Screenové rolety: Jaké jsou jejich výhody a kam se hodí?
Pokud do vašeho domu či bytu proniká velké množství slunečních paprsků, zřejmě zvažujete vhodný typ stínění. Pokud vám kromě zastínění jde také o ochranu soukromí, vhodným řešením budou screenové rolety, které se využívají nejen v interiérech, ale také venkovních prostorách. Přečtěte si, čím se vyznačují, jaké typy existují a kam se hodí.
Screenové rolety jsou tvořené látkou s miniaturními otvory
Z konstrukčního hlediska jsou screenové rolety podobné zatemňovacím a dalším typům rolet, liší se však použitou látkou. V případě screenových rolet je totiž látka tvořena velkým množstvím miniaturních otvorů, které umožňují částečné propouštění světla i pohled skrz látku ven.
Látka je zkonstruovaná tak, abyste z vnitřního prostoru viděli ven, ale průhlednost opačným směrem byla minimální. Na trhu jsou k dostání screenové rolety v různých barevných kombinacích, rozhodně se tedy nemusíte omezovat na nejrozšířenější černou nebo šedou variantu. Zvolit můžete třeba i modrou, zelenou či texturovanou screenovou látku.
Římské rolety – trendy náhrada záclon
Rolety DEN/NOC: Přizpůsobte si atmosféru místností podle sebe
Ovládejte vrata, žaluzie i rolety z jakéhokoliv místa na světě
Chraňte své soukromí pomocí screenových rolet
Hlavní účel screenových rolet je ochrana soukromí. Protože je průhlednost z vnějšku dovnitř minimální, budete chránit své bydlení před zraky nežádoucích osob. Nemusíte se bát, že by kolemjdoucí sledovali dění u vás doma. Přesto je třeba podotknout, že tato funkce je účinná zejména během dne, kdy je v exteriéru více světla než uvnitř. Ve večerních a nočních hodinách, kdy bude venku tma a uvnitř rozsvíceno, bude viditelnost skrz screenové rolety podstatně větší. Proto je vhodné tento stínicí prvek zkombinovat třeba se zatemňovacími závěsy nebo jiným typem stínění.
Snižte množství dopadajícího světlo do interiéru
Screenové rolety fungují také jako zatemňovací prvek. Přes miniaturní otvory v látce totiž pronikne jen část přirozeného světla, zatemnění však není úplné. Proto jde o oblíbené řešení tam, kde je žádoucí omezit množství pronikajících paprsků, ale přesto jim zcela nebránit. Interiéry vybavené screenovými roletami jsou během parných dnů dostatečně prosvětlené, světlo je však rozptýlené a příliš neoslňuje.
Na rozdíl od zatemňovacích rolet nebudete muset během dne využívat umělé zdroje světla. Protože však tyto stínicí systémy propouští významnou část světla a s ním i tepla, nezajistí ochranu před přehříváním. Takovou funkci naplno splní jen venkovní stínicí prvky v podobě předokenních rolet či venkovních žaluzií.
Screenová roleta má své místo nejen v interiéru
Rolety vybavené screenovou látkou se často používají v bytech i rodinných domech. Své využití však mají i ve venkovních prostorách, například u venkovních teras, pergol nebo zimních zahrad. Rolety můžete namontovat mezi nosnou konstrukci a jednoduchým stažením směrem dolů omezit viditelnost i prostup světla. Venkovní posezení během léta bude příjemné, protože vás neoslní ostré sluneční paprsky. Vzhledem k omezení viditelnosti se nemusíte bát, že by vás obtěžovali pohledy cizích lidí, ať už kolemjdoucích, nebo sousedů.
Ovládání – manuální i motorické
Pokud se rozhodnete pro pořízení moderních screenových rolet, máte na výběr mezi manuálním a motorickým ovládání. Manuální představuje nejlevnější řešení, zejména v případě využití většího počtu rolet je však nepohodlné. Díky motorickému ovládání můžete stahovat a vytahovat rolety stiskem jediného tlačítka nebo vypínače umístěného na stěně. Některé typy rolet jsou připravené pro zapojení do SMART Home systému při řízení chytré domácnosti, a tak budete stínění ovládat i prostřednictvím mobilního telefonu či tabletu.
Seznamte se i s dalšími typy stínicích prvků:
Diskuse k článku