Domácí dílna: oprava betonové podlahy
Betonové podlahy se využívají v průmyslových halách, ale i v rodinných domech, garážích nebo na dvorech. Pokud má beton už pár let za sebou nebo byl vyroben nekvalitně, začne se po nějaké době deformovat. To se projevuje vydrolováním, vznikem trhlin, prašností nebo mechanickým poškozením. Ve většině případů je oprava betonové podlahy vcelku snadná. Pojďme si ukázat základní postupy.
Nekvalitní beton? Raději udělejte nový
V případě, že je beton velmi starý a poškozený, je mnohdy jednodušší úplně jej odstranit a udělat nový. To se týká především betonu, který je extrémně poškozený po celé svojí ploše – vydroluje se a deformuje, jeho povrch je navíc znečištěný, takže by nová vrstva mohla špatně držet. Zbylé kusy betonu ale můžete použít do základu a ušetřit na nové betonové hmotě.
Oprava betonu závisí na rozsahu poškození
Než se pustíte do práce, vyhodnoťte stav své betonové podlahy. Existuje několik způsobů opravy a konkrétní metodu byste měli vybrat podle rozsahu poškození. Před zahájením opravy si položte tyto otázky:
- Proč je beton poškozený?
- Je beton narušený po celé ploše, nebo jen na určitých místech?
- Jsou praskliny statické nebo dynamické?
- Jak hluboké jsou praskliny nebo výtluky?
- Vytváří se na ploše betonový prach?
Oprava betonové podlahy a stavební chemie
Ve stavebninách si vyberte z několik typů stavební chemie, která je určená pro opravy betonových ploch. Obvykle se jedná o reparační hmoty, které obsahují složky pro snazší přilnutí k původnímu betonu. Opravu však můžete bez problémů provést i s využitím klasického lehkého betonu. Pokud dodržíte postup přípravy betonové hmoty a důkladně očistíte podkladovou plochu od nečistot a zbytků, bude oprava betonu bezproblémová.
Lehký beton je pro opravu ideální
Při běžném poškození podlahy využijte lehký beton, který je univerzální a používá se pro novostavby, rekonstrukce i na drobné opravy. Ve srovnání s obyčejným betonem je lehčí, část štěrku je v něm totiž nahrazena materiálem s nižší hmotností. Hodí se pro podlahy bez dilatačních spár a třeba i na podlahové vytápění.
Připravte si dostatečné množství lehkého betonu podle návodu na obalu a rozetřete jej po předem očištěné betonové ploše. Čisté musí být i praskliny v betonu. Pro dokonalé odstranění nečistot a úlomků betonu použijte vysokotlaký čistič nebo kompresor. Po nalití na podklad beton upravte hladítkem a stahovací latí. Za 24 hodin materiál vytvrdne a oprava betonové podlahy bude hotová.
Oprava betonu, který je prašný
Někdy není poškození betonu rozsáhlé, nevytváří se trhliny ani nedochází k odlamování. I přesto se na něm objevuje betonový prach. Na vině bývá přetěžování betonu i působení nepříznivých přírodních vlivů. Proti prašnosti můžete bojovat poměrně snadno. Podklad stačí napenetrovat, povrch opatřit nátěrovým systémem nebo vytvořit novou tenkou vrstvu betonu.
Oprava betonu je časově náročná a vyžaduje pečlivost. Pokud si ale s rekonstrukcí dáte záležet a použijete kvalitní lehký beton, vydrží vám řadu let bez dalších zásahů. Snažte se vzniklé praskliny opravit dříve, než se začnou rozšiřovat a budou vyžadovat větší zásahy.
S námi opravu zvládnete! Přečtěte si další rady z domácí dílny:
URČITĚ TAKÉ ČTĚTE:

Přivítejte jaro blýskající se podlahou
Těšíte se na příchod jara, ale zároveň se děsíte velkého jarního úklidu? Příchodem inovovaného mopu Ultramat TURBO… ...

Při dražbě nemovitostí si vše důkladně zkontrolujte
Koupě nemovitostí v dražbě představuje stejné riziko, jako koupě přímo od vlastníka. Cenu nemovitosti většinou… ...

Filipojakubská noc: Jak přežít pálení čarodějnic a jaká bezpečnostní opatření podniknout
Pálení čarodějnic neboli filipojakubská noc je jedním z nejoblíbenějších českých tradic, které se slaví odnepaměti.… ...

Domácí ponk do dílny – návod na výrobu pracovního stolu, který vydrží věčnost
Domácí dílna se bez ponku neobejde. Při jejím zařizování máte dvě možnosti – buď si pořídíte průmyslově… ...

Jak ušetřit za vodu? Zajímejte se o možnosti využití dešťové vody a požádejte o dotaci
Přišel vám účet za vodu a uvedená částka k zaplacení vás vůbec nepotěšila? Pak byste se měli zamyslet nad tím,… ...

Inspirace pro koupelnu a toaletu: 7 tipů na moderní vychytávky
Bytoví designéři vyvíjí koupelnové prvky s ohledem na estetiku, ale také funkčnost a praktické využití. Inspirujte se a… ...

Plánování kuchyně na míru: nezapomínejte na kuchyňské zóny
Při plánování kuchyně na míru se dělá spousta chyb. Velkým problémem je špatné rozmístění nábytku, spotřebičů a… ...

Co všechno musí obsahovat předávací protokol k bytu
Ať už jste nájemcem nebo pronajímatelem bytu, při předání byste měli s druhou stranou podepsat předávací protokol.… ...

Jak vybrat vodní dýmku, která ozdobí váš interiér
Ať už jste zastánci kouření nebo jeho velcí kritici, určitě dáte za pravdu, že vodní dýmky jsou nádherným skvostem.… ...

Ocenění nemovitosti – kdy se může týkat také vás?
Ať už přemýšlíte nad prodejem či koupí nemovitosti v blízké budoucnosti nebo za pár let, bezpochyby vás bude zajímat… ...

SONICO-Servis zajišťuje zabezpečovací a kamerové systémy pro bezpečí vašeho domova
SONICO-Servis Ing. Ivo Mayer se specializuje na instalace zabezpečovacích systémů. Společnost se sídlem v Praze 3 se… ...

S kvalitním ručním nářadím bude rekonstrukce bytu hračkou
Čím dál častěji se dnes lidé pouštějí do staveb a rekonstrukcí svépomocí. Nabídka všemožného dílenského a… ...