabice od mléka a další obaly

Odvezte sádrokartonové desky do sběrného dvora

Jednou z možností likvidace stavební suti je její odvoz do sběrného dvora. Tam by vám měli sádrokartonový odpad bez problémů přijmout. Raději se však na něj obraťte předem a zjistěte, jaké typy odpadu přijímá.

Odvoz sádrokartonu a dalších odpadních materiálů však bude zdarma jen ve sběrném dvoře v místě vašeho bydliště, případně ve spádové oblasti. Proto si při jeho návštěvě nezapomeňte vzít i doklad totožnosti, kterým prokážete, že v dané lokalitě skutečně bydlíte. Odpad vám nakonec vezmou v jakémkoliv sběrném dvoře, pokud však bude mimo místo vašeho bydliště, téměř vždy za uložení odpadu zaplatíte.

Objednejte si kontejner na stavební suť

Máte-li kromě odpadu ze sádrokartonů také zbytky cihel, betonu, kamene a další stavební suti, nechejte si přistavit kontejner. I když se jedná o placenou službu, ušetří vám spoustu starostí i času. Firma zaměřená na likvidaci odpadů vám ve stanovený den a čas přistaví kontejner, vy jej jednoduše naložíte a o nic dalšího se nemusíte starat. Firma kontejner odveze a zajištění likvidace či uložení bude v její režii.

Tip redakce: Chcete na odvozu stavební suti ušetřit? Budete-li si objednávat přistavení kontejneru, už v průběhu demolice nebo rekonstrukce materiál třiďte. Vytvořte si zvlášť hromádky na sádrokartonu, zvlášť na cihly, beton, kameny a další druhy odpadu. Cena tříděného odpadního materiálu bývá zpravidla nižší než cena odpadu směsného.

Najměte si stavební firmu, které se o likvidaci odpadu postará

Pokud se do rekonstrukce domu nebo bytu pouštíte svépomocí, budete si muset s likvidací sádrokartonu a suti poradit sami. Máte-li v plánu na práce a stavební úpravy přizvat odbornou firmu, zjistěte si, je-li v ceně i finální úklid a odvoz odpadu. Některé firmy tuto službu nabízí automaticky v ceně, u jiných si za ni připlatíte, další zase likvidace vůbec nezajišťují. Služba odvozu a likvidace odpadů je tak jedním z parametrů, podle kterých byste se při výběru konkrétní stavební firmy rozhodně měli rozhodovat.

Zbytky sádrokartonových desek můžete dále využít

Pokud vám po rekonstrukci zbyly sádrokartonové desky větších rozměrů, byla by škoda je hned odvážet na sběrný dvůr. I menší kusy sádrokartonu lze dále využít. Hodí se k výrobě jednoduchých konstrukcí, stejně tak z nich můžete vytvořit různé dekorace do interiérových i exteriérových prostoru. Z úlomků a odřezků sádrokartonu se vyřezávají například geometrické tvary, které se dají lepit nebo jinak kotvit na stěny. Ze sádrokartonu můžete vyrobit také malé police nebo třeba květináče pro suché či plastové květiny. Se sádrokartonem si mohou vyhrát i děti. Zpravidla mají hladký bílý povrch, a tak se na desky dá kreslit třeba křídou.

Přečtěte si další články zaměřené na likvidaci odpadů a třídění:

publikováno: 2. 9. 2020
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.