Fasádní polystyren – nejdostupnější materiál pro zateplení domu


Fasádní polystyren – nejdostupnější materiál pro zateplení domu

Zateplování obvodního pláště domu, tedy fasády, je aktuálně klíčovým tématem v otázce základních úsporných opatření pro snížení nákladů vynaložených na vytápění objektu, které lze provést, aniž by bylo potřeba počítat s příliš velkou finanční náročností. Nejběžnějším materiálem, co se k izolačním účelům využívá, je fasádní polystyren.

Fasádní polystyren je izolační materiál, kterému jsou odborníky i uživateli připisovány různé pozitivní vlastnosti, především nízká hmotnost a voděodolnost. Díky nevelké váze nezatěžuje fasádní polystyren konstrukci domu ve velké míře a voděodolnost umožňuje jeho venkovní použití. V kombinaci s nenáročnou montáží, kdy se jednotlivé desky fasádního polysytrenu lepí k podkladu a kotví, je pak investicí přinášející očekávaný výsledek od okamžiku využití.

Fasádní polystyren – základ kontaktního zateplení

Fasádní polystyren je nezbytnou součástí kontaktních zateplovacích systémů, kdy jsou všechny vnější pláště budovy spojeny po celé ploše a mezi izolací a zdí není ponechána žádná mezera jako v případě nekontaktní varianty. Fasádní polystyren je nejběžnějším typem izolace, a to především z důvodů menší finanční náročnosti, než představují například minerální vlákna. Existuje spousta druhů, které se liší sílou jednotlivých desek, v nichž se fasádní polystyren dodává, či formátem nebo také tepelnou vodivostí. S většími rozměry a tloušťkou desek samozřejmě roste i konečná cena za fasádní polystyren. Pro potřeby klasického zateplení se v tomto ohledu doporučuje využít izolační desky, jejichž síla bude minimálně 10 cm.

Na fasádní polystyren je možné nanášet omítku s barvou

Mnozí majitelé domů se obávají, že když své obydlí zateplí, budou se muset smířit s tím, že vzhled budovy bude tvořit pouze fasádní polystyren. To ale není pravda, protože na fasádní polystyren je možné nanášet omítku, jako kdyby na domě žádné desky nebyly. Lze tedy použít minerální, silikonovou nebo akrylátovou a tu dozdobit fasádní barvou dle představ.

Výhody/nevýhody:

+ dobré tepelně-izolační vlastnosti
+ nenáročná montáž
+ dlouhá životnost

- malá odolnost vůči mechanickému poškození
- omezená tepelná odolnost
- nižší zvuková izolace

Fasádní polystyren představuje dostupnou variantu zateplení budovy, které je dnes nezbytným předpokladem snižování nákladů na provoz domácnosti. Kvalitní ochrana proti nechtěným únikům tepla přilepší domácímu rozpočtu, ale také zvýší komfort a pohodlí bydlení, což je jeden ze stěžejních požadavků, které by měla moderní stavba naplňovat.

 

publikováno: 6. 12. 2011
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.