Domácí trezor uschová peníze, šperky a jiné cennosti


Fotolia_39152897_XS

V každé domácnosti se nachází spousta cenností, které si zaslouží mnohem větší ochranu než třeba běžné a snadno nahraditelné vybavení. A nemusí jít jen o hotovost či rodinné šperky. Nechcete-li nechat nic náhodě, pak by vaší pozornosti neměly uniknout domácí trezory. Získáte tak téměř stoprocentní jistotu, že případný zloděj od vás odejde s prázdnou.

Zabezpečení bytu nebo domu je téma, které se nevyplatí přehlížet. Samozřejmostí by měly být bezpečnostní dveře (přečtěte si, jaké parametry musí splňovat), lze zajistit i různá další opatření, která se o váš domov v případě vaší nepřítomnosti postarají. Příkladem je alarm, nebo i praktické venkovní žaluzie a mříže do oken (více se o nich dočtete ZDE). Mezi tyto doporučované možnosti patří právě i domácí trezor. Jaký bude vhodný právě pro vás? K odpovědi na tuto otázku vás dovedou následující řádky.

Domácí trezory: základní rozdělení

Hlavním parametrem, který trezory dostupné na trhu rozlišuje, je bezpečnostní třída. Ta udává, v jaké míře je trezor schopen předměty uvnitř zabezpečit. Tříd je celkem 7, označují se čísly 0 až VI. Čím vyšší číslo je, tím větší míru zabezpečení daný trezor poskytuje. Pro běžné domácí využití postačí trezory spíše v první polovině spektra, tedy 0 až III.

Další důležitou vlastností je i to, jakým způsobem se trezor instaluje. Dle toho se rozdělují v podstatě jen do 2 kategorií:

  • volně stojící
  • zabudované

Volně stojící domácí trezory jsou nenáročné z hlediska umístění, jedná se o malou skříňku (třeba i jen 25×25 cm), kterou si dle svého uvážení můžete následně ukrýt, kde uznáte za vhodné. U větších variant se i volně stojící kotví třeba k podlaze nebo zdi. Zabudované domácí trezory jsou o poznání dražší i náročnější co se týče instalace, na druhé straně zas poskytují mnohem lepší zabezpečení. V tomto případě mezi nejznámější varianty patří trezory do zdi či do podlahy. Speciálním druhem jsou pak domácí trezory protipožární, které svůj obsah ochrání i v případě, že byt či dům vyhoří.

domácí trezory

Podle čeho domácí trezor vybrat

Při výběru trezoru byste měli brát v potaz především to, k jakému účelu si ho pořizujete. A na základě toho se posléze rozhodnout ohledně bezpečnostní třídy, velikosti i způsobu instalace. Existují i zvláštní kategorie trezorů, které slouží třeba na uschování zbraní nebo důležitých listin. Mimo to berte v potaz i způsob otevírání. Nejmodernější typy nabízí ovládání na základě otisku prstu, jiné vyžadují zadání kódu na malé klávesnici. Osvědčenou a nejrozšířenější technikou je motýlkový zámek. Již zmíněné moderní kódování může být i v podobě mechanické, které znáte z filmů, tedy že se číselná řada zadává otáčením kolečka na trezoru.

Ať už zvolíte jakýkoliv typ domácího trezoru, buďte si jisti, že jste udělali správnou věc. Vynalézavost zlodějů nezná mezí, a tak často selže i obrana před nimi v podobě kvalitních dveří, oken a podobných vylepšení. Poté sehraje nejdůležitější roli právě domácí trezor, do kterého se jen tak nějaký nenechavec nedostane. 

 

publikováno: 25. 11. 2012
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.