Feng šuej pro dětský pokoj: jen zábava, žádný chaos


fotolia_47479035_xs_1600x900ms

Dětský pokoj vyžaduje mimořádnou pozornost. Spojit odpočinek, hru a učení v jednom prostoru je totiž pořádně složitý úkol. Ideálu však nedosáhnete zakoupením drahé moderní nábytkové sestavy, ale využitím znalostí z feng šuej – správné organizace životního prostoru. Harmonie v dětských pokojích totiž dokáže velmi mnoho.

 

V dětských pokojích se snadno sklouzne k chaosu, který ratolestem rozhodně neprospívá. I takové detaily mají vliv na jejich chování a prožívání. Pohoda v prostoru tak znamená i jejich vyrovnanost. V neposlední řade je důležité také to, aby se dítě v pokoji cítilo jako doma, proto by se na některých detailech mělo podílet.

Dětský pokoj feng šuej ve třech krocích

Správný pokoj a zdravé klima

Ne vždy existuje možnost výběru mezi více místnostmi. Pokud se však naskytne, pak se na výběr zaměřte a zvolte variantu, která je i vám příjemná. Děti budou v pokoji trávit spoustu let a mnoho času, proto si dejte na výběru záležet.

A jak postupovat v bytech, kde je k dispozici jen jediná varianta? V takovém případě si dejte záležet na výběru lokality, kde se dům nachází. I to totiž sehrává důležitou roli.

Klima v pokoji pak patří mezi zásadní aspekty spokojenosti. Hluk, stín na oknech nebo dokonce spolodiny z provozu dětem neprospívají a postupně se to odráží na jejich stavu – únava, nemoci, sklíčenost... To vše může mohou mít za následek nesprávné podmínky v pokojíčku.

Větrejte často, i v zimě, protože čerstvý vzduch dokáže zázraky. Příjemná vůně také stimuluje dětskou mysl. Prospívá heřmánek, citronová tráva a při nemoci eukalyptus.

Organizace prostoru i věcí podle feng šuej

Nejdůležitější vybavení – postel a psací stůl – potřebují správné místo. Čelo postele musí být opřeno o stěnu, kde není okno. Děti se většinou cítí bezpečněji v případě, že je z jedné strany ještě další stěna (tzn. postel umístit do rohu).

I v případě psacího stolu je třeba, aby dítě cítilo bezpečí a jistotu, proto by u něj nemělo sedět zády ke dveřím.
Ani ten nejvalitnější nábytek pak nevytvoří příjemné prostředí. Důležitější je v tomto případě správná organizace. Největším problémem bývá zmatek a chaos a to nejen v případě nepořádku v hračkách, ale také v neorganizovaném uspořádání polic a skříněk. Z toho pak pramení nedostatek energie a apatičnost.
Přeplněnost dětským pokojům nesvědčí, vhodnější je snažit se vytvořit „prázdný" prostor. V tomto případě budou nápomocny uzavíratelné boxy, krabičky, ozdobné tašky, případně další kreativní způsoby organizace věcí.

Pozitivně působí pokojové rostliny bez špičatých listů, ovšem s dekorováním rostlinami je třeba zacházet opatrně.

feng

Dětský pokoj feng šuej a barvy

Použití barev je v souvislosti s dětmi na snadě, ovšem nejsou tak důležité, jak by se mohlo zdát. Z významu a působení barev se dá jednoduše vyvodit, že do dětského pokoje se nehodí žádné agresivní odstíny, ale přesto takové, aby dodávaly energii a způsobily právě ono pověstné teplo domova. Vyberte tedy to, co se líbí vám i dětem. Nezapomínejte že i barvy na první pohled nudné se dají velmi jednoduše oživit.
Trendem jsou dekorativní bordury a washi pásky. Zdi mohou být vyzdobeny vlastnosručně nakreslenými obrázky nebo oblíbenými hrdiny. Pozor však na abstraktní díla, v nichž by děti mohly se svou fantazií nacházet nepříjemné výjevy.

Feng šuej v dětských pokojích má jeden hlavní cíl, kterým je vytvoření pocitu bezpečí. To je ve vývoji nejdůležitější. Jakmile vkročí do pokoje měly by cítit klid, pohodu a radost, což se samozřejmě odrazí i na jejich dalším chování. Nezpomínejte, že trendy se mění ještě rychleji, než dítě pokojíku odrůstá, proto zařizujte spíše nadčasově.

publikováno: 14. 4. 2014
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.