Dámská záležitost: provance styl bydlení v moderní podobě


Provance styl bydlení

Jihovýchodní část Francie spojuje středomořské slunce s vůni Alp a jednoduchý styl bydlení s pověstnou francouzskou elegancí. Jemnost interiéru v sobě skrývá ženskost, proto není divu, že se u mužů nesetkává s nadšením. Je protikladem přetechnizovanosti a ostrých linií. Voní venkovem – levandulí a čerstvým vzduchem.


 

Od rustikálního nábytku přechází k něžným květinovým vzorům. Pastelové nenápadné barvy s sebou přináší pohodu a klid, který je nedostatkovým zbožím. Užijte si typickou podobu jižní Francie se vším, co k ní patří.

Interiér dýchá svěžestí

S bílou barvou nakládejte opatrně. Ne, že by do provensálského stylu nepatřila, ale existují i jiné možnosti: barva slonovinové kosti – světla i tmavá, smetanová nebo perlová. Navzájem se liší jen minimálně, proto bude výsledný efekt jemný a nenásilný s kteroukoliv z nich. Důležitým krokem je správný výběr kontrastních barev – synonynem Provance jsou fialovo-zelená levandulová pole. Inspirací v jejich barvách trefíte to černého.
Provensálský styl bydlení se inspiruje v přírodě – barvami i materiály. Proto se v něm dobře odpočívá a čerpá energie.

Ty správné vintage předměty se vyznačují kvalitou a originalitou. Moderní výtvory je mohou napodobovat tak věrně, jak dokáží, avšak materiály a způsoby zpracování už neokopírují.

Region Provance je přesně takový, jaký si ho představujete: hrdé vily a hospodářství obklopená levandulovými poli; cihlová dlažba, v kuchyni velké hliněné hrnce, kamenná mozaika místo dlaždiček, zábradlí z tepaného železa, komfortní ložnice. Provance je přesně takové, jaké si představujete.

Konec nudy a žádný kýč

Provensálský styl bydlení plný romantiky není jednoduché zařídit trendově bez toho, aby se v něm neobjevil kýč. Pokud si dáte záležet, lze zařizovat moderně bez stereotypů, jen to bude ale o něco složitější. Inspiraci můžete čerpat například ve francouzském venkovském stylu – masivních podlahách a zdobeném světlém nábytku.
Světlé proutěné dekorace zkobinujte s jednoduchými, ale velkými skleněnými doplňky. Tácy, objemné výzy, košíky nebo stojany na noviny a taburety či stoličky by neměly chybět na seznamu dekorací do interiéru ve stylu provance.

Nápady na koupelnu ve stylu Provance

Přetvořit se dá v duchu Provance každý pokoj, ovšem s koupelnou je to něco specifického. Moc nábytku tam není a ani sehnání něčeho speciálního nepatří ke snadným úkolům. Dominantní by tedy měly být barvy a ani tady by neměly chybět dekorace. Vybavení musí být odolní proti vlhkosti, aby se neloupala barva a neklížilo se.

Od rustikálního nábytku přechází k něžným květinovým vzorům. Pastelové nenápadné barvy s sebou přináší pohodu a klid, který je nedostatkovým zbožím. Užijte si typickou podobu jižní Francie se vším, co k ní patří.

Vintage vybavení z Provance

Dva trendové pojmy dohromady nepřínaší nic jiného, než nejtypičtější prvky z francouzské oblasti v modernějším kabátě. Vytvořit dekorace tak, aby by nové výrobky měly ducha a vzhled těch starých není jen tak a musí se to umět.
Styl vintage má jako hlavní zdroj inspirace vše staré, co dýchá historií nebo tradicí, a co je pro určitou etapu charakteristické.
V původním významu znamená vintage označení vína podle místa a času sběru a podle odrůdy. Dnes se pod tímto určením skrývají trendy inspirované jistým obdobím a stylem. Zaniklý a zapomenutý styl tak může znovu ožít.

Ty správné vintage předměty se vyznačují kvalitou a originalitou. Moderní výtvory je mohou napodobovat tak věrně, jak dokáží, avšak materiály a způsoby zpracování už neokopírují.

Provance

Zahrada jako na jihu Francie

Uklidnění po stresujícím dni dostane v zahradě s vůní Provance nový rozměr. Levandule má totiž právě takový účinek. Pokud si ji vysadíte na záhonky, do květináčů nebo truhlíků, odpočinete si na čerstvém vzduchu obklopeni omamnou vůní, která srovná pocuchané nervy.
Jak vtisknout tvář Provance do zahrady? Jednoduše: bílý nábytek a fialová levandule vás přenesou okamžitě tisíce kilometrů daleko – stačí zavřít oči a zhluboka se nadechnout.

Nesmí chybět typické vůně

Vonné silice levandule jen tak nezaměníte. Vyrábí se z nich žádané a slavné parfémy i kosmetika. Kromě ní ale k této oblasti patří i tymián, šalvěj a rozmarýn. Provensálská oblast by tak mohla být inspirací i pro bylinkovou zahrádku.

Kosmetika z Provance

Z oblasti Provance pochází i několik světoznámých kosmetických firem, které využívají tamní bylinky k výrobě pečujících přípravků a vůní.
Věhlas mají hlavně přírodní mýdla. Pokud se zaměříte na certifikáty jednotlivých značek, pak jistě najdete ty, které se obejdou bez použití zbytečné chemie a hlavně své produkty netestují na zvířatech.

Není složité zařídit, aby byt voněl jako Provance. Trošku složitější je navodit atmsféru, která by vás u i v běžném dni přenesla až na jih Francie. A pokud k tomu nepomohou vůně nebo dekorace, pak otevřete lahev francouzského vína a zasněte se. Provance se pak objeví v okamžiku.

publikováno: 12. 10. 2015
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.