Dálkové odečty a trendy při měření spotřeby vody a tepla


vodoměr

Vodoměry i měřiče tepla s dálkovým odečtem jsou stále vyhledávanější. Odečty na dálku totiž umožňují snadný a rychlý sběr dat, aniž by osoba provádějící odečet musela být přítomna přímo u vodoměru. Kromě zrychlení a zjednodušení procesu odečítání hodnot se navíc minimalizuje riziko podvodů, například moderní vodoměry na nelegální zásahy sami upozorní. Zařízení pro dálkový odečet pomáhají i sdružením vlastníků bytových jednotek, která mohou snadno a spravedlivě připravit rozúčtování. Pojďme se zaměřit na to, jaké jsou možnosti dálkových odečtů a jak probíhají v praxi.

Dálkové odečty zrychlí rozúčtování

Hlavní výhoda dálkového odečtu spočívá v rychlosti, komfortnosti a přesnosti. Proto se v mnoha bytových domech stále častěji používají indikátory topných nákladů, měřiče spotřeby tepla, plynu i vodoměry s funkcí dálkové, obvykle rádiové, komunikace. Díky tomu není nutné pravidelně navštívit všechny byty a hodnoty manuálně odečítat.

Zkušenosti SVJ potvrzují, že ruční sběr dat je náročný, protože mnohdy není možné se s majitelem bytu spojit a hodnoty od něj získat. Při dálkovém odečtu tyto problémy odpadají. Odečet může probíhat i na měsíční bázi, obyvatelé bytů tak získají přehled o tom, jakou spotřebu vody i tepla reálně vykazují.

Rozúčtování tepla s využitím indikátorů a měřičů je spravedlivé

Použití indikátorů a měřičů tepla v jednotlivých bytových domech vede k úspornějšímu a šetrnějšímu chování obyvatel. Ti totiž musí nad spotřebou tepla více přemýšlet, jelikož neplatí poměrnou částku, ale přesně takovou, kterou protopí. V domech, ve kterých se spotřeba tepla sleduje a dálkově odečítá, budete jen těžko hledat byty s permanentně otevřenými okny a vytápěním na plný výkon.

Rozúčtování tepla s využitím indikátorů a měřičů je spravedlivé a ocení jej zejména spolehliví a úsporní nájemníci, kteří by v opačném případě museli platit za nešetrnost ostatních spolubydlících. Společnost ENBRA, která se dodávkou měřičů tepla i vodoměrů s dálkovým odečtem zabývá, zvýšený zájem o tato zařízení potvrzuje. Indikátory a měřiče s možností dálkového odečtu se v domech a bytech instalují stále častěji, radiová komunikace navíc umožní provést odečet bez narušení soukromí obyvatel.

indikator tepla

Odečty hodnot probíhají obvykle pochůzkovým způsobem

Tam, kde se používají systémy pro dálkové odečty hodnot, probíhá sběr dat nejčastěji pochůzkovým způsobem. Pracovník provede odečet na dálku, používá k tomu speciální terminál. V mnoha případech ani nemusí vstoupit do společných prostorů budov, odečet může provést i z vnějšku budovy. Dálkové odečty vodoměrů se dnes často provádí i na dálku z automobilu, na které se umístí anténa.

V mnoha městech a obcích dodavatelé vody běžně instalují moderní vodoměry vybavené systémem dálkového odečtu. Stačí pak jen projet ulicemi a automaticky data posbírat. Takový způsob mnohonásobně snižuje časovou náročnost, navíc pracovníci nemusí majitele domu předem kontaktovat. Pokud vám nevyhovuje každoroční komunikace a nutnost osobního předávání odečtených dat, kontaktujte dodavatele a informujte se o možnostech instalace vodoměru s dálkových odečtem.

Systém dálkového odečtu může být online

Trendem v oblasti měření spotřeby a dálkových odečtů je doplnění systému o tzv. měřící uzly připojené k internetu. V takovém případě je možné spotřebu tepla i vody sledovat online z jakéhokoliv zařízení. Díky tomu si obyvatelé udělají přehled o tom, kolik energie spotřebují a kde mohou případně ušetřit. Záleží tak na vás, případně na sdružení bytových jednotek, do jaké míry chcete mít o spotřebě vody a tepla přehled a chcete-li pravidelné datové výstupy, nebo vám stačí výsledky spotřeby jednou za rok.

Dálkové odečty pomocí radiového signálu

Ačkoliv existuje hned několik technologií pro dálkové odečty, nejčastěji se používá metoda rádiového signálu. Společnost ENBRA, která dodává měřiče tepla i vodoměry s možností dálkového odečtu, však doplňuje, že obyvatelé bytů nemusí mít žádné obavy z případného elektrosmogu. Rádiový signál totiž není zařízením pro dálkový odpočet vysílán nepřetržitě, ale v krátkých pravidelných intervalech. Díky tomu se u měřičů tepla výrazně snižuje i spotřeba energie a zvyšuje se tak i životnost instalované baterie. Proto měřiče tepla fungují bez výměny baterie i 10 let.

Radiátor

Dálkové odečty přináší řadu výhod jak pro dodavatele energií, tak i samotné obyvatele a členy SVJ. Chcete-li mít přehled nad svými výdaji a způsob rozúčtování a odečtu hodnot zjednodušit, nad pořízením zařízení pro dálkové odečty vážně uvažujte.

publikováno: 14. 1. 2019
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.