Energomonitor: užitečná pomůcka pro online kontrolu spotřeby


Energomotor je důležitou pomůckou k hlídání spotřeby ve vaší domácnosti. Energomotor totiž sleduje s

Spotřeba domácnosti je žhavým tématem. Všude lze najít tipy, jak co nejvíce ušetřit za energie, jak efektivně spořit, a také to, jak co nejvíce odlehčit přírodě. Od ledna jsou také povinné energetické štítky, jenž ukazují energetickou náročnost domu. Spotřebu ale můžete mít jednoduše pod kontrolou i pro své potřeby, v čemž vám pomůže online nástroj zvaný energomonitor.

Díky energominotru budete mít informace o tom, jaký má domácnost trvalý příkon. Ať už jednotlivé spotřebiče (zapnuté i vypnuté) nebo celek. Možná se nad výslednou statistikou nakonec i vy sami podivíte, kde všude by se dalo ušetřit.

Jak energomonitor funguje

Pokud patříte mezi ty pečlivé, pak si spotřebu pravidelně kontrolujete, zaznamenáváte a propočítáváte se stávajícím tarifem. Jestli ne, tak jste při vyúčtování překvapeni, jakáže cifra se na lejstru objevila. Energomonitor tomuto okamžiku předchází, neboť s ním sledujete skutečnou spotřebu elektrické energie průběžně a ke všemu máte vše pohodlně na monitoru počítače.
Snímače ergomonitoru jsou připojeny na vodiče vystupující z elektroměru. Nijak nezasahuje do cejchovaného měřiče spotřeby nebo do rozvodů, takže není potřeba žádat schválení od rozvodných závodů, ani od dodavatele.

Snímač měří proud -> hodnoty jsou přeneseny na malý displej (pro okamžitou kontrolu)-> ukládají se i do počítače a datacentra (pro pozdější kontrolu) -> snadno kontrolujete příkon, jeho výkyvy a změny -> snadno se provede další analýza

Fotolia_40280737_XS 

Změna chování a úspory

Díky tomu, že máte vše okamžitě na očích a pod kontrolou umožňuje změnit spotřebitelské chování: už nebudete nechávat zbytečně zapnuté spotřebiče, ani rozsvícené žárovky. Díky propočítání a analýze za určité období se pak sami můžete lépe vybrat dodavatele elektrické energie, jenž vám bude vyhovovat nejlépe. Na druhou stranu je možné zjistit i to, že mnohé rady se míjí účinkem a jejich dodržování je v rámci úspor zcela zbytečné.
Energomonitor také díky sběru dat pomůže při optimalizaci procesů v domácnosti: budete moci vhodněji načasovat spínače např. u bojlerů nebo čerpadel. Stejně tak můžete zjistit, zda by se zrovna vám nevyplatilo využívat dvojtarifovou sazbu, případně změnit paušál za rezervovaný příkon.

Podobné přístroje byly už dříve k dispozici velkým spotřebitelům, dnes jsou už ale dostupné každému. Abyste ušetřili, je důležité mít informace a umět s nimi nakládat, což vám online data z energomonitoru umožní.

 

publikováno: 21. 1. 2013
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.