G+

 

 

Férový obchod aneb Fair trade není jen o dovozu


fair

Fair trade není termínem, který by se začal objevovat až v posledním období. U mnoha výrobků se s ním můžeme setkávat už celkem dlouhou dobu. Až poslední období ale přineslo jakési uvědomění si hodnoty jídla, pečlivost ve výběru a péče o to, co tělu dopřáváme. Ruku v ruce s tím jde i starost o místo a způsob výroby a produkce. Fair trade podporuje malé výrobce a zemědělce z rozvojových zemí Asie, Afriky a Latinské Ameriky, kteří tak nemusí prodávat zboží pod cenou.

 

Nejedná se o žádnou pochybnou organizaci, nýbrž o celosvětové hnutí, které usiluje o lepší svět. Honosná myšlenka? Možná ale právě díky férovým podmínkám pro podnikatele v rozvojových zemích a jejich zaměstnance v konceptu trvale udržitelného rozvoje vznikne přeci jen něco pozitivního...

Fair trade versus běžný obchod

Zmíněné rovojové oblasti jsou kvůli výrobním procesům často drancovány, a to nejen co se týká přírody, ale i pracovní síly. Jaké jsou největší problémy?

  • dětská práce
  • cena práce pod hranicí zákonem stanovené minimální mizdy
  • nevhodné pracovní podmínky
  • zemědělci jsou nuceni prodávat výrobky pod cenou

Právě Fair trade by rád zajistil stejné podmínky, na které jsme zvyklí i my. Právě z těchto důvodů bývají produkty nesoucí ochrannou značku Fair trade o něco dražší, avšak mnohdy i kvalitnější...

Cena Fair trade

Výkupní cena hrazená pěstitelům a řemeslníkům odráží skutečné výrobní náklady, náklady na živobytí výrobce a jeho rodiny, náklady na provoz družstva, náklady na harmonizaci s fair trade kritérii a jiné. V případě plantáží je cena kalkulována tak, aby pokrývala výrobní náklady, umožňovala vyplácet zaměstnancům odpovídající mzdu. V ceně se navíc odráží i náklady na dopravu, zpracování, pojištění a všechny další procesy. Pečlivá kalkulace je tak velmi důležitá.

Fairtrade 

Neplést si Faird trade a výrobky BIO

I když se zemědělci musí chovat šetrně k přírodě a ctít zásady ekologie, výrobky vždy nemusí nést označení BIO – tedy, že byly pěstovány bez použití umělých hnojiv, škodlivých chemických postřiků či geneticky modifikovaných organismů. a výrobků na jejich bázi. Pro takové označení by museli splňovat další kritéria, která však se známkou Fair trade nejsou nutně spojena.

Výrobky pocházející z rozvojových oblastí vykoupené za férové ceny nabízí i u nás mnoho maloobchodních řetězců a tak je jejich dostupnost poměrně snadná. Pomineme-li zdravé výživy, obchůdky s bio či takzvanými čerstvými potravinami, spoustu jich můžete najít i v supermarketech. Povětšinou si jich můžete všimnout díky speciálnímu regálu nebo alespoň výraznému označení.

 

publikováno: 10. 1. 2014
přečteno: 224×
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.
Financování běžných oprav domu - půjčíme vám

Financování běžných oprav domu – kdo vám půjčí?

Potřebuje váš dům novou střechu nebo zateplení? Odešel vám starý kotel, ale na nový rodinné úspory nestačí?… ...


Fincetrum vám poradí s koupí nemovitosti

Vyplatí se vám koupě investičního bytu?

V současné době stále přibývá Čechů, kteří si pořizují nemovitost za účelem investice. Jak je na tom… ...


Snížení energetické náročnosti budovy je trvale výhodná investice

Proč zateplit dům? Vybrali jsme 10 důvodů, proč zateplit dům

Zateplené domy jsou vidět ve všech českých městech i městečkách a je to dobře. Bohužel je stále ještě mnoho domů,… ...