Ekologická údržba auta


Ekologické mytí automobilů

Málokdo se dnes již obejde bez automobilu. Potřebujeme se rychle dopravit do práce, na nákup nebo třeba k rodičům na oběd. Čím déle nám ale auto slouží, tím více naší péče potřebuje. A jednou z pravidelných činností, které musíme vykonávat je i údržba auta a jeho mytí. Málokdo se ale už zamýšlí nad tím, jak automobil udržovat ekologicky. A právě na to se zaměří dnešní článek.

Údržba auta a jak při ní šetřit vodu

Na automobil působí nejrůznější vnější vlivy, které ho znečišťují. Na jaře to je pyl z květin a míza ze stromů, na podzim potom zase listí nebo bláto. Proto je potřeba jednou za čas vnější lak auta umýt. Stejnou péči je pak potřeba věnovat i vnitřnímu interiéru automobilu, kde se může hromadit prach nebo například drobečky od jídla. V praxi máte veskrze dvě možnosti, jak automobil udržovat. První z nich je svěřit vůz do servisu, tou druhou možností pak je obětovat svůj čas a automobil si umýt sami. A právě při mytí vozu na zahradě nebo před domem se nabízí téma, jakým je ekologická údržba auta.

První pravidlo: Šetřete vodu

Pitná voda v České republice je levná a dostupná. O to méně se jí ale vážíme, a o to více s ní často také plýtváme. Pitná voda se obvykle využívá na splachování záchodů, vytírání podlahy nebo právě na mytí automobilů. Běžná čtyřčlenná domácnost denně spotřebuje více než 400 litrů pitné vody, což dělá týdně skoro 3000 litrů vody. Někteří lidé se doma naučili využívat vodu dešťovou, kterou na zahradě sbírají do barelů a následně s ní zalévají záhonky. A jeto právě dešťová voda, jež představuje první možnost, jak při mytí auta šetřit vodu. Druhou možností je takzvaná šedá voda.

Co je to šedá voda?

Pokud jste ještě neslyšeli o pojmu šedá voda, tak zbystřete. Jedná se totiž o jednoduchý, ale účelný způsob, jak šetřit peníze v domácnosti. Jedná se o vodu, která druhotně vzniká při mytí, praní a dalších činnostech v domácnosti, ale neobsahuje odpadní látky. Šedou vodu lze obecně rozdělit na následující kategorie:

 • šedá voda z praní prádla v pračce
 • šedá voda z kuchyně (mytí nádobí, zeleniny a podobně)
 • šedá voda z koupelen
 • neseparovaná šedá voda
 • ostatní šedá voda

Na mytí automobilu můžeme použít veskrze jakoukoliv šedou vodu, obezřetní bychom ale měli být při zalévaní zahrady. Pokud v domácnosti nepoužíváme ekologické přípravky na mytí, mohly by některé chemické látky v šedé vodě způsobit poškození trávníku.

Kromě recyklování vody existuje i několik dalších rad, jak na údržbu auta ekologicky.

 • Při mytí automobilu použijte kbelík s vodou a mycí houbou, nikoliv hadici. Ušetříte až čtyřikrát víc vody, což v praxi mohou být desítky litrů.
 • Automobil myjte ve stínu, nikoliv na přímém slunci. Bude se odpařovat méně vody, čímž jí logicky spotřebujete méně.
 • Pokud při mytí automobilu nepoužíváte toxické látky, postavte vůz na trávník, kam se voda vsákne.

 Při mytí automobilu ušetříte vodu, pokud nepoužijete zahradní hadici.

Opětované použití vody je tedy první způsob, jak se dá ekologická údržba auta v praxi provádět. Dalším způsobem, jak se dá ekologická údržba auta v praxi provádět, je výběr vhodných mycích prostředků. Zapomeňte na chemické autošampony, které obsahují chemické fosfáty, ale raději použijte přírodní čistící prostředky. Výborně poslouží klasické prací mýdlo nanášené jelenicí, tedy speciálním hadříkem. Kromě toho pro vás ale máme hned dva tipy na to, jak si domácí autokosmetiku vyrobit doma:

 

Ekologická údržba auta: čistič čelního skla

Co budete potřebovat?

 • 300 ml kuchyňského octu
 • 100 ml vody

Smíchejte tři díly klasického kuchyňského octu s jedním dílem studené vody. Pořádně promíchejte a přelijte do rozprašovače. V zimě stříkejte na čelní sklo, kde by se poté neměla tvořit v takové míře námraza.

 

Údržba auta: Autovosk

Co budete potřebovat?

 • 6 lžic karnaubského vosku (E903)
 • 3 lžíce včelího vosku
 • malý šálek octu

Všechny přísady dejte do hrnce s tlustým dnem a nechte rozpustit. Poté nalijte do nádoby a nechte ztuhnout. Karnaubský vosk se požívá jako leštící látka, proto směs používejte pro zvýšení lesku na vašem autě. Kousek směsi naneste na hadřík a lehkými krouživými pohyby vmasírujte do automobilu. Přebytky vosku rozleštěte hadříkem namočeným v octu.

 

publikováno: 22. 5. 2017
Rozbalit všechny příspěvky
Změnit pořadí komentářů
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.