Dřezová baterie - důležitá součást kuchyňské linky


Dřezová baterie - důležitá součást kuchyňské linky

Dřezová vodovodní baterie je v nezbytností, bez které by byl provoz kuchyně značně omezen. Navíc může být také jednou z estetických dominant celé kuchyňské linky. Nabídka trhu je proto obsáhlá a umožňuje vybírat s přihlédnutím na množství aspektů, aby zvolená dřezová baterie byla praktická, funkční, ale také pěkná. Jaká dřezová baterie je na nynějším trhu k dostání?

Klasické baterie s kohoutky jsou obecně aktuálně v pozadí zájmu. Žádané a oblíbené jsou tedy pákové vodovodní baterie, co umožňují snadné a rychlé ovládání, což je zvláště při používání kuchyňského dřezu maximálně potřebné. Dřezová baterie může mít několik podob v závislosti na tom, kde je umístěna, jak se ovládá nebo jakým způsobem je řešena regulace vody. Vodovodní baterie dřezová může být tedy:

 • nástěnná
 • stojánková
 • podomítková
 • páková
 • kohoutková
 • směsová
 • termostatická

Dřezová baterie a její druhy dle umístění

Podle toho, jakým způsobem je řešeno umístění, rozdělují se vodovodní baterie na nástěnné, stojánkové a podomítkové. Nástěnná dřezová baterie se upevní na zeď do omítky, což je jedna z nejvyužívanějších variant. Obdobně je na tom z hlediska oblíbenosti i stojánková dřezová baterie. Stojánková dřezová baterie je instalována přímo na dřez, případně na kuchyňskou linku. V poslední době se však mnozí přiklání k modernímu a designově velmi efektnímu řešení v podobě podomítkové vodovodní baterie, která je neobvyklá tím, že má veškerou techniku skrytou za zdí, z níž vede jen výtoková hubice a ovládání.

Dřezová baterie a její druhy dle ovládání

Ovládání je u vodovodní baterie jedním z nejdůležitějších parametrů, podle nichž je dobré se orientovat při výběru. Už bylo napsáno výše, že aktuálnímu trhu vévodí pákové vodovodní baterie, jejichž ovládání je nejen snadnější, ale také šetrnější v otázce spotřeby vody. Klasické kohoutky mohou sice vypadat neotřele, ale než se podaří nastavit požadovanou teplotu vody, tak to poměrně trvá. Dřezová baterie je na ovládání velice náročná. Ať už se jedná o umývání nádobí nebo jednotlivých surovin k vaření, je potřeba, aby regulace vody byla otázkou několika vteřin.

„Při vaření mnozí ocení bezdotykové pákové vodovodní baterie.“

Dřezová baterie a její druhy dle způsobu regulace vody

Vodné a stočné, to je v nákladech na provoz domácnosti velmi výrazná položka. Vodovodní baterie s patřičnou úpravou však dokáže spotřebu vody korigovat. A podle této schopnosti je možno rozlišit baterie na směsové a termostatické. Z hlediska zmiňovaných úspor je vhodné volit termostatickou baterii, která má však podmínku dostatečného tlaku vody, aby fungovala tak, jak má. Pokud je tato podmínka splněna, může být dřezová baterie s termostatickou úpravou velmi užitečná. Dokáže totiž udržet nastavenou teplotu, aby se při každém spuštění nemuselo vodou zbytečně plýtvat, a to bez ohledu na to, jakou teplotu má voda v potrubí. Stejně jako teplotu dokáže regulovat i průtok, díky čemuž se spotřeba může výrazně snižovat.

Vodovodní baterie dřezová se podílí na výsledném pocitu z používání kuchyně, která musí být především prakticky uspořádaná a funkční. Dřezová baterie proto musí být spolehlivá a kvalitní. Neméně významnou roli sehrává v dnešní době i její vzhled. Klasikou je dřezová baterie z nerezu či pochromovaná. Méně obvyklá, ale originální, je dřezová vodovodní baterie z titanu, lesklého plastu či s prvky ze dřeva nebo skla.

 

Zajímavé tipy:

 • dřezová baterie musí být vysoko klenutá, aby bylo možné umývat i velké kusy nádobí apod.
 • praktická je dřezová baterie se sprchou, s níž lze ve dřezu manipulovat dle potřeby
 • baterie nemusí být jen lesklé, ale také matné
 • designovou lahůdkou je dřezová baterie s hranatým zakončením vývodní hubice
 • kvalitní dřezová baterie má u mnoha prodejců záruku 5 let

 

publikováno: 15. 9. 2011
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.