Bezpečnostní sklo: Kdy zvolit kalené, a kdy vrstvené
Výplně oken a dveří, skleněné obklady za kuchyňskou linkou nebo sprchové zástěny. To je nejčastější využití bezpečnostního skla v domácnosti, které zajistí ochranu před poraněním při poškození a případně i ochranu proti vloupání. Podle technologie výroby však existují různé typy bezpečnostního skla, nejčastěji se využívá sklo kalené a vrstvené. Zorientujte se v rozdílech a vyberte to správné.
Kalené bezpečnostní sklo (ESG)
Mezi hojně využívané typy bezpečnostních skel patří kalené. Správně se označují tvrzená bezpečnostní skla (ESG) a vyznačují se specifickým postupem výroby. Ten spočívá v zahřátí skleněné desky na teplotu přesahující 600 °C a následném rychlém ochlazení. Díky tomu se napětí uvnitř a na povrchu upraví a sklo změní své vlastnosti.
Po procesu kalení má sklo podstatně vyšší pevnost, je odolné vůči nárazu i prudké změně teplot. Kalené sklo se označuje jako bezpečnostní, protože při jeho případném rozbití dojde k roztříštění na velké množství drobných tupých střípků, o které se neporaníte. Kalené bezpečnostní sklo se proto hojně využívá v domácnostech pro zvýšení ochrany, typickým příkladem jsou právě sprchové zástěny. Riziko jejich rozbití existuje, při poškození však nedochází k závažným poraněním.
Extravagantní koupelna: skleněná vana i umyvadlo
Bezpečnost na prvním místě. Znát zóny v koupelně je důležité
Vrstvené bezpečnostní sklo (VSG)
Druhým typem bezpečnostních skel je vrstvené (VSG). Jak je z názvu zřejmé, je tvořeno několika vrstvami. Typicky jde o dvě tabule skla, mezi kterými je vložena bezpečnostní fólie. Tato technologie výroby zajišťuje ochranu zdraví i majetku. Při rozbití skla totiž nedochází k roztříštění, úlomky skla zůstávají přilepené na fólii. Díky použití více vrstev skla je materiál velmi pevný a odolný vůči rozbití těžkými předměty.
Vrstvené bezpečnostní sklo se nejčastěji využívá na okenní a dveřní výplně tam, kde hrozí zvýšené riziko vloupání. Zloději totiž zabere spoustu času, než se přes lepené sklo dostane. Díky vysoké ochraně se pak využívá také u velkých prosklených ploch (např. výloh), oken u výškových budov, oken automobilů a podobně.
Kdy zvolit kalené, a kdy vrstvené bezpečnostní sklo
Pro jaký typ se tedy rozhodnout? Vždy záleží na účelu využití. V prostorách kuchyní (za kuchyňskou linkou, na skleněné stoly, velkoformátové obklady) je vhodnější sklo kalené. Má požadovanou pevnost a vzhledem k použití jediné tabule skla i kompaktnější rozměry a nižší hmotnost. V závislosti na velikosti plochy lze kalené sklo využít i na vchodové dveře. Vrstvené bezpečnostní sklo je pak ideální volbou pro použití na výlohy, skleněné stropy, pochozí podlahy a schody ze skla nebo přepážky v obchodech, směnárnách či bankách.
Na kvalitním skle nešetřete
Bezpečnostní sklo, ať už vrstvené, nebo kalené, je výrazně dražší než obyčejné plavené sklo. V místech, kde existuje reálné riziko rozbití, však na skle nešetřete a rozhodně investujte do bezpečnostního.
Poranění ostrými střepy může člověka ohrozit na životě. Na pozoru by měly být zejména domácnosti s dětmi, kde je riziko rozbití skla ještě větší. Mezi ochranná opatření patří právě výměna obyčejných plavených skel za bezpečnostní, která ochrání a současně více vydrží.
Nenechte si ujít další související články:
Diskuse k článku
Karolina K.
Redakce Chytré-bydlení.cz