Sklo v koupelně. I zde má své místo

Sklo v koupelně. I zde má své místo

I ta nejmenší a nejtemnější koupelna může zázračně prokouknout. Jak? Díky sklu. Sklo jakýkoliv prostor odlehčí a prosvětlí. Nepohlcuje totiž světlo a působí velmi svěžím a vzdušným dojmem. Zástěny do sprchy ze skla už známe všichni. Mnohem zajímavější a neotřelé jsou ale například umyvadla ze skla, skleněné vany, skleněná topná tělesa či celé skleněné koupelnové skříňky i dělící příčky. Patříte také mezi ty, kteří se sklu obávají dát šanci kvůli jeho vlastnostem? Pak pokračujte ve čtení a třeba názor změníte.

Koupelna s nádechem luxusu

Sklo vždy mělo, má a bude mít nádech exkluzivity, jedinečnosti a luxusu. Čisté jemné linie skla udělají z koupelny unikátní a designově úchvatný klenot vaší domácnosti, který vám budou všechny návštěvy závidět. Sklo v koupelně snoubí klasický a časem prověřený materiál s moderním pojetím a zpracováním. Navíc vás překvapí svou neskutečnou variabilitou barev i provedení.

Sklo do koupelny: Průhledné nebo kalné?

Nejen v koupelně můžete využít sklo čiré, kalené, mléčné, průhledné i neprůhledné, různě barevné i s mnohými vzory, dekorativními prvky a geometrickými obrazci. Výrobci skleněných umyvadel, obkladů, sprchových koutů, koupelnových skříněk, van a dalšího nábytku se předhánějí v tom, kdo přijde s designově propracovanějším, modernějším a zajímavějším provedením. A to jsou ideální podmínky pro ty, kteří uvažují o sklu do koupelny.

Když sklo do koupelny, tak kam?

Skleněné zástěny jsou už takřka klasikou v českých domácnostech. Využití skla v koupelně je však mnohem variabilnější. Sklem můžete snadno, pohodlně a velmi efektně oddělit různé zóny v koupelně, například sprchu od toalety anebo pračku od vany.

Chcete-li něco skutečně odvážného, pak můžete skleněnou stěnou propojit dvě místnosti – třeba koupelnu s ložnicí. Pro tyto účely se používají luxfery či copilit, který je průsvitný, ale ne průhledný.
Méně odvážným ale velmi efektním skleněným prvkem v koupelně může být skleněné umyvadlo anebo vana ze skla. Skleněná umyvadla i skleněné vany se prodávají v nejrůznějších tvarech, barvách i se vzory, které neblednou a neotírají se díky specifickým postupům při výrobě skla.

Sklo v koupelně nemusí být jen samotný sprchový kout.

Umyvadla ze skla se umisťují na umyvadlovou desku, čímž vyniknou jeho elegantní tvary a efektní zpracování, zavěšují se přímo na stěnu anebo se zapouští do koupelnových skříněk. Záleží jen na vás, jaké budou vaše preference.

Do koupelny jsou ideální i skleněné dlaždice a obklady, které se vyrábí v zajímavých a často skutečně úchvatných vzorech. Můžete si také sami vytvořit barevnou mozaiku ze skla pro obložení vany anebo obklad zdí. I svítidla, držáky nebo celé koupelnové skříňky můžete mít ze skla. Fantazii se meze nekladou.

Mezi nejžhavější skleněné novinky do koupelny patří také sálavé skleněné panely, které snadno nahradí dekorace v koupelně především díky svým zářivým barvám a lesku. Jsou však i velmi praktické, protože teplo se šíří z celé plochy skleněné desky, a jsou tak ideálním topidlem nejen do koupelen.

Jak to se sklem v koupelně nepřehnat?

Pokud se bojíte, aby koupelna nebyla kvůli sklu až příliš chladná, pak můžete použít pro vyvážení chladného dojmu skla dřevěné koupelnové doplňky anebo textilie v teplých barvách. Nepřehánějte to však, abyste skleněnou dominantu svojí koupelnu neutopili v záplavě doplňků anebo opticky nezmenšili celou místnost. Architekti také radí sjednotit barvy a povrch skla, aby koupelna působila uceleným a jednotným dojmem.

Kupříkladu se skleněným umyvadlem můžete také snadno sladit i ostatní doplňky. Designéři často volí stylová kovová madla či minimalistické vodovodní baterie. Chcete-li v koupelně skleněné police, pak můžete nejen z praktických důvodů vybrat takové, které mají kovovou ohrádku.

Sklo je křehké a snadno se rozbije? Už dávno ne

Mnozí se domnívají, že sklo není vhodné do koupelny zejména kvůli své křehkosti. To však díky speciálním moderním technologiím výroby skla a jeho povrchovým úpravám už dávno není pravda. Zejména zvolíte-li sklo kalené, nemusíte se vůbec obávat jeho křehkosti.

Patříte také mezi ty, kteří si myslí, že sklo v koupelně je snadno rozbitelné? Pak máte zbytečné starosti. Skleněná umyvadla bývají vyrobena z prvotřídního bezpečnostního tvrzeného skla, díky čemuž jsou odolnější proti nárazu. Pokud se tedy už stane, že by se vám umyvadlo ze skla rozbilo, rozhodně se neroztříští na tisíc kousků. Je totiž opatřeno podobnou povrchovou úpravou jako autoskla, takže při velkém nárazu dojde pouze k drobné prasklině či roztříštění skla pouze v místě úderu.

Sklo v koupelně už není na obtíž

Sklo v koupelně už jednoduše nelze označit za nepraktické, nebo dokonce méně praktické než porcelán či keramiku. Mnozí architekti naopak vidí sklo jako ideální materiál do koupelny právě kvůli jeho jedinečným vlastnostem.

Sklo totiž příliš nereaguje na chemikálie, takže bývá často užíváno a doporučováno tam, kde je kladen důraz nejen na design, ale také bezpečnost a hygienu. Dokonce je tzv. biologicky pasivní, takže se na jeho povrchu nedaří jakýmkoliv bakteriím. A to je přece sen každé hospodyňky – mít koupelnu bez bakterií.

Sklo v koupelně nebude hyzdit ani rez, ani vodní kámen

Sklo také nepodléhá korozi ani jinému působení vlhkého prostředí, což je pro koupelnu skutečně ideální. Často bývají skleněná umyvadla, vany či zástěny do koupelny vyrobeny ze speciálního tvrzeného skla s antiplakovou úpravou zabraňující zasychání kapek a usazování vodního kamene. Sklo tedy odolává běžným chemickým sloučeninám, domácím chemikáliím, rzi, oděru i vodnímu kameni. Co víc si v koupelně přát?

Může sklo prasknout při střídání teplot?

Někdo by si mohl myslet, že sklu nesvědčí velké a především prudké střídání teplot. Skleněná umyvadla jsou však vyráběna tak, aby snesla teploty od 17 do 65°C. Jsou většinou odolná dokonce i vůči náhlým změnám teplot z 60 na 20°C. Vždy se však raději informujte přímo u výrobce, zda i vaše umyvadlo či vana zvládnou takové rozpětí teplot. Parametry jednotlivých výrobků ze skla se totiž mohou mírně lišit podle způsobu výroby.

A jak je to s úklidem?

Nemusíte se bát ani úklidu skla, skleněných umyvadel, van, zástěn či koupelnových příček. Pravidelný úklid koupelny je nutný, ať už v ní máte dřevo, porcelán, keramiku anebo sklo. Přesto zvolíte-li do své koupelny průhledné čiré sklo, pak se musíte smířit s tím, že vše půjde vidět, každá skvrna, každá šmouha. Přesto průhlednost skla v koupelně nemusí být jen na obtíž, ale může například vést k důkladnějšímu a snazšímu udržování pořádku v koupelně anebo se může stát i příjemnou součástí vašeho partnerského života.

Co použít pro očištění skla v koupelně a co naopak ne?

Na čištění skleněných tabulí se používá voda s mycím a lešticím prostředkem. Sklo v koupelně můžete snadno čistit i běžnými kapalnými čisticími prostředky anebo směsí octa a vody. Je však třeba dbát na to, abyste pro čištění skla v koupelně nepoužívali abrazivní čisticí prostředky obsahující částečky, které by sklo mohly nepěkně poškrábat a zničit. Sklo v koupelně také není dobré vystavovat dlouhodobému působení kyselin, čpavku, chlóru, čističe odpadu či barviva na vlasy.

Avšak určitě pak při každém úklidu koupelny nebudete litovat, pokud investujete do skleněných zástěn se speciální povrchovou úpravou zamezující zasychání kapek vody na povrchu a vytváření nehezkých map. Sklo v koupelně sice není úplně levnou záležitostí, ale jedná se o investici, které jistě nebudete litovat. Sklo si totiž velmi snadno zamilujete nejen kvůli vzhledu, ale i jeho praktičnosti. A to především v koupelně. Ještě pořád trváte na tom, že sklo se do koupelny nehodí? Anebo už netoužíte po ničem jiném?

Koupelnové studio vám poradí

Nevíte-li si rady s realizací vaší koupelny, není nic jednoduššího, než se obrátit na spolehlivé koupelnové studio a nechat vaše starosti na zkušených odbornících. Spolehlivé koupelnové studio provozuje například také největší český výrobce sanitární techniky - břeclavská společnost Alcaplast.Diskuse k článku

  • Petr

    15:58 9. 6. 2016 0
    Sklo v koupelně se nám s manželkou moc líbí, proto jsme si pořídili skleněné sprchové dveře. Vypadají skvěle a jsou ozdobou koupelny, jen je důležité si dát pozor na rozměry obecně. Menší než 90ky bych určitě nepořizoval, primárně kvůli pohodlí, ale také tomu, že člověk stárne a neví, kdy se mu větší prostor bude hodit. Další věcí pak je promyslet otevírání dveří, když není dost prostoru v koupelně. V minulém bytě jsme měli otevírací dveře a malou koupelnu, a když se manželka malovala a já šel do sprchy, tak jsme se pěkně mačkali. Teď už bydlíme v rodinném domku a prostoru je dost :-)
  • petr

    11:18 12. 11. 2015 0
    já jsem si dal sklo do koupelny a je to uplná pecka

Dobrý kontakt k tématu

Likvidace eternitu se řídí přísnými pravidly

Dobrý den, je nám líto, že se váš soused bezohledně choval při odstraňování eternitu ze střechy. Situace, kter...

Likvidace eternitu se řídí přísnými pravidly

Náš bezprostřední soused několik metrů od nás, také měnil eternit prostřednictvím odborné firmy, která však ev...

Jak odstranit graffiti z fasády vašeho domu?

Dobrý popis možností. Zaujalo mě také ekologické čištění a postupy na různých povrchách.

Krásná a funkční zároveň. Víme, jak si chytře zařídit koupelnu, kam se budete těšit

Ono v závěru je podle mého úplně jedno, jestli je koupelna malá, či velká. Zrovna tahle místnost by měla být h...

Vhodně zvolená podlaha vám zajistí úspory, bezpečí i pohodlí

Vhodně zvolená podlaha je za mě důležitá jak v domě, tak v bytě (v bytě především kvůli sousedům). I když za n...

Dodavatelé elektřiny zkušenosti

Řekl bych, že v současný době pokud se člověk nemá šanci dostat na spot kvůli elektro...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Měli jsme to v podobném časovém rozsahu i přesto že jsme brali kuchyň na splátky, proto...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Ohledně kuchyní jsem se dost inspirovala na IG a pinterestu, abych předešla pak na prodejn�...
Zobrazit všechna témata

Kulatá zrcadla a zrcadla s osvětlením - perfektní doplněk do každého interiéru

Zrcadla spojují funkčnost a dekorativnost, díky čemuž jsou dokonalým doplňkem téměř každého interiéru. Zdobí naše stěny a nábytek. Další výhodou je možnost přístupu k mnoha velikostem a tvarům, takže je snadno ...

Aktivní vs. pasivní rekuperace – znáte hlavní rozdíly?

Rekuperace tepla je důležitou součástí moderního bydlení, u novostaveb je pak povinností. Zvyšuje energetickou účinnost a komfort domova. Znáte ale rozdíl mezi aktivní a pasivní rekuperací? Každá má svá specifi...

Ušetřete až 40 % s letními Allegro Days 

Chcete včas připravit váš dům a zahradu na nadcházející prázdninovou sezónu? Internetová nákupní platforma Allegro opět přichází s oblíbenou akcí Allegro Days, která proběhne v týdnu od 3. do 9. června a nabídn...

Byt

Instalace solárních panelů na balkon: Výhody a nevýhody

Je začátek června a slunce svítí jako divé. V době vyšších cen energií a zvyšujícího se důrazu na ekologii přitom hledáme alternativní způsoby, jak snížit energetické náklady a zároveň chránit planetu. Solární ...

7 důvodů, proč pořídit kuchyňský ostrůvek

Kuchyňský ostrůvek – někdo ho miluje, jiný nenávidí. Je výsadou moderních interiérů, vždy ale záleží na konkrétním návrhu. Kuchyňský pult totiž plní různé funkce, někdy obsahuje dřez, jindy funguje jako barový ...

Rebarbora – skromná zelenina našich zahrádek

Viděli jste u někoho na zahradě velký keř s mohutnými listy podobnými lopuchu? Právě tak vypadá rebarbora (reveň). A v roce 2024 roste díky příznivému počasí velmi dobře. Tak trochu zapomenutá, avšak poslední d...

Jarní Allegro Days nabízí slevy až 40 %

Potřebujete nové zahradní nářadí nebo vybavení domácnosti? Internetová nákupní platforma Allegro přichází s jarními Allegro Days. Oblíbená nákupní akce proběhne v týdnu od 8. do 14. dubna a nabídne slevy až 40 ...

Přírodní repelenty proti hmyzu: Jak se chránit bez chemie

Určitě to znáte. Léto, hmyz, štípance. Jak se vypořádat s otravným hmyzem, který se na nás v létě doslova lepí? Představujeme vám přírodní repelenty, které dokážou divy.

Zútulněte si domov na léto. Přinášíme tipy na osvěžující dekorace a doplňky

Zapomeňte na potemnělé obývací pokoje a ponuré dekorace. Je načase vpustit do domova svěží letní atmosféru a proměnit ho v klidný a útulný prostor, který vytvoří ideální podmínky pro odpočinek a relaxaci v parn...