Elektrické vytápění do kuchyně je díky snadné regulaci ideálním zdrojem tepla


kuchyn

Z hrnce stoupá pára, na rozpálené pánvi se připravuje šťavnatý kus masa a v troubě se peče váš oblíbený moučník. Během chvilky se příjemně vyhřátá kuchyň promění v rozžhavenou výheň, ve které je k nevydržení. A právě v takových případech v kuchyni oceníte elektrické vytápění, které vyniká snadnou regulovatelností a dokáže na výrazné změny teplot rychle reagovat. Zatímco u běžného konvekčního radiátorového topení se snížení teploty projeví až po dlouhé době, elektrické topení přestane topit takřka okamžitě. To platí jak v případě elektrického podlahového topení, tak sálavých topných panelů.

Snadná regulace je hlavní výhodou elektrického topení

Nízkoteplotní systémy vytápění nabývají na významu i vzhledem ke stále se snižující energetické náročnosti budov. Do této kategorie spadá elektrické vytápění, které přináší řadu výhod v čele se snadnou regulovatelností. Právě kuchyně patří k interiérovým prostorům, ve kterých se teploty rychle proměňují z důvodu využívání spotřebičů, které produkují velké množství tepla.

Elektrické vytápění lze takřka okamžitě zapínat a vypínat a upravit si teplotu v místnosti podle potřeby. Výhodou elektrického topení je také snadná regulace v jednotlivých místnostech. Při vaření můžete teplotu okamžitě snížit, zatímco v ložnici, obývacím pokoji a dalších obytných prostorách ji necháte vyšší. Jakmile s vařením či pečením skončíte a teploty se opět vyrovnají, elektrické topení v kuchyni zapnete.

Podlahové topení do kuchyně

Jednou z variant elektrického vytápění kuchyní je montáž podlahového topení. Pro správný návrh topného systému musíte znát kromě velikosti a tvaru místnosti také tepelné ztráty objektu. Podle toho se zvolí velikost plošného příkonu. Elektrické podlahové topení lze realizovat třemi způsoby – montáží topných kabelů, rohoží nebo topných fólií.

Montáž topných rohoží je rychlá a snadná

Nejvyužívanějším typem elektrického podlahového topení jsou topné rohože, které se umísťují pod dlažbu v tenké vrstvě pružného tmelu, případně do litých podlah. Topná rohož je v podstatě topný kabel, který je přichycený k nosné tkanině. Rohože se hodí zejména pro pravidelné plochy. Společnost Fenix, která se zaměřuje na výrobu topných rohoží, dodává, že se používají kabely co nejmenších průměrů s nižším lineárním výkonem. Rozteč smyček je totiž malá a podlaha se prohřívá rovnoměrně.

 Podlahové topení do kuchyně - topná rohož

Topné kabely do kuchyní nepravidelných tvarů

Pokud máte kuchyň nepravidelných tvarů nebo v prostoru budete mít atypický kuchyňský ostrůvek, můžete sáhnout po topných kabelech. Jejich montáž je náročnější, ale dají se s nimi vytápět prostory jakéhokoliv tvaru. Z hlediska funkčnosti však není mezi rohožemi a kabely žádný rozdíl, liší se jen ve způsobu pokládky.

Topné folie pod plovoucí podlahy i podlahy z PVC

Chcete mít v kuchyni plovoucí podlahy nebo podlahy z PVC a obdobných materiálů? I v takovém případě můžete sáhnout po elektrickém podlahovém vytápění. Za tímto účelem se využívají speciální topné fólie, které jsou určené pro montáž do suchých konstrukcí. Na rozdíl od rohoží a kabelů je můžete zkrátit na libovolnou délku, jejich montáž navíc zvládnete i sami. Zmiňované společnost Fenix totiž do nabídky zařadila kompletní sadu ECOFILM SET, která obsahuje pásy topných fólií různých délek opatřené připojovacími vodiči.

 Topná folie Ecofilm

Sálavé topné panely zaujmou moderním designem

Další možností elektrického vytápění v prostoru kuchyně je montáž sálavých topných panelů, které na rozdíl od podlahového vytápění nevyžadují takřka žádné stavební úpravy – jednoduše se připevní na zeď nebo strop. Panely využívají při vytápění principu sálání tepla, při kterém dochází přímo k ohřevu předmětů a povrchu lidského těla. Pocitově tak dosáhnete tepelného komfortu při nižší vnitřní teplotě.

I v tomto případě jde o zdroj tepla s vynikající regulovatelností a s možností zapínání, vypínání a úpravy výkonu dle potřeby. Výhodou sálavých topných panelů je také jejich moderní vzhled. Vyrábí se totiž v mnoha provedeních, například s čistým designem skla nebo s barevným potiskem. Vyberte si z rozsáhlé galerie předpřipravených motivů, nebo si nechejte vyrobit panel podle vlastního návrhu.

Vzhledem ke snadné regulovatelnosti, cenové dostupnosti i nenáročné montáži je elektrické vytápění ideálním zdrojem tepla právě do kuchyní. Jejich výhody oceníte zejména u staveb s nízkými tepelnými ztrátami, pro které jsou nízkoteplotní systémy vytápění skvělou volbou.

publikováno: 20. 11. 2019
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.
Sklik