G+

 

 

Ekologické mytí automobilů? I to je možné.


Mytí auta nepatří zrovna mezi oblíbené činnosti. Spíše je to taková nepříjemná součást všedních dní.

Heslem „myslet ekologicky – žít ekologicky,“ se řídí řada domácností. Nejen proto, že se to v současnosti „nosí,“ ale i proto, že díky takovému přístupu můžete i výrazně ušetřit. Doma a na zahradě jste se naučili používat k přírodě šetrné přípravky, zařízení i vybavení, ale je tu jedna věc, na níž se obvykle zapomíná. Tím je automobil. Že si ve spojitosti s ním nelze počínat ekologicky? Kdeže – zkuste jej mýt a čistit s ohledem na přírodu! Ekologické mytí automobilů nemusí být tak složité.


Benzín, oleje, kamínky asfaltu, zbytky posypových solí a spousta dalších nečistit, to vše vidí ekolog jen při letmém pohledu na auto, bez nějž by se však drtivá většina populace neobešla. Alespoň částečně lze matce přírodě odlehčit šetrným a ekologickým mytím automobilu.

Běžné mytí – hrozí i pokuta

Napadlo vás někdy, jakou máte spotřebu vody a mycích (případně pak i ochranných nebo leštících) přípravků? Kdo má dvorek, pravděpodobně takovou záležitost nikdy neřešil. Sídlištní obyvatelé však dobře ví, že i s rychlým opláchnutím vozu může být problém. Pamatuje na to dokonce zákon o přestupcích:

,,Přestupku se dopustí ten, kdo znečistí veřejné prostranství, veřejně přístupný objekt nebo veřejně prospěšné zařízení anebo zanedbá povinnost úklidu veřejného prostranství.“ ( č. 200/1990 Sb., o přestupcích, nalezneme zde v ustanovení § 47 odst. 1 písm. d.) 

Znečišťování veřejného prostranství, vypuštění odpadní vody do veřejné kanalizace – obojí může mít za následek pokutu. Jak je to s mytím automobilů však stanovují častěji vyhlášky obcí. Jistotou je pak cesta k benzínové pumpě a použití myčky.


Ekologické mytí automobilů

Existuje ale i varianta ekologického mytí automobilů bez použití litrů vody a saponátů. V současnosti je tak už možné použít i variantu ekologických přípravků na odstranění nečistot. Obsahují látky, jenž účinně „zapouzdří“ nečistoty a ty se pak snadno odstraní hadrem. Součástí jsou rovnou i přírodní vosky, kaolin či výtažek z palem.

Při prvotním kontaktu nečistot s přípravkem dochází k reakci, díky níž už druhé setření znamená čistou karoserii. Žádný tlak, zbytečné tření, ani nekonečná námaha – povrchu rozhodně nehrozí poškrábání, ani jiné poškození vlivem agresivních složek. Na zašlou špínu se pak používá silnější přípravek, i ten je však maximálně šetrný. A bez litrů vody.

Nakolik je však přípravek, pro jehož převoz jsou potřeba letadla, vlaky či náklaďáky, ekologický, to už je na uvážení. I přesto ale plusem zůstává alespoň ta částečná čistota použití bez nepořádku a chemických stop na zemi.

publikováno: 23. 7. 2013
přečteno: 517×
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.
Financování běžných oprav domu - půjčíme vám

Financování běžných oprav domu – kdo vám půjčí?

Potřebuje váš dům novou střechu nebo zateplení? Odešel vám starý kotel, ale na nový rodinné úspory nestačí?… ...


Fincetrum vám poradí s koupí nemovitosti

Vyplatí se vám koupě investičního bytu?

V současné době stále přibývá Čechů, kteří si pořizují nemovitost za účelem investice. Jak je na tom… ...


Snížení energetické náročnosti budovy je trvale výhodná investice

Proč zateplit dům? Vybrali jsme 10 důvodů, proč zateplit dům

Zateplené domy jsou vidět ve všech českých městech i městečkách a je to dobře. Bohužel je stále ještě mnoho domů,… ...