Jak zabezpečit byt či dům před odjezdem na dovolenou

Jak zabezpečit byt či dům před odjezdem na dovolenou

Začínají letní prázdniny, s nimi i období dovolených. Tisíce rodin vyráží během léta na několikadenní až několikatýdenní výlety a opouští své byty a domy. Období dovolených je ale žní pro zloděje, kteří na delší nepřítomnost majitelů čekají a místo budoucího lupu si předem plánují. Než vyrazíte na dovolenou, zabezpečte svůj dům či byt tak, abyste riziko vykradení minimalizovali.

Na dovolenou předem neupozorňujte

„Prázdninoví lupiči” si obvykle své oběti pečlivě vybírají. Snaží se předem zjistit důležité informace o tom, kdy bude konkrétní dům či byt volný a co vše v něm je. I když je populární se o svých plánovaných cestách chlubit na sociálních sítích, rozhodně to není moudré. O své dovolené byste předem měli říkat jen lidem, kterým opravdu důvěřujete. Pokud se rozhodnete pochlubit se na internetu, nastavte si dosah svých příspěvků tak, aby se k nim dostali jen vaši přátelé.

Cizím lidem byste se zbytečně neměli svěřovat ani o své finanční situaci, cennostech, které schraňujete, už vůbec byste neměli informovat o slabých místech vašich domů či bytů. Větu „když odcházím, nechávám klíč pod květináčem“ byste neměli sdělovat ani těm nejbližším, respektive byste na tento způsob uchovávání klíčů měli zcela zapomenout.

Použijte simulátory pohybu v domě či bytě

Po odjezdu na delší dovolenou by nemělo být na první pohled zřejmé, že je nemovitost prázdná. Nejčastěji na to upozorňují zatažené závěsy, nepřetržitá tma a plnící se poštovní schránka. Na trhu jsou k sehnání speciální simulátory pohybu a světelné spínače, které se postarají o pravidelné rozsvěcování a zhasínání světel.

Nenechávejte zatažené závěsy a rolety a domluvte se s blízkou osobou, aby chodila váš dům či byt pravidelně kontrolovat a vybírat poštovní schránku. Přeplněná poštovní schránka je pro zloděje jasným indikátorem, že je dům delší dobu prázdný. Po dobu dovolené tak přerušte dodávku poštovních zásilek nebo se domluvte se sousedy, aby vám poštovní schránku kontrolovali a její obsah u sebe uschovali.

Bezpečnostní systém

Bezpečností systémy vaši nemovitost zpravidla ochrání.

5 tipů, jak zabezpečit byt před odjezdem na dovolenou

Podle odborníků na bezpečnost se zabezpečení bytů a domů často podceňuje. Někteří experti dokonce tvrdí, že do zabezpečení by se mělo investovat až 10 % celkové ceny nemovitosti. Pokud jste zabezpečení svého domu důkladně nezajistili už dříve, před odjezdem na dovolenou to jen stěží doženete. Máme pro vás ale 5 tipů, jak zabezpečit byt před odjezdem na dovolenou, které vás nebudou stát prakticky žádný čas ani mnoho peněz.

  1. Zkontrolujte okolí svého domu. Nenechávejte žádné volně stojící žebříky nebo nástroje, které by mohl lupič využít ke vloupání.

  2. Pokud jste pojištěni, pořiďte si důkladnou foto či videodokumentaci cenností, a to včetně výrobních čísel.

  3. Na jmenovce zvonku uvádějte jen příjmení v množném čísle. Zloděje přitahují infomace o počtu osob, které v nemovitosti žijí. Často si také vybírají domy a byty majitelů s tituly, ani ty tak na vizitky neuvádějte.

  4. Zajistěte kvalitní osvětlení domu a v jeho okolí. Pořiďte světla s pohybovým senzorem, které se rozsvítí, když se v okolí domu někdo objeví.

  5. Pořiďte kvalitní trezor, ideálně pevně zabudovaný do zdi. Umístěte do něj před odjezdem na dovolenou veškeré cennosti.

Když se zloděj do 5 minut nedostane do objektu, své snahy často vzdá

Odborníci na bezpečnost doporučují zabezpečit dům či byt tak, aby vniknutí dalo případným zlodějům hodně práce. Pro každého zloděje je důležitý čas, během kterého se dokáže do bytu či domu dostat. Pokud mu to bude trvat více než 5 minut, své snahy raději vzdá a přesune se jinam. Z toho důvodu je důležité používat kvalitní zámky na dveře a dobře zabezpečit okna.

vykradený byt

Zabezpečení dveří a oken – čím vyšší ochrana, tím lepší

Pokud máte před dovolenou dostatek času a chcete zabezpečit svou nemovitost z dlouhodobého hlediska, zaměřte na na zabezpečení dveří a oken. Dveře by měly být vybaveny mechanickými komponenty, které zajistí vysoký stupeň ochrany. Patří sem zejména bezpečnostní štít s kvalitní profilovou cylindrickou vložkou, dále vrchní přídavný zámek, který zdvojuje bezpečnost vstupních dveří, a také příčná celoplošná dveřní závora.

Pro zvýšení bezpečnosti můžete použít i doplňková zařízení, například přídavná kódová kování, pojistky dveřních závěsů či zábrany proti vysazení dveří. Čím více bezpečnostních prvků použijete, tím bude stupeň ochrany vyšší a proniknutí do objektu zabere podstatně více času.

Pokud jsou vaše okna umístěna v nižších patrech, měli byste zajistit i jejich zvýšenou ochranu před vniknutím. Pořiďte okna s kvalitním rámem, používejte okenní překlady a parapety. Zvýšenou pozornost věnujte také výběru skla, uzávěrů a kování. Pokud žijete v oblasti se zvýšeným rizikem loupeží, opatřete okna mřížemi.

Vloupání do domu

Před odjezdem na dovolenou nepodceňte požární bezpečnost

Kromě ochrany před vyloupením byste se měli postarat také o zabezpečení před vznikem požáru. Uvědomte si, že každý elektrický spotřebič může být v případě závady příčinou vzniku požáru. Proto před odjezdem na dovolenou vypojte ze zásuvek všechny spotřebiče včetně televizorů, počítačů či nabíječek. Televizor odpojte také od antény.

Pokud se vám nechce vypojovat jednotlivé spotřebiče, vypněte jističe pro jednotlivé okruhy, čímž odpojíte zpravidla celé místnosti od zdroje elektřiny. Uzavřete přívod plynu a také vody. Právě vodovodní havárie, např. poškození hadice k pračce nebo vodovodní baterie, jsou častou příčinou vytopení bytů či domů během dovolených. Problematice požární ochrany domů a bytů jsme se věnovali již v minulosti. Přečtěte si náš článek a dozvíte se více.

Pokud před odjezdem na dovolenou provedete výše uvedená bezpečnostní opatření, rizika minimalizujete a můžete odjet s klidným svědomím. Přejeme vám krásné ničím nerušené léto bez zlodějů!Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Dobrý kontakt k tématu

RTH Security, s.r.o.: bezpečnostní služba, Praha
Společnost RTH Security patří mezi uznávan…
Město Dolní Bousov: turisticky atraktivní oblast Českého ráje
Turistika i kulturní a společenské vyžit…

Přírodní materiály v interiéru: Hřejivé, krásné a luxusní

Materiály, které jsou přírodní jsou pro nás naprosto zásadní. Od chvíle, co jsme koupili nové bydlení se oprav...

Vyplatí se topit klimatizací? Máme pro vás přehled výhod i nedostatků

To, zda se vyplatí topit klimatizací, závisí na několika faktorech, jako jsou velikost místnosti, počet osob v...

Jak natřít radiátor? Máme pro vás několik užitečných tipů

Drátěný kartáč je na starou barvu opravdu nejlepší. Nám to ukázali, když rodiče potřebovali nabarvit radiátory...

Cesta za úsporou začíná výměnou oken! Klidně i na podzim a v zimě

Za sebe musím říct, že opravdu nový okna pomohly, ale ne jen od momentálního tématu, úspora energií, ale u nás...

Chystáte rekonstrukci bydlení? Přinášíme 5 tipů, na co byste si měli dávat pozor

Při rekonstrukci bytu jsme dávali důraz na co nejpřírodnější materály, kvůli tomu, abychom doma neměli žádné z...

Dodavatelé elektřiny zkušenosti

<a href="sd">wdd</a> [url=ds]sd[/url] [sds](https://google.com) https://google.com

Dodavatelé elektřiny zkušenosti

Máte pravdu, potvrdili, že se poplatek má týkat jen odběru pod stropem cen.

Dodavatelé elektřiny zkušenosti

Joo je to pro mě super zpráva, když se k nim v podstatě teprve chystám přejít, ale nic m...
Zobrazit všechna témata

Jak uskladnit barvy, lepidla a další stavební hmoty, aby vydržely co nejdéle

Pořídili jste si barvu, silikon, lepidlo či jinou stavební hmotu, a po dokončení práce vám ještě dost materiálu zůstalo? Pokud dodržíte základní pravidla skladování, vydrží vám dlouhé měsíce. Poradíme, na co si...

Sníh a mráz vs. venkovní stínění – na co si dát pozor?

Sněžení a mrazy tu budou ještě chvíli s námi. Pokud používáte venkovní stínění (rolety, nebo žaluzie), měli byste je používat s obezřetností. Pokud se objeví námraza, při stahování či vytahování byste mohli mec...

Ozvláštněte interiér obkladem z dřevěných lamel či akustických panelů

Dřevo má v moderním interiéru své pevné místo a designéři přichází s novými nápady, jak jej do prostoru zakomponovat. V posledních letech jsou v oblibě obklady z dřevěných lamel, případně předpřipravených akust...

Pojezdová keramická dlažba – před dům i na parkovací stání

Příjezdové cestičky i parkovací stání se nejčastěji řeší pokládkou zámkové dlažby, případně jiným typem betonových dlaždic. Zajímavou alternativou je však keramická dlažba s parametrem pojezdu, která řeší mnoho...

Výbor (předseda) SVJ – pozor na nejčastější prohřešky

Pokud vlastníte byt v bytovém domě, zřejmě se vás týkají záležitosti spojené se sdružením vlastníků jednotek (SVJ). Ať už jste pouhým vlastníkem, nebo rovnou členem výboru, či předsedou, ohlídejte si dodržování...

Dejte sbohem svíčkám z parafínu. Zdraví příliš neprospívají

Také si během zimních měsíců zlepšujete náladu vonnými svíčkami, které do domovů vnáší hřejivou atmosféru a prostor provoní? Pak zbystřete. Většina svíček, ať už vonných, nebo čajových, je vyrobená na bázi para...

Máte kopu knih a nevíte kam s nimi? Pořiďte si elektronickou čtečku

Patříte mezi vášnivé čtenáře a knihy se povalují všude po vašem bytě či domě? Už nemáte kam další a další knihy ukládat? Popřemýšlejte nad pořízením elektronické čtečky knihy, která vám ušetří spoustu místa. Mn...

5 důležitých pravidel pro saunování

Plánujete pořízení domácí sauny, nebo pravidelně navštěvujete některá z wellness center? V obou případech byste měli znát základní pravidla pro saunování, díky kterým dosáhnete maximálního účinku z hlediska zdr...

Jaké jsou možnosti využití dřevoplastu (WPC)

Na pohled vypadá jako dřevo, díky využití plastových materiálů je však odolnější a přináší řadu výhod. Řeč je o dřevoplastu (WPC), který se nejčastěji využívá k realizaci teras. Doma i na zahradě však lze využí...

Vrut se vám protáčí? Poradíme, jak opravit vyvrtaný otvor, který je příliš široký

Konstrukční díly mnoha kusů nábytku, doplňků a vybavení jsou spojená vruty. Ty se šroubují do předvrtaného otvoru. Může se ale stá...

5 výhod teplovodního podlahového vytápění

Topná sezóna se rozbíhá, a tak je na realizaci nového topného systému už v podstatě pozdě. Pokud ale vás rekonstrukce nebo realizace novostavby teprve čeká, budete stát před rozhodnutím, pro jaká způsob vytápěn...

Jaké jsou možnosti využití dřevoplastu (WPC)

Na pohled vypadá jako dřevo, díky využití plastových materiálů je však odolnější a přináší řadu výhod. Řeč je o dřevoplastu (WPC), který se nejčastěji využívá k realizaci teras. Doma i na zahradě však lze využí...