Dřevěný strop: prověřená jistota, která se hodí i do novostaveb


Fotolia_27854250_XS

Dřevěný strop je velmi efektní a svou roli, tedy rozdělení prostoru a nosnost, plní na výbornou. Není záležitostí jen starých domů, kde se často používal, ale i novostaveb, kde jej preferují hlavně kvůli vzhledu. Jak už to tak ale bývá, má své výhody i nevýhody, které je třeba před definitivním rozhodnutím zvážit. 

Dřevěné stropy splňují i ty nejnáročnější požadavky týkající se tepelné a zvukové izolace. Existuje několik možností, jak si s takovým stropem poradit. U všech si ale můžete být jistí, že výsledek bude vypadat dobře.

Dřevěný strop – druhy

Stropy se rozlišují podle způsobu konstrukce:

  • trámové stropy: základem všech dřevěných stropů jsou pravidelné trámy, jejichž rozmístění i velikost se odvíjí od toho, jak je místnost prostorná. Nejčastěji se vyrábí ze smrkového nebo jedlového dřeva. Ve výsledné podobě mohou být trámy skryté nebo takzvaně přiznané.
  • kazetové stropy: vznikne tak, že se mezi podélné trámy vloží ještě trámy příčné. Většinou se přiznávají a finální úprava se provádí s pomocí obkladů či rákosového pletiva. Objevují se i stropy s atypickou úpravou kazet, které vytváří ornamenty.
  • fošnové stropy: moderní technika, která se vyznačuje významnou úsporou materiálu. Roli nosného materiálu přebírají právě fošny, případně lepené lamelové dřevo. V takových stropech nevznikají trhliny ani praskliny, navíc mají vysokou nosnost.
  • krabicové stropy: hlavním stavebním prvkem jsou prefabrikované dřevěné tvarovky, které se vzájemně spojují a tak vytváří desky.
  • dřevobetonový strop: výhodné řešení pro ty, kdo vyžadují maximální tepelnou a zvukovou izolaci. Ideální je do nízkoenergetických  a pasivních domů. Zvyšuje se tak i požární bezpečnost.


Pozor: rozvody elektřiny vždy umístěte do ochranných obalů. Předejdete tak riziku požáru.

Fotolia_44851427_XS (1) 

Zateplení dřevěného stropu

Mezi konstrukcí stropu a samotným pohledovým stropem je potřeba nechat určitý prostor, který lze využít pro zateplení. Už jen vzduch sám o sobě je skvělým izolantem, a proto například v případě perfektně provedeného kazetového stropu není další izolační materiál potřeba. Pokud však nutně potřebujete zateplit, pak volte klasickou vatu, případně polystyren.
Nezapomeňte ale, že dřevěné stropy musí dýchat. V koupelnách se většinou celá konstrukce uzavře izolací proti vodě a dlažbou. V takovém případě je potom potřeba poradit se s odborníky ohledně nejvhodnějšího větrání. Konzultace je vhodná i v případě použití utěsňujících fólií.

Dřevěné stropy se hodí do každé místnosti. Mnozí si je pořizují i kvůli tomu, že v průběhu let vyžadují jen minimální péči a odpadá tak neoblíbené malování.

publikováno: 8. 2. 2013
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.