G+

 

 

Důvody, proč stavět pasivní domy


4705831662_656ca2e493

Domy s nízkou tepelnou ztrátou jsou stále žádanější. Komfortní bydlení šetrné k životnímu prostředí přesahuje sice náklady na stavbu klasického domu, ty se ovšem v průběhu let vrátí. Pasivní domy využívají energii ze slunce, běžných spotřebičů a lidí tak, že další položky jsou zanedbatelné. A to je jen jeden z důvodů, proč si postavit pasivní dům!

Kvalitní zateplení a propracovaný systém proudění vzduchu tak, aby teplo zůstávalo uvnitř, a do domu zároveň pronikal čerstvý vzduch. To jsou pasivní domy, které si získávají stále více zastánců a podle některých studií by takové stavby mohly po roce 2020 tvořit drtivou většinu nových domů.

Parametry pasivních domů

Základem každého takového domku je propracovaný návrh. Přípravě věnujte maximální pozornost a stejně pečlivě vybírejte i dodavatele. Charakteristické prosklené fasády musí být otočené k jihu, celkově by dům měl mít čisté linie bez zbytečných výklenků a výčnělků. Nutností jsou perfektně těsnící okna a vlastně celá vzduchotěsnost objektu – proto, aby mohl být dům označen za pasivní, musí být objem unikajícího vzduchu menší, než n50,N = 0,43/h. Tepelné mosty musí být řešeny důsledně, a to hlavně proto, že se v domě nebude nacházet klasický topný systém. Nezbytností je proto řízené větrání s pomocí rekuperace. 

Proč postavit nízkonákladový dům5650304156_dd08bac7e3

  • hlavním důvodem jsou náklady na energie. V současné době stálého zvyšování cen plynu a elektřiny se takové
    řešení přímo nabízí. Pasivní domy nespotřebovávají nic na vytápění a případné ochlazování v létě, na ohřev vody a elektřinu pro spotřebiče však platit musíme. Částečným řešením jsou solární panely. Samozřejmostí by pak měly být i úsporné elektrické spotřebiče.
  • klasické domy nemohou těm pasivním konkurovat ani v kvalitě vnitřního prostředí. Největším plusem jsou výborné tepelně-izolační vlastnosti a řízené větrání. Povrchová teplota stěn je srovnatelná s teplotou v místnosti, a tak se nestává jako ve starých domech, že se stěn sálá chlad. Teplotu si jednoduše nastavíte a ta je v průběhu dne udržována na požadované hodnotě.
  • v místnostech je optimální vlhkost vzduchu. V klasických domech vlhkost kolísá dle ročního období a hlavně v závislosti na intenzitě topení. Proto jsou různá nachlazení častější v zimě. Pasivní domy větrají v předepsané intenzitě a vlhkost udržují v rozmezí 35-50%.
  • díky velké izolaci se domy mohou chlubit vysokou mírou protihlukového zabezpečení. Nebudou vás tak rušit kolem projíždějící hlučné motorky nebo pracující stroje. Pokud dům stavíte v blízkosti silnice, pak se jedná o ideální řešení. 

Pasivní domy mají i své mouchy…

Kromě pozitiv je potřeba zmínit i negativa spojená s pasivními domy. Ty opravdu propracované vyžadují vyšší investice a cenová hladina se tak pohybuje v širokém rozmezí. Kupříkladu přízemní jednopatrové domky vyjdou dráž, než patrové. Kritika se objevuje i na špatné větrání, kdy se teplota v domě mění jen pozvolna, což může být problém zejména v letních měsících. V případě rekonstrukce už nelze zasahovat do celkového vzhledu domu, takže nové okno nebo dveře bohužel nepřichází v úvahu.

Pasivní domy jsou označovány za budoucnost bydlení, o což se snaží e Evropská unie různými normami pro stavbu nových domů. Dá se tedy předpokládat, že prostředky na stavbu budou klesat, aby se co nejvíce přiblížily běžným domům a mohly se tak stát dostupné pro každého. 

publikováno: 3. 10. 2012
přečteno: 605×
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.
Financování běžných oprav domu - půjčíme vám

Financování běžných oprav domu – kdo vám půjčí?

Potřebuje váš dům novou střechu nebo zateplení? Odešel vám starý kotel, ale na nový rodinné úspory nestačí?… ...


Fincetrum vám poradí s koupí nemovitosti

Vyplatí se vám koupě investičního bytu?

V současné době stále přibývá Čechů, kteří si pořizují nemovitost za účelem investice. Jak je na tom… ...


Snížení energetické náročnosti budovy je trvale výhodná investice

Proč zateplit dům? Vybrali jsme 10 důvodů, proč zateplit dům

Zateplené domy jsou vidět ve všech českých městech i městečkách a je to dobře. Bohužel je stále ještě mnoho domů,… ...