Dřevěné obložení stěn dobře vypadá, ale nehodí se všude


Obklady ze dřeva

Pokud hledáte originální způsob, jak vytvořit útulný interiér, který na první pohled zaujme, vsaďte na dřevěné obložení stěn a stropů. V minulosti bylo dřevěné obložení běžnou součástí roubenek a srubů, dnes se díky pestré nabídce na trhu stále častěji využívá i v moderních a honosných interiérech. Dřevěné obložení totiž vypadá opravdu originálně, vytváří příjemné teplo domova a snoubí se i s dalšími přírodními materiály, například s kamenem. Na trhu jsou navíc k sehnání i dřevěné obklady z exotických dřevin v různých dekorech, takže je z čeho vybírat.

Dřevěné obklady vynikají svými vlastnostmi

Pokud přemýšlíte nad dřevěným obložením stěn v interiéru, pak vězte, že kromě originálního vzhledu vyniknou i svými vlastnostmi. Palubky a dřevěné obklady mají skvělou tepelnou i zvukovou izolaci, chrání stěny před mechanickým poškozením, snadno se udržují a vytváří útulný interiér, ve kterém se zkrátka dobře bydlí.

Dřevěné obklady je také možné opatřit speciální povrchovou úpravou, pak se hodí i pro obkládání stěn v koupelnách. Pokud se budete o dřevěné obklady správně starat a jedno za několik let je naimpregnujete, vydrží vám řadu let a zachovají si své vlastnosti.

Obkládání stěn palubkami nebo dřevěnými obklady

Přemýšlíte-li nad možností obkládání interiérových stěn dřevěnými materiály, máte hned několik možností. Mezi tradiční a současně cenově dostupné řešení patří obkládání stěn palubkami. Obvykle se používají palubky o tloušťce v rozmezí od 12 do 15 mm, jednotlivá prkna se jednoduše montují jedna vedle druhé. Pro ozvláštnění můžete použít i palubky s různými profily, například s vyfrézovaným povrchem, zkosenou hranou či zaoblenými hranami. Pokud pro obkládání použijete palubky, počítejte s tím, že budete mít s přípravou, montáží i následnou povrchovou úpravou poměrně hodně práce.

Dřevěná stěna

Na trhu se však stále častěji objevují i dřevěné obklady, které jsou již připravené pro přímé obkládání na stěny. Dodávají se ve formě panelů, z jednotlivých dřevěných dílů už je mozaiky vyskládané, stačí také celé panely postupně namontovat na stěny. Dřevěné obklady jsou luxusní variantou obkládání a jsou oblíbené především v novostavbách i reprezentativních a komerčních objektech. Nejsou nejlevnější, působí však opravdu luxusně, navíc jsou již opatřeny ochrannými nátěry a vydrží desítky let. Dřevěné obklady se často vyrábí i z exotických dřevin, které vyniknou jedinečnou strukturou dřeva a zajímavými odstíny. Je tak na vás, chcete-li mít dřevěné obložení stěn ve svých rukou a ušetřit, nebo vsadíte na předpřipravené dřevěné obklady.

Dřevěné obložení opticky zmenší prostor

Je třeba říci, že byť je dřevěné obložení krásné a působivé, nehodí se všude. Dřevěný obklad obvykle vede k optickému zmenšení místnosti, takže se nedoporučuje do malých bytů a rodinných domů. K optickému zmenšení dojde zejména v případě, kdy dřevěný obklad namontujete až ke stropu.

Pokud byste tak přeci jen chtěli v menších prostorách dřevěný materiál využít, pokládejte jej pouze do určité výšky. V takovém případě se může prostor naopak rozšířit. Díky této vlastnosti se dřevěné obložení stěn volí zejména do rozlehlých místnosti, obývacích pokojů a hal, kde velké prostory nepůsobí příliš útulně a je třeba je zmenšit, abyste se v nich cítili dobře.

Jak na montáž dřevěného obložení z palubek

Pokud jste se rozhodli pro montáže dřevěného obložení z palubových desek, při troše šikovnosti zvládnete celý postup sami. Základem jsou kvalitní palubky. Na výběr materiálu se zaměříme v pokračování našeho článku. Pokud jste si domů přivezli palubky, doporučujeme je nechat několik dní v interiéru aklimatizovat, aby se dřevo přizpůsobilo teplotním a vlhkostním podmínkám v místnostmi. Poté se můžete pustit do samotné montáže.

Palubky se kotví na rošt z dřevěných latí, a to mocí hřebíků či vrutů. Pokud nechcete, aby byly hřebíky vidět, použijte speciální příchytky na dřevo. Při obkládání palubkami až po strop nezapomínejte na několikamilimetrovou dilatační spáru, která slouží jako rezerva při případném rozpínání dřeva. A jak je to s povrchovou úpravou? Palubky by měly být naimpregnované a nalakované ještě před tím, než je namontujete na stěny.

POKRAČOVÁNÍ TÉMATU:

JAKÉ DŘEVO VYBRAT PRO OBLOŽENÍ STĚN

Další články, ve kterých jsme se zaměřili na práci se dřevem:

publikováno: 26. 2. 2019
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.