Domy na klíč: rychlá cesta k vlastnímu bydlení


15572752_f12d072950

Po vlastním bydlení touží každý. Byty v rušných městech však už nejsou tolik žádané, v současné době je poptávka po domcích v klidných lokalitách, kde se mohou děti bez obav vyřádit a rodiče to zase budou mít blízko do práce. I toto splňují moderní domy na klíč, při nichž už není překážkou ani otázka financování.

Stavba domu je náročnou a zdlouhavou akcí, a proto je důležité dobře zvážit, zda si dokážete poradit sami, nebo vše svěříte do rukou odborníků a necháte si zhotovit takzvaný dům na klíč. Vše má své výhody i nevýhody, a tak je na vás, jakou cestu k novému bydlení si vyberete. Následující řádky vám mohou pomoci rozhodnout se.

Cena domu na klíč

Pro drtivou většinu těch, kdo si chtějí pořídit takový dům, je prvořadá cena. Ta se však odvíjí od mnoha faktorů. Ovlivňuje ji samozřejmě zamýšlená velikost objektu, použitý materiál, cena pozemku a mnoho dalšího. A právě kvůli ceně už nejsou striktně vyžadovány jen mohutné zděné domy, ale v rámci úspor dávají mladé rodiny přednost dřevostavbám, jež dokáží být až o třetinu levnější. Domy na klíč v ceně kolem milionu korun tak již nejsou jen snem, ale realitou.

2587335112_ecef77fa93

Do ceny se promítá i interiér: hlavním cílem je co největší obytný prostor na co nejmenší ploše. Proto se nevyužívá příliš mnoha příček a prostor je vzdušnější a otevřenější. Také vybavení a zařízení si můžete pořídit na klíč. Odborníci se postarají od nábytku, přes kování až po sanitární keramiku. Tyto prvky také mohou snížit cenu domu – stačí se při výběru trochu uskromnit.

Typový model, nebo originál?

Výhodou typového modelu je, že podle katalogu víte, jak bude dům vypadat a jeho cena bude výrazně nižší než v případě originálního návrhu od architekta. Ne každému však tato možnost bude vyhovovat, neboť nedaleko může stát několik dalších stejných domků.

2521340461_0187004126Domy na klíč: výhody a nevýhody

V každém případě je lepší porovnávat několik variant. Jednoznačně pro volbu domu na klíč hovoří fakt, že ušetříte spoustu času díky tomu, že nemusíte chodit po úřadech kvůli obstarání všech povolení, posudků a dalších nezbytností. Budete dohlížet jen na to, aby stavba probíhala tak, jak byla zadána a požadována.

Výhodou může být i finanční hledisko – stavební firmy mívají nasmlouvané výhodné podmínky s dodavateli; vy sami byste pak na takové ceny v případě stavby svépomocí v žádném případě nedosáhli. Stavba domu bude rychlejší, nehrozí prostoje a vše odsýpá už jen v zájmu firmy. Stejné je to i s kvalitně odvedenou prací – profíci si ji ohlídají.

Proti domům na klíč hovoří vysoká cena práce, jež si společnost naúčtuje. Problémem by mohlo být i financování, neboť do začátku potřebujete značný peněžní obnos.

Je tedy jen na vás, pro kterou z možností se rozhodnete. Katalogové domy nejsou pro každého, ovšem kdo chce bydlet rychle, jeví se jako skvělé řešení. Hitem poslední doby jsou třeba pasivní rodinné domy na klíč, díky nimž navíc ještě ušetříte náklady na provoz.

 

publikováno: 20. 8. 2012
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.