Dřevěná okna potřebují vhodnou údržbu


Dřevěná okna potřebují vhodnou údržbu

I když nejsou dřevěná okna žádaná a finančně dostupná jako ta plastová, těší se i tak dostatečné míře pozornosti odborné i laické veřejnosti. Pro jejich využití hovoří především jejich přírodní vzhled, protože dřevo jako takové má v tuzemském stavitelství velkou tradici. Pokud už se pro dřevěná okna rozhodnete, musíte ale počítat s tím, že je potřeba věnovat jim čas v podobě vhodné údržby.

Péče o dřevěná okna vychází samozřejmě z vlastností použitého materiálu a existence odlišných okolních vlivů, které mohou často způsobit velké potíže. Dřevěná okna potřebují pravidelnou kontrolu, ochranné nátěry a rychlé reagování na případná poškození.

O dřevěná okna se musí pečovat speciálními přípravky

I když sklo lze vyčistit a vyleštit všemožnými způsoby a prostředky, nelze stejný přístup aplikovat u rámů, které dřevěná okna tvoří. Nevhodně zvolené přípravky by mohly způsobit vybledlost nátěru, poškrábání, odření a další možná poškození. I z toho důvodu se pro tyto účely prodávají sady pro bezproblémovou údržbu těchto oken. V těchto balíčcích uživatel může nalézt vše od klasické houby až po renovační a ochranné prostředky, u nichž je jisté, že dřevo a nátěry nebudou zničeny.

Na dřevěná okna působí různé okolní vlivy. Mohou reagovat na déšť, mráz, vysoké teploty, sluneční paprsky, vítr apod., proto je více než žádoucí je vždy po zimě a po létě zkontrolovat a ošetřit nějakým ochranným přípravkem (nemusí to být nátěr). Obecně se pak velká generální údržba, kdy se na rámy aplikují renovační nátěry, doporučuje provádět dle stavu oken jednou za pět až deset let.

Před natíráním je samozřejmě nutné dřevěná okna očistit a broušením odstranit případné nečistoty, aby se nově nanášená mohla dostat do struktury dřeva. Přípravků, kterými se dřevěná okna ošetří, by mělo být několik, aby vznikly následující vrstvy:

  • impregnace (ochrana před hnilobou, plísněmi atd.)
  • krycí nátěr (voděodolný)
  • lazura (ochrana před povětrnostními vlivy)

Nemělo by se zapomínat ani na kování

Často se zapomíná, že dřevěná okna nejsou jen rámy či skla, ale také kování, jehož stav ovlivňuje možnosti používání. Je tedy žádoucí kování kontrolovat a promazávat, čímž se předejde nejen poškození, ale také omezení při otevírání a zavírání. Opět platí zásada, že používat se smějí pouze prostředky, které nepoškodí povrch kování a všech jeho součástek.

Dřevěná okna se sice nešpiní tolik jako plastové druhy, i tak se ale musí provádět jejich pravidelná kontrola s očistou, co se zaměří nejen na skla, rámy či kování, ale také na to, zda okna stále dobře těsní či není nějaká součástka uvolněna. Důležitou nezbytností péče o dřevěná okna je také správná manipulace s nimi při otevírání, zavírání apod.  Budete-li oknům věnovat čas, odměnou vám bude stoprocentní funkčnost i vzhled, na kterém se čas nebude viditelně podepisovat.

 

publikováno: 1. 12. 2011
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.