Dřevěné obložení stěn – jaké dřevo vybrat?


Dřevěný obklad

Pokud jste se rozhodli pro dřevěné obložení stěn, stojí před vámi jedna zásadní otázka – jaké dřevo vybrat? Možností je celá řada. Stěny můžete obložit pomocí cenově dostupných palubek, můžete vsadit také na exotické dřeviny, případně dražší připravené dřevěné obklady, jejichž montáž je jednoduchá a které vydrží věčnost. Pojďme se zaměřit na to, co všechno při výběru druhu dřeva pro obkládání zohlednit a na co nezapomenout.

ZPĚT NA TÉMA: DŘEVĚNÉ OBLOŽENÍ STĚN

Obklady z palubek a druhy použitého dřeva

Pokud se rozhodnete pro obkládání stěn použít palubky, můžete si vybrat hned z několika druhů dřeva. Nejčastěji narazíte na palubky z borovice a smrku. Snadno se s nimi pracuje, navíc jsou cenově dostupné, chybu s nimi rozhodně neuděláte. Pokud je pro vás důležitá krásná textura dřeva, pak se rozhodněte spíše pro palubové desky z břízy, dubu nebo modřínu. Stále populárnějším druhem dřeva je sibiřský modřín, který krásně vypadá, navíc má schopnost přirozené impregnace. Vydrží tak dlouhá léta i bez dodatečného chemického ošetření.

Důležitá je především kvalita palubek

Při výběru palubek není až tak rozhodující druh použitého dřeva, ale především kvalita zpracování. Palubky se totiž dělí do několika kvalitativních tříd, a to na A, B, AB a C. Třída C zahrnuje nejméně kvalitní desky s řadou vadou, a tak se pro reprezentativní obložení stěny příliš nehodí. Naopak palubky ze třídy A jsou velmi kvalitní a obsahují jen minimum suků, trhlin, drážek a podobně.

Třída B je někde uprostřed, i když na drobné nedostatky nerazíte, není jich mnoho. Kvůli cenové úspoře volí spousta uživatelů palubky ze třídy AB, které jsou kombinací obou typů. Měly by obsahovat nejméně 40 % dílců palubek z třídy A a zbytek z třídy B. Méně kvalitní kusy pak můžete použít například v místech, kde bude postaven nábytek, a tak dřevo nebude viditelné.

Interiér dřevo

Exotické dřeviny se hodí i do luxusních interiérů

Zajímavou, ale cenově náročnější variantou jsou dřevěné obklady exotických dřevin. Vynikají především svým vzhledem, a to jak působivou texturou dřeva, tak zajímavým barevnými tóny. Obvykle mají o dobré vlastnosti, od jednoduché údržby po kvalitní tepelnou i akustickou izolaci. Mezi exotické dřeviny patří například mahagon, meranti, bangkirai, massaranduba a další.

Ať už se rozhodnete pro obložení stěn z jakéhokoliv druhu dřeva, zaměřte se spíše na kvalitu zpracování. Pokud chcete mít s obkládáním méně starostí, obložte stěny pomocí předpřipravených dřevěných obkladů, které jsou však výrazně dražší než klasické dřevěné palubky.

Další články, ve kterých jsme se zaměřili na práci se dřevem:

publikováno: 26. 2. 2019
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.