Dřevěná a plastová okna mají své výhody i nevýhody


Dřevěná a plastová okna mají své výhody i nevýhody

V současné době procházejí panelové domy masivní revitalizací, při níž se řeší především výměna oken. I proto míří největší pozornost na to, jaká okna zvolit – zda dřevěná, nebo plastová. Oba materiály vykazují rozdílné vlastnosti, které sehrávají hlavní roli v otázce výhod a nevýhod. Jaké přednosti a nedostatky mají plastová a dřevěná okna?

Dřevěná i plastová okna disponují vlastnostmi, pro které někdo určitý druh vyzdvihuje a jiný zatracuje. Mnozí však svou volbu odvíjí především od výše nákladů, které jsou s pořízením daných oken spjaté. I z toho důvodu lze vypozorovat, že plastová okna, co jsou znatelně levnější záležitostí, pomyslnému žebříčku oblíbenosti vévodí.

Plastová okna – výhody a nevýhody

Zásadní výhodou plastových oken jsou minimální požadavky na údržbu. Za celou dobu užívání není nutné okna natírat. Životnost plastových oken se podle střízlivých odhadů pohybuje okolo dvaceti let. I přesto, že výrobci moderních oken uvádí údaje o životnosti dosahující až k padesáti rokům, je nutno počítat s tím, že plast může po určité době popraskat. Z tohoto důvodu je potřeba zvážit, zda padne volba na některý z dražších výrobků ověřené značky a kvality, nebo postačí levnější varianta. V druhém případě je třeba počítat s tím, že plastová okna nižší cenové kategorie jsou vyrobena z méně kvalitních recyklovaných materiálů, které tak dobře neodolávají UV záření, v důsledku čehož může docházet ke změnám mikroskopické stability.

Bílá barva okenních rámů může po čase změnit odstín do šedé barvy, stejně jako se může změnit barva okna zvenčí. Tento problém lze řešit pomocí speciálních leštidel. Výraznou výhodou, která se ale záhy může stát kontraproduktivní, jsou dokonalé izolační vlastnosti plastových oken. Kondenzace páry může totiž zapříčinit rosení oken a následně vznik zdraví škodlivých plísní v místech tepelných mostů. Jak už bylo zmíněno – plastová okna jsou o poznání levnější než dřevěná okna, i když oproti nim jsou v otázce vzhledu ve značné nevýhodě.

Dřevěná okna – výhody a nevýhody

Dřevěná okna na trhu zdatně sekundují plastovým, a to jak v požadavcích na údržbu, tak v termoregulačních vlastnostech. V zimě už se u dřevěných oken nemusí nikdo obávat vysoké propustnosti tepla. Na rozdíl od plastu dřevo „dýchá“, a zajišťuje tak jistou prodyšnost z podstaty svého složení. I dnešní elastické akrylátové barvy a lazury, které se nedají v nejmenším srovnat s nátěry oken před 10 a více lety, redukují hrozbu popraskání. Barvy jsou flexibilní a pružné, „pohybují se“ společně se dřevem a jsou vysoce odolné proti povětrnostním vlivům i UV záření. Na druhou stranu i přes kvalitu barev a impregnaci profilů proti hnilobě se o dřevěná okna musí pečovat, aby se co nejvíce prodloužila jejich životnost. Optimální jsou nátěry speciální tinkturou dvakrát ročně, která udrží dřevěná okna v dobré kondici.

Nesporným kladem je vzhled přírodního materiálu. Mezi nejčastěji používané se řadí smrk a dub, z exotických dřevin pak meranti a eukalypt. S použitým materiálem souvisí šetrnost výrobku k životnímu prostředí. Dřevěná okna mají životnost, co se dá počítat až do stovky let, navíc dřevo je spolehlivé v tom ohledu, že nemění své technologické vlastnosti. Naopak záporem je výrazně vyšší pořizovací cena dřevěných oken.

Na otázku, zda jsou lepší plastová okna, nebo dřevěná okna nelze poskytnout jednoznačnou odpověď. Vše záleží na osobních preferencích majitele, většinou rozhoduje kombinace ceny, estetických nároků a požadavků na údržbu. Obecně se plastová okna doporučují do panelových domů, naopak rodinné domy spíše využijí dřevěná okna.

 

publikováno: 5. 10. 2011
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.