Domácí dílna: Jak opravit plovoucí podlahu


Oprava plovoucí podlahy

Spadl vám na plochu plovoucí podlahy nůž, nebo jste vytvořili nepěknou rýhu kamínkem na botě? Při menším povrchovém poškození zvládnete opravit plovoucí podlahu snadno a během chvilky. Při větší míře poškození budete muset vyměnit zničený dílec za nový, i to však při troše šikovnost a trpělivosti zvládnete sami. Máme pro vás několik tipů na to, jak opravit plovoucí podlahu svépomocí.

Oprava plovoucí podlahy při menším poškození

Pokud jste nešťastnou náhodou udělali škrábanec na plovoucí podlaze, zvládnete provést opravu poměrně snadno. Vždy záleží na rozsahu poškození, především na hloubce a množství vrypů. K poškození dochází často pádem ostrého předmětu, kamením či škrábáním drápků domácích mazlíčků. Oprava plovoucí podlahy se provádí několika způsoby.

Tvrdý vosk na plovoucí podlahu

Pokud máte na své plovoucí podlaze hluboké rýhy a škrábance, kterých se chcete zbavit, pořiďte si tvrdý vosk na plovoucí podlahu. Zakoupíte jej v hobby marketech nebo specializovaných podlahářských prodejnách. Jak postupovat při použití podlahářského vosku? V první řadě důkladně očistěte poškozené místo a zbavte jej nečistot a zbytků původního materiálu. Pořiďte si tvrdý vosk, který se svou barvou nejvíce blíže odstínu vaší podlahy a pomocí elektrické pájky naneste přiměřené množství do rýhy. Až vosk zatuhne, přebytečnou vrstvu odstraňte ostrým nožem nebo žiletkou. Pro vyhlazení opraveného místa použijte retušovací pero.

Podlaha

Oprava plovoucí podlahy pomocí retušovacího fixu

Pro rychlou opravu povrchového poškození plovoucí podlahy se používají speciální retušovací fixy či pera. Jsou cenově dostupné a schovají vlasové škrábance, drobné vrypy či jiné povrchové vady. Retušovací fix můžete použít na opravu plovoucí podlahy ze dřeva i umělé hmoty. Fix slouží také k dokreslení struktury nebo k transparentnímu přibarvení.

Přečtěte si také, jak vybrat kvalitní vysavač do dílny

Při větším poškození vyměňte dílec plovoucí podlahy

Pokládka podklahyPokud je poškození plovoucí podlahy závažnější a lokální, můžete se vrhnout do výměny zničených dílců. Toto řešení je nutné zejména v případech velmi hlubokých vrypů, vyštípnutých celých ploch, polámaných dílců, zničení povrchové úpravy apod. Při realizaci plovoucí podlahy byste měli vždy několik náhradních dílů uchovat právě pro potřeby výměny. Pokud jste tak neučinili, shánění totožného materiálu bude s odstupem času velmi obtížné. Pojďme se podívat na to, jak vyměnit dílec plovoucí podlahy v 5 krocích:

  1. Pomocí kotoučové pily vyřízněte poškozený díl. Řez veďte opatrně, nesmí být moc hluboký, aby nedošlo k poškození podkladové vrstvy. Zbytečně se nepřibližujte k okolním dílcům podlahy. Veďte dva řezy křížem z rohu do rohu, podlaha pak půjde snadno demontovat. Vyjměte kus podlahy s pomocí dláta a kladiva.

  2. Odstraňte veškeré nečistoty a připravte si náhradní dílec plovoucí podlahy. V případě potřeby zařízněte na požadovanou velikost a do prázdného místa v podlaze naneste vrstvu kvalitního podlahářského lepidla.

  3. Vložte náhradní dílec do zámkového mechanismu plovoucí podlahy. Nejprve podsuňte díl pod horní výstupek a pak zasuňte zbylé strany.

  4. Díl plovoucí podlahy zatlačte, přebytečné lepidlo ihned odstraňte a podlahu očistěte.

  5. Opravovanou část podlahy zatěžte na 10 hodin těžkým předmětem. Během této doby lepidlo vytvrdne, poté můžete podlahu opět normálně používat.

--> Výhody a nevýhody vinylových podlah

Netroufáte si na opravu poškozené podlahy? Obraťte se na profesionální podlahářskou firmu, která se renovacemi a opravami zabývá. Použití retušovacích per či tvrdého vosku zvládne ale každý, viditelnost povrchového poškození se přitom zásadně sníží.

Další články seriálu Domácí dílna:

publikováno: 13. 8. 2018
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.