Sklo v koupelně. I zde má své místo

Sklo v koupelně. I zde má své místo

I ta nejmenší a nejtemnější koupelna může zázračně prokouknout. Jak? Díky sklu. Sklo jakýkoliv prostor odlehčí a prosvětlí. Nepohlcuje totiž světlo a působí velmi svěžím a vzdušným dojmem. Zástěny do sprchy ze skla už známe všichni. Mnohem zajímavější a neotřelé jsou ale například umyvadla ze skla, skleněné vany, skleněná topná tělesa či celé skleněné koupelnové skříňky i dělící příčky. Patříte také mezi ty, kteří se sklu obávají dát šanci kvůli jeho vlastnostem? Pak pokračujte ve čtení a třeba názor změníte.

Koupelna s nádechem luxusu

Sklo vždy mělo, má a bude mít nádech exkluzivity, jedinečnosti a luxusu. Čisté jemné linie skla udělají z koupelny unikátní a designově úchvatný klenot vaší domácnosti, který vám budou všechny návštěvy závidět. Sklo v koupelně snoubí klasický a časem prověřený materiál s moderním pojetím a zpracováním. Navíc vás překvapí svou neskutečnou variabilitou barev i provedení.

Sklo do koupelny: Průhledné nebo kalné?

Nejen v koupelně můžete využít sklo čiré, kalené, mléčné, průhledné i neprůhledné, různě barevné i s mnohými vzory, dekorativními prvky a geometrickými obrazci. Výrobci skleněných umyvadel, obkladů, sprchových koutů, koupelnových skříněk, van a dalšího nábytku se předhánějí v tom, kdo přijde s designově propracovanějším, modernějším a zajímavějším provedením. A to jsou ideální podmínky pro ty, kteří uvažují o sklu do koupelny.

Když sklo do koupelny, tak kam?

Skleněné zástěny jsou už takřka klasikou v českých domácnostech. Využití skla v koupelně je však mnohem variabilnější. Sklem můžete snadno, pohodlně a velmi efektně oddělit různé zóny v koupelně, například sprchu od toalety anebo pračku od vany.

Chcete-li něco skutečně odvážného, pak můžete skleněnou stěnou propojit dvě místnosti – třeba koupelnu s ložnicí. Pro tyto účely se používají luxfery či copilit, který je průsvitný, ale ne průhledný.
Méně odvážným ale velmi efektním skleněným prvkem v koupelně může být skleněné umyvadlo anebo vana ze skla. Skleněná umyvadla i skleněné vany se prodávají v nejrůznějších tvarech, barvách i se vzory, které neblednou a neotírají se díky specifickým postupům při výrobě skla.

Sklo v koupelně nemusí být jen samotný sprchový kout.

Umyvadla ze skla se umisťují na umyvadlovou desku, čímž vyniknou jeho elegantní tvary a efektní zpracování, zavěšují se přímo na stěnu anebo se zapouští do koupelnových skříněk. Záleží jen na vás, jaké budou vaše preference.

Do koupelny jsou ideální i skleněné dlaždice a obklady, které se vyrábí v zajímavých a často skutečně úchvatných vzorech. Můžete si také sami vytvořit barevnou mozaiku ze skla pro obložení vany anebo obklad zdí. I svítidla, držáky nebo celé koupelnové skříňky můžete mít ze skla. Fantazii se meze nekladou.

Mezi nejžhavější skleněné novinky do koupelny patří také sálavé skleněné panely, které snadno nahradí dekorace v koupelně především díky svým zářivým barvám a lesku. Jsou však i velmi praktické, protože teplo se šíří z celé plochy skleněné desky, a jsou tak ideálním topidlem nejen do koupelen.

Jak to se sklem v koupelně nepřehnat?

Pokud se bojíte, aby koupelna nebyla kvůli sklu až příliš chladná, pak můžete použít pro vyvážení chladného dojmu skla dřevěné koupelnové doplňky anebo textilie v teplých barvách. Nepřehánějte to však, abyste skleněnou dominantu svojí koupelnu neutopili v záplavě doplňků anebo opticky nezmenšili celou místnost. Architekti také radí sjednotit barvy a povrch skla, aby koupelna působila uceleným a jednotným dojmem.

Kupříkladu se skleněným umyvadlem můžete také snadno sladit i ostatní doplňky. Designéři často volí stylová kovová madla či minimalistické vodovodní baterie. Chcete-li v koupelně skleněné police, pak můžete nejen z praktických důvodů vybrat takové, které mají kovovou ohrádku.

Sklo je křehké a snadno se rozbije? Už dávno ne

Mnozí se domnívají, že sklo není vhodné do koupelny zejména kvůli své křehkosti. To však díky speciálním moderním technologiím výroby skla a jeho povrchovým úpravám už dávno není pravda. Zejména zvolíte-li sklo kalené, nemusíte se vůbec obávat jeho křehkosti.

Patříte také mezi ty, kteří si myslí, že sklo v koupelně je snadno rozbitelné? Pak máte zbytečné starosti. Skleněná umyvadla bývají vyrobena z prvotřídního bezpečnostního tvrzeného skla, díky čemuž jsou odolnější proti nárazu. Pokud se tedy už stane, že by se vám umyvadlo ze skla rozbilo, rozhodně se neroztříští na tisíc kousků. Je totiž opatřeno podobnou povrchovou úpravou jako autoskla, takže při velkém nárazu dojde pouze k drobné prasklině či roztříštění skla pouze v místě úderu.

Sklo v koupelně už není na obtíž

Sklo v koupelně už jednoduše nelze označit za nepraktické, nebo dokonce méně praktické než porcelán či keramiku. Mnozí architekti naopak vidí sklo jako ideální materiál do koupelny právě kvůli jeho jedinečným vlastnostem.

Sklo totiž příliš nereaguje na chemikálie, takže bývá často užíváno a doporučováno tam, kde je kladen důraz nejen na design, ale také bezpečnost a hygienu. Dokonce je tzv. biologicky pasivní, takže se na jeho povrchu nedaří jakýmkoliv bakteriím. A to je přece sen každé hospodyňky – mít koupelnu bez bakterií.

Sklo v koupelně nebude hyzdit ani rez, ani vodní kámen

Sklo také nepodléhá korozi ani jinému působení vlhkého prostředí, což je pro koupelnu skutečně ideální. Často bývají skleněná umyvadla, vany či zástěny do koupelny vyrobeny ze speciálního tvrzeného skla s antiplakovou úpravou zabraňující zasychání kapek a usazování vodního kamene. Sklo tedy odolává běžným chemickým sloučeninám, domácím chemikáliím, rzi, oděru i vodnímu kameni. Co víc si v koupelně přát?

Může sklo prasknout při střídání teplot?

Někdo by si mohl myslet, že sklu nesvědčí velké a především prudké střídání teplot. Skleněná umyvadla jsou však vyráběna tak, aby snesla teploty od 17 do 65°C. Jsou většinou odolná dokonce i vůči náhlým změnám teplot z 60 na 20°C. Vždy se však raději informujte přímo u výrobce, zda i vaše umyvadlo či vana zvládnou takové rozpětí teplot. Parametry jednotlivých výrobků ze skla se totiž mohou mírně lišit podle způsobu výroby.

A jak je to s úklidem?

Nemusíte se bát ani úklidu skla, skleněných umyvadel, van, zástěn či koupelnových příček. Pravidelný úklid koupelny je nutný, ať už v ní máte dřevo, porcelán, keramiku anebo sklo. Přesto zvolíte-li do své koupelny průhledné čiré sklo, pak se musíte smířit s tím, že vše půjde vidět, každá skvrna, každá šmouha. Přesto průhlednost skla v koupelně nemusí být jen na obtíž, ale může například vést k důkladnějšímu a snazšímu udržování pořádku v koupelně anebo se může stát i příjemnou součástí vašeho partnerského života.

Co použít pro očištění skla v koupelně a co naopak ne?

Na čištění skleněných tabulí se používá voda s mycím a lešticím prostředkem. Sklo v koupelně můžete snadno čistit i běžnými kapalnými čisticími prostředky anebo směsí octa a vody. Je však třeba dbát na to, abyste pro čištění skla v koupelně nepoužívali abrazivní čisticí prostředky obsahující částečky, které by sklo mohly nepěkně poškrábat a zničit. Sklo v koupelně také není dobré vystavovat dlouhodobému působení kyselin, čpavku, chlóru, čističe odpadu či barviva na vlasy.

Avšak určitě pak při každém úklidu koupelny nebudete litovat, pokud investujete do skleněných zástěn se speciální povrchovou úpravou zamezující zasychání kapek vody na povrchu a vytváření nehezkých map. Sklo v koupelně sice není úplně levnou záležitostí, ale jedná se o investici, které jistě nebudete litovat. Sklo si totiž velmi snadno zamilujete nejen kvůli vzhledu, ale i jeho praktičnosti. A to především v koupelně. Ještě pořád trváte na tom, že sklo se do koupelny nehodí? Anebo už netoužíte po ničem jiném?

Koupelnové studio vám poradí

Nevíte-li si rady s realizací vaší koupelny, není nic jednoduššího, než se obrátit na spolehlivé koupelnové studio a nechat vaše starosti na zkušených odbornících. Spolehlivé koupelnové studio provozuje například také největší český výrobce sanitární techniky - břeclavská společnost Alcaplast.Diskuse k článku

  • Petr

    15:58 9. 6. 2016 0
    Sklo v koupelně se nám s manželkou moc líbí, proto jsme si pořídili skleněné sprchové dveře. Vypadají skvěle a jsou ozdobou koupelny, jen je důležité si dát pozor na rozměry obecně. Menší než 90ky bych určitě nepořizoval, primárně kvůli pohodlí, ale také tomu, že člověk stárne a neví, kdy se mu větší prostor bude hodit. Další věcí pak je promyslet otevírání dveří, když není dost prostoru v koupelně. V minulém bytě jsme měli otevírací dveře a malou koupelnu, a když se manželka malovala a já šel do sprchy, tak jsme se pěkně mačkali. Teď už bydlíme v rodinném domku a prostoru je dost :-)
  • petr

    11:18 12. 11. 2015 0
    já jsem si dal sklo do koupelny a je to uplná pecka

Přírodní materiály v interiéru: Hřejivé, krásné a luxusní

Materiály, které jsou přírodní jsou pro nás naprosto zásadní. Od chvíle, co jsme koupili nové bydlení se oprav...

Vyplatí se topit klimatizací? Máme pro vás přehled výhod i nedostatků

To, zda se vyplatí topit klimatizací, závisí na několika faktorech, jako jsou velikost místnosti, počet osob v...

Jak natřít radiátor? Máme pro vás několik užitečných tipů

Drátěný kartáč je na starou barvu opravdu nejlepší. Nám to ukázali, když rodiče potřebovali nabarvit radiátory...

Vhodně zvolená podlaha vám zajistí úspory, bezpečí i pohodlí

Vhodně zvolená podlaha je za mě důležitá jak v domě, tak v bytě (v bytě především kvůli sousedům). I když za n...

Cesta za úsporou začíná výměnou oken! Klidně i na podzim a v zimě

Za sebe musím říct, že opravdu nový okna pomohly, ale ne jen od momentálního tématu, úspora energií, ale u nás...

Dodavatelé elektřiny zkušenosti

<a href="sd">wdd</a> [url=ds]sd[/url] [sds](https://google.com) https://google.com

Dodavatelé elektřiny zkušenosti

Máte pravdu, potvrdili, že se poplatek má týkat jen odběru pod stropem cen.

Dodavatelé elektřiny zkušenosti

Joo je to pro mě super zpráva, když se k nim v podstatě teprve chystám přejít, ale nic m...
Zobrazit všechna témata

Jak uskladnit barvy, lepidla a další stavební hmoty, aby vydržely co nejdéle

Pořídili jste si barvu, silikon, lepidlo či jinou stavební hmotu, a po dokončení práce vám ještě dost materiálu zůstalo? Pokud dodržíte základní pravidla skladování, vydrží vám dlouhé měsíce. Poradíme, na co si...

Sníh a mráz vs. venkovní stínění – na co si dát pozor?

Sněžení a mrazy tu budou ještě chvíli s námi. Pokud používáte venkovní stínění (rolety, nebo žaluzie), měli byste je používat s obezřetností. Pokud se objeví námraza, při stahování či vytahování byste mohli mec...

Byt

Pěstujte doma lyrový fíkus. Listy s výrazným žilkováním si zamilujete

Lyrový fíkus (neboli Ficus lyrata či Fiddle Leaf Fig) je skvělou volbou pro každého, kdo hledá krásnou a elegantní pokojovou rostlinu. Tyto fíkusy se vyznačují svými vysokými a štíhlými listy s výrazným žilková...

Ozvláštněte interiér obkladem z dřevěných lamel či akustických panelů

Dřevo má v moderním interiéru své pevné místo a designéři přichází s novými nápady, jak jej do prostoru zakomponovat. V posledních letech jsou v oblibě obklady z dřevěných lamel, případně předpřipravených akust...

Pojezdová keramická dlažba – před dům i na parkovací stání

Příjezdové cestičky i parkovací stání se nejčastěji řeší pokládkou zámkové dlažby, případně jiným typem betonových dlaždic. Zajímavou alternativou je však keramická dlažba s parametrem pojezdu, která řeší mnoho...

Výbor (předseda) SVJ – pozor na nejčastější prohřešky

Pokud vlastníte byt v bytovém domě, zřejmě se vás týkají záležitosti spojené se sdružením vlastníků jednotek (SVJ). Ať už jste pouhým vlastníkem, nebo rovnou členem výboru, či předsedou, ohlídejte si dodržování...

Dejte sbohem svíčkám z parafínu. Zdraví příliš neprospívají

Také si během zimních měsíců zlepšujete náladu vonnými svíčkami, které do domovů vnáší hřejivou atmosféru a prostor provoní? Pak zbystřete. Většina svíček, ať už vonných, nebo čajových, je vyrobená na bázi para...

Máte kopu knih a nevíte kam s nimi? Pořiďte si elektronickou čtečku

Patříte mezi vášnivé čtenáře a knihy se povalují všude po vašem bytě či domě? Už nemáte kam další a další knihy ukládat? Popřemýšlejte nad pořízením elektronické čtečky knihy, která vám ušetří spoustu místa. Mn...

5 důležitých pravidel pro saunování

Plánujete pořízení domácí sauny, nebo pravidelně navštěvujete některá z wellness center? V obou případech byste měli znát základní pravidla pro saunování, díky kterým dosáhnete maximálního účinku z hlediska zdr...

Jaké jsou možnosti využití dřevoplastu (WPC)

Na pohled vypadá jako dřevo, díky využití plastových materiálů je však odolnější a přináší řadu výhod. Řeč je o dřevoplastu (WPC), který se nejčastěji využívá k realizaci teras. Doma i na zahradě však lze využí...

Vrut se vám protáčí? Poradíme, jak opravit vyvrtaný otvor, který je příliš široký

Konstrukční díly mnoha kusů nábytku, doplňků a vybavení jsou spojená vruty. Ty se šroubují do předvrtaného otvoru. Může se ale stá...

5 výhod teplovodního podlahového vytápění

Topná sezóna se rozbíhá, a tak je na realizaci nového topného systému už v podstatě pozdě. Pokud ale vás rekonstrukce nebo realizace novostavby teprve čeká, budete stát před rozhodnutím, pro jaká způsob vytápěn...

Jaké jsou možnosti využití dřevoplastu (WPC)

Na pohled vypadá jako dřevo, díky využití plastových materiálů je však odolnější a přináší řadu výhod. Řeč je o dřevoplastu (WPC), který se nejčastěji využívá k realizaci teras. Doma i na zahradě však lze využí...