G+

 

 

Domácí meteostanice je skvělý pomocník i designový doplněk


Meteostanice

Chcete vyzrát na rozmary počasí? Domácí meteostanice není jen obyčejný teploměr, ale má spoustu dalších funkcí, které využijete v každodenním životě. Meteostanice je skvělým pomocníkem, ale i vkusným designovým doplňkem vaší domácnosti, co její chod zjednoduší. Co všechno meteostanice umí, jak funguje a jaké základní druhy jsou na trhu k dostání?

Meteostanice můžeme podle základního členění rozdělit na digitální a mechanické. Do skupiny mechanických patří klasické rtuťové teploměry, barometry a vlhkoměry, ovšem digitální meteostanice se těší mnohem větší oblibě, a to nejen díky mnoha funkcím navíc, ale také modernímu designu.

Co všechno umí moderní meteostanice?

Samozřejmostí každé meteostanice je ukazatel času a data. Kromě měření vnitřní a vnější teploty vzduchu podává přístroj také informace o atmosférickém tlaku, vlhkosti vzduchu, teplotě rosného bodu, rychlosti a směru větru a množství dešťových srážek. Složitější meteostanice udávají i rychlost větru v nárazech, čas východu a západu Slunce nebo také v jaké fázi se nachází Měsíc.

K nadstandardním funkcím složitějších meteostanic patří také ukazatel tzv. pocitové teploty, dálkový ovladač, budík, možnost propojení s počítačem pomocí USB kabelu nebo fotorámeček. Moderní meteostanici lze také navázat na domácí elektronický systém, který se stará o zalévání zahrady. V praxi tato funkce umožňuje zastavení zalévání v případě deštivého počasí.

Jak meteostanice funguje?

Každá meteostanice se skládá ze základny, na které se zobrazují naměřené údaje, a měřících sond, které tyto údaje do základny posílají. U běžné meteostanice jde obvykle o tři sondy, ale jejich počet se pohybuje od jedné do pěti. Čím více měřících sond, tím přesnější bude předpověď.

I když je domácí meteostanice dobrým pomocníkem v každodenním životě, nelze se stoprocentně spoléhat, že nám podá přesné informace o změnách počasí v časovém úseku delším než pár hodin.

Umístění měřících sond hraje důležitou roli

Pro měřící sondy je ideální umístění minimálně 1 metr nad zemí na závětrné straně domu, nejlépe na místě, které je po celý den chráněno před přímým sluncem a v zimě před sněhem. Důležitá je i vzdálenost měřících sond od základny, která by se měla pohybovat do 30 metrů, u některých složitějších přístrojů dokonce i 70 metrů. Přenos mezi měřícími sondami a základnou je většinou bezdrátový, propojovací kabely jsou využívány jen v případě špatné kvality signálu, například z důvodu množství překážek.

Vyberte si meteostanici na míru

  • Nenáročným jedincům, kterým stačí informace o venkovní teplotě a zda si vzít na cestu z domova deštník, postačí jednoduchá meteostanice, kterou seženete do 1 000 Kč.
  • Pro dlouhodobější informace o změnách počasí doporučujeme pořídit si přístroj s rádiovou předpovědí nebo vázaný na internetové služby. Cena takové meteostanice se pohybuje kolem 2 000 Kč, nápis DCF nebo HBG napoví, že jsou předpovědi přebírány z Frankfurtu nebo Švýcarska.
  • Nejmodernější meteostanice se všemi výše uvedenými funkcemi a luxusním designem pořídíte za cca 5 000 Kč.
  • Celé sestavy snímačů, vhodné pro opravdové meteorologické nadšence i profesionály, které zajistí předpověď přesnou až na 75%, lze sehnat od 10 000 do 40 000 Kč v závislosti na funkcích.

 

publikováno: 8. 2. 2012
přečteno: 1125×
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.
Financování běžných oprav domu - půjčíme vám

Financování běžných oprav domu – kdo vám půjčí?

Potřebuje váš dům novou střechu nebo zateplení? Odešel vám starý kotel, ale na nový rodinné úspory nestačí?… ...


Fincetrum vám poradí s koupí nemovitosti

Vyplatí se vám koupě investičního bytu?

V současné době stále přibývá Čechů, kteří si pořizují nemovitost za účelem investice. Jak je na tom… ...


Snížení energetické náročnosti budovy je trvale výhodná investice

Proč zateplit dům? Vybrali jsme 10 důvodů, proč zateplit dům

Zateplené domy jsou vidět ve všech českých městech i městečkách a je to dobře. Bohužel je stále ještě mnoho domů,… ...