Dotace na tepelná čerpadla – jaké jsou a jak je získat


dotace na tepelná čerpadla

Tepelná čerpadla patří k nejefektivnějším a nejekologičtějším způsobům vytápění rodinných domů. Ačkoliv nejsou ceny tepelných čerpadel nejnižší, jejich pořízení se vám z dlouhodobého hlediska vyplatí. Při výměně starých zdrojů tepla za moderní tepelná čerpadla můžete navíc žádat o různé dotace. Díky nim ušetříte a snížíte ekonomickou návratnost svých investic. Přinášíme vám přehled aktuálních dotací a k tomu několik tipů, jak je získat.

Dotace snižují dobu návratnosti investice

Zvažujete-li pořízení tepelného čerpadla, zjistěte si, jaké jsou možnosti čerpání státních dotací. Pokud některé z nabízených dotací využijete, výrazně tím snížíte ekonomickou návratnost svých investic. Odborníci se shodují na tom, že při využití dostupných dotací se vám vynaložené prostředky na pořízení a montáž tepelného čerpadla vrátí už za 5 až 7 let.

Dodavatel tepelných čerpadel vám s dotacemi poradí

Prvním krokem na cestě k získání některých aktuálních dotací je výběr vhodného dodavatele tepelného čerpadla. Profesionální dodavatelské firmy vám pomohou s vyplněním žádosti a předají veškeré potřebné informace. Patří mezi ně například společnost ENBRA, která se řadí mezi významné dodavatele tepelných čerpadel po celé ČR.

Společnost ENBRA nabízí hned několik typů tepelných čerpadel, které jsou vhodné pro všechny typy rodinných domů a jiných staveb. Veškeré nabízené produkty splňují přísné požadavky na ekologičnost a umožňují čerpání státních dotací. Tepelná čerpadla dodávaná společností ENBRA jsou zkonstruovaná z kvalitních materiálů a vynikají nízkou hlučností, nadprůměrnou účinností a dlouhou životností. Pokud tak hledáte vhodného dodavatele kotlů, který vám pomůže s vyřízením dotací a zajistí i následnou montáž zařízení, firma ENBRA je tou správnou volbou.

Nová zelená úsporám

Nová zelená úsporám – výše dotace dle typu TČ

Jednou ze státních dotací, které můžete na pořízení nového tepelného čerpadla využít, je program Nová zelená úsporám. Ten běží až do roku 2021, na získání dotace tak máte stále ještě dostatek času. Cílem tohoto dotačního programu je přimět majitele nemovitostí, aby udělali co nejkomplexnější kroky ke snížení energetické zátěže budov. Proto nabízí výhodnější nabídku dotací pro ty, kteří pořízení tepelného čerpadla zkombinují s dotací na zateplení stavby. V případě dotace programu Nová zelená úsporám je také třeba říci, že její výše závisí na typu tepelného čerpadla:

 

Výše dotace

Typ TČ

V kombinaci se zateplením

Bez zateplení

Vzduch-voda

75 000 Kč

60 000 Kč

Země-voda

100 000 Kč

80 000 Kč

Voda-voda

100 000 Kč

80 000 Kč

Kotlíkové dotace sníží náklady až o 80 %

Dalším aktuálně probíhajícím státním programem jsou Kotlíkové dotace. I ty můžete použít na financování nového tepelného čerpadla, respektive na výměnu starého zdroje vytápění za TČ. O Kotlíkové dotace je obrovský zájem, takže byste s podáním žádosti neměli zbytečně otálet, aby se dostalo i na vás. Z této státní dotace můžete na nové tepelné čerpadlo získat až 80 % způsobilých výdajů, nejvýše 120 000 Kč. Pokud navíc žijete v oblasti uvedené na seznamu prioritních měst a obcí, máte nárok na bonus ve výši 7 000 Kč.

dotace na tepelná čerpadla

Přehled příjmu žádostí na Kotlíkové dotace podle krajů

Základem úspěšného získání Kotlíkových dotací je včasné podání žádosti. Kotlíkové dotace řeší každý Krajský úřad samostatně, proto se liší i data, od kterých se žádosti začínají přijímat. Krajský úřad má povinnost tuto skutečnost ohlásit s předstihem. Přehled plánovaných příjmů žádostí na Kotlíkové dotace si však můžete prohlédnout již nyní v následující tabulce:

Plánovaný příjem žádostí o Kotlíkové dotace

Praha

31. 10. 2019

Středočeský kraj

3. 6. 2019

Jihočeský kraj

přelom září/říjen

Jihomoravský kraj

2. polovina října

Karlovarský kraj

1. 7. 2019

Královéhradecký kraj

11. 9. 2019

Liberecký kraj

23. 9. 2019

Moravskoslezský kraj

13. 5. 2019

Olomoucký kraj

4. 6. 2019

Pardubický kraj

31. 10. 2019

Plzeňský kraj

říjen 2019

Ústecký kraj

16. 9. 2019

Kraj Vysočina

říjen 2019

Zlínský kraj

říjen 2019

Urychlete návratnost svých investic a využijte některého z výše uvedených dotačních programů. Kotlíkové dotace můžete navíc kombinovat i s programem Zelená úsporám, přinese vám to značné zvýhodnění. Při kombinaci obou programů totiž máte nárok na dotační bonus ve výši až 20 tisíc Kč. Nárok na bonus přitom můžete uplatnit až do 2 let od získání dotace na nový kotel.

publikováno: 8. 5. 2019
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.