Dotace na úsporné kotle v roce 2014: Nová zelená úsporám pomáhá i nadále


CHB1

Zelená úsporám je program, který pomohl už mnoha majitelům domů, bytových domů i veřejných budov. V průběhu jednotlivých etap se pak vyhlašují výzvy na zaslání žádosti o dotaci. Nemusí se vždy jednat jen o zateplování, kupříkladu v dohledné době bude možnost získat příspěvek na moderní ekologický kotel v rámci programu Efektivní využití energie.

 

Zahájení příjmu žádostí pro tuto výzvu odstartovalo 1.4. a její konec je naplánován až na 30.10. Času tedy dost, avšak raději nenechávejte nic na poslední chvíli. Kontrolovat nové výzvy se vyplatí – přibývají stále a pomoc z nich bývá výrazná.

Na které kotle lze dotaci uplatnit

Nemusíte se obávat, že by vás při výběru kotle s dotací svazovala přísná pravidla. Výběr je dostatečně široký a vztahuje se na tyto kotle:

  • kotle na tuhá paliva
  • plynové kondenzační kotle
  • krbová kamna na biomasu s teplovodním výměníkem

Kdy je možno žádat

Program nová zelená úsporám odstartoval už v roce 2013 a Efektivní využití zdrojů je jednou z výzev. Žádat může každý, kdo má v plánu v tomto směru uskutečnit změnu. Dotace se může použít na potřebné výrobky a technologie spojené s ekologickými kotly.
Ohled se bere také na to, zda bude zateplen i obal budovy. Pokud ano, pak bude i dotace vyšší. Nejedná se však o podmínku, na kotel lze dotace čerpat i v případě, že se zateplovat nebude. Výše dotace se v takovém případě liší o 20% - při zateplování se můžete dostat až na 75% ceny kotle.

Výdaje lze uznávat i zpětně, a to až do 1. ledna 2013. Pokud máte v pořádku všechny faktury a doklady, pak můžete žádat i se zpožděním.

Dotace na kotle - co bude potřeba

Nutností jsou dokumenty typu energetického auditu, technické výkresy nebo další odborné posudky. Důležité je také správně vypsat a podat žádost, která bude postupovat komisi ke schválení. Existují však ještě další podmínky, jež se musí pro vyplacení dotace splnit:

  • nový kotel musí nahradit kotel na tuhá nebo kapalná fosilní paliva
  • původní kotel musí být ekologicky zlikvidován

Na co lze získat další dotace?

Program Nová zelená úsporám se dělí celkem do pěti oblastí, šancí je tedy spousta:

  •  snižování energetické náročnosti (dotace na zateplení domů, výměnu oken a dveří)
  •  výstavba budov (dotace na výstavbu rodinných domů v nízkoenergetickém standardu)
  •  efektivní využití zdrojů energie (dotace na tepelná čerpadla, kondenzační plynové kotle, krbová  kamna, solární systémy pro ohřev vody a nucené větrání s rekuperací )
  •  podpora zpracování dokumentace (dotace na zpracování projektu, testy neprůzvučnosti...)
  •  bonusy za kombinace opatření

Zpracovat žádost o dotaci je poměrně náročný úkol. Důraz se klade na detaily, přesnost i správnou formulaci vět – zkrátka byrokratický proces jak má být. Vše můžete svěřit do rukou zástupců, kteří si pro sebe však ukrojí část dotací. Zkrátka – zvládnete to i sami, jen výsledek je ještě více nejistý, než v kooperaci s odborníky.

publikováno: 13. 6. 2014
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.