Elektrosmog není jen strašák, možná jste unavení právě kvůli němu


Fotolia_43962951_XS

V souvislosti s moderním bydlením se objevují problémy, které dřívější generace neznaly. Na svědomí je má technický pokrok, moderní zařízení, bez nichž by si ale mnozí jednoduše nedokázali představit život. Elektrosmog mají na svědomí zařízení pod proudem, z nichž vyzařuje elektromagnetické pole. Jak ovlivňuje každodenní život a co vše mají na svědomí?

 

 

Elektrosmogu se v dnešní době ubráníte jen stěží. Pokud minimalizujete spotřebiče v domácnosti, vždy tu bude ještě ten vnější. Nemusíte ale panikařit – až tak zásadní vliv na zdraví nemá, ovlivňuje ovšem dílčí záležitosti, které mohou zhoršovat kvalitu života.

Co je elektrosmog

Tímto pojmem se označují elektromagnetické vlny, jenž vyzařují všechny spotřebiče, které pro svou funkčnost vyžadují elektrickou energii. Očím je neviditelný, ovšem jsme jím obklopeni neustále. Dělí se na dva druhy: vysokofrekvenční (0,1 GHz – 100 GHz) a na nízkofrekvenční (< 0,1 GHz).

Největším rizikem jsou přístroje v naší bezprostřední blízkosti, kterými se obklopujeme, aniž bychom si uvědomovali jejich nebezpečí.

Zdroje elektrosmogu z vnějšího prostředí:

  • vedení vysokého napětí a trafostanice
  • podzemní kabeláž
  • vysílače mobilních sítí, radiovysílače, televizní vysílače

Zdroje elektrosmogu v domácnosti

  • veškeré elektrické zařízení: kuchyňské spotřebiče (kávovary, mikrovlnné trouby, toustovače, elektrické sporáky, lednice a mrazáky…),televize, hi-fi soustavy, počítače…
  • bezdrátová zařízení, bluetooth, Wi-fi

Jak působí elektrosmog

Negativní dopad na životní prostředí dosud nebyl prokázán, avšak v České republice exsitují zdravotní limity pro elektromagnetické pole (zavedeny nařízením vlády č. 1/2008 Sb., později je převzala Mezinárodní komise pro ochranu před neionizujícím zářením, roce 1999 byly doporučeny Radou Evropy všem členským zemím EU).

Jeho vliv pociťujeme ať chceme nebo ne. Nejčastější je horší koncentrace, zhoršení paměti, poruchy spánku, zpomalení reakcí, únava, narušení biorytmu. V extrémních situacích, případně u vysoce senzitivních osob se objevují až pocity závratí, snížení imunity, poruchy srdečního rytmu, ovlivnění nervové soustavy nebo pokles plodnosti.

Záření, s nímž se běžně setkáváte doma a venku dosahuje jen zlomkových hodnot limitů. Na jejich hranici se lze dostat jen v těžkých průmyslových provozech.

3529834337_3e2feed01d 

Měření elektrosmogu

Hodnoty, kterých je dosaženo u vás doma, si můžete nechat změřit. Nespoléhejte na levné přístroje, raději kontaktujte odborníky, kteří měří přesně, ale zase si za jejich služby připlatíte.

Orientační cena pro domácnosti    500,-     
Další náklady cestovné
vystavení protokolu
návrh řešení a opatření 

 

Jak minimalizovat působení

V žádném případě není potřeba vzdávat se všech vymožeností moderní doby, postačí je používat uváženě. Pole, do kterého dosahuje záření (nutno dodat, že minimální) je přibližně 30 – 100cm. Proto kupříkladu nenechávejte ležet mobilní telefon nebo budík vedle hlavy, u televize nevysedávejte příliš blízko (navíc kupříkladu v ložnici a dětském pokoji, dvou nejrizikovějších místnostech, nemá vůbec co dělat, stejně jako počítač), kabely mějte dostatečně izolované a co nejdále od místa, kde spíte.

Velmi užitečným řešením zmiňovaným ale spíše v rámci šetření, je odpojování přístrojů ze sítě. Nejenže tak ušetříte ročně nezanedbatelnou částku, snížíte tím i hodnoty elektrosmogu ve vaší domácnosti.

 

 

publikováno: 12. 2. 2013
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.