Ceny nemovitostí stále rostou. Víme o kolik a proč
Po nástupu koronavirové krize se většina odborníků shodovala na tom, že ceny nemovitostí začnou brzy stagnovat, nebo dokonce postupně klesat. Po několika měsících se však ukázalo, že s propadem cen na trhu nemovitostí to až tak žhavé nebude. Nejen, že neklesají, ale naopak stále mírně rostou. Přinášíme vám aktuální data o vývoji cen na trhu s nemovitostmi. Zaměříme se i na to, proč ceny rostou a jak je to s dostupností bydlení v Česku.
Průměrná cena nemovitostí vzrostla i ve druhém čtvrtletí 2020
V současné době je velmi těžké odhadnout, jak se budou ceny nemovitostí vyvíjet z dlouhodobějšího hlediska. Data analytiků však ukazují, že během druhého čtvrtletí 2020 průměrná cena nemovitostí stále rostla, a to o cca 2,5 % v porovnání s prvním čtvrtletím. Růst cen tak zpomalil (v minulém čtvrtletí přesahoval 3 %), přesto se zcela nezastavil.
Pokud byste srovnali nemovitosti prodávané dnes a vloni, jejich cena by byla vyšší přibližně o desetinu. Ti, kteří si dům, byt nebo třeba pozemek koupili před deseti lety, si dnes mohou mnout ruce, protože jejich cena vzrostla průměrně o 60 %. Data také ukazují, že růst cen se dotkl všech krajů v České republice. Jedinou výjimkou je kraj Karlovarský, ve kterém zůstala cena na původních hodnotách.
Poptávka stále převyšuje nabídku
Odpověď na to, proč i v současné době krize ceny nemovitostí stále rostou, je poměrně jednoduchá. Poptávka zkrátka stále převyšuje nabídku, a tak není žádný důvod k tomu domy, byty nebo pozemky začít zlevňovat. Alespoň ne v tuto chvíli. O nemovitost je v době krize velký zájem také ze dvou důvodů. Jednak se snížily úrokové sazby hypoték a trochu se zmírnili také podmínky pro jejich získání, a tak je o hypoteční úvěry i v tomto období velký zájem. Jednak vláda schválil zrušení daně z nabytí nemovitosti, o kterém jsme vám psali v samostatném článku.
Díky zrušení daně z nabytí jsou nemovitosti dostupnější
Před nástupem koronavirové krize stála mnohým v cestě za bydlení ve vlastním i nechvalně proslulá daň z nabytí nemovitostí, kvůli které se celkové náklady na pořízení prodražily až o několik stovek tisíc. Protože vláda letos schválila zrušení této daně, mají zájemci o pořízení staršího domu nebo bytu možnost ušetřit nemalé finanční prostředky. Také proto poptávka po nemovitostech neklesla, naopak se ještě zvýšila. To prodejcům hraje do karet a opět mají možnost byty, domy a pozemky prodávat za vyšší ceny, protože je zájem enormní.
Zájem vrostl také o chaty a chalupy
Po pandemii je obrovský zájem o chaty a chalupy, které jsou využívány jak k vlastní rekreaci, tak pronajímání. Mnozí vytušili, že bude v následujících letech zájem o cestování po naší vlasti, a tak začali skupovat rekreační nemovitosti. Opět vzrostla poptávka po chatách a chalupách a s tím i jejich cena. Mnohým se však investice stále vyplatí. Zvažujete, že byste si i vy pořídili nemovitost k rekreaci? Pak si přečtěte, na co se při výběru chaty k investici zaměřit.
Je těžké odhadovat vývoj cen v nadcházejících měsících
Nákup nemovitosti k bydlení nebo rekreaci je v tuto chvíli trochu sázkou do loterie. Můžete na něm vydělat, s odstupem času se však může ukázat, že by bylo lepší nějakou dobu počkat. I když se odborníci z řad analytiků dohadují, zda budou ceny dále růst, nebo klesat, je třeba podotknout, že v tuto chvíli nemůže s jistotou nikdo nic ohlašovat. Určitě stojí za to si vzpomenout, jak se situace vyvíjela v roce 2009 před hospodářskou krizí. V jejím počátku se trhl nemovitostí neotřásal, naopak ceny mírně rostly jako nyní. Situace se však změnila o pár měsíců později, kdy se cena propadla průměrně o 15 %. Ti, kteří s nákupem domu, bytu nebo pozemku vyčkali, ušetřili i několik stovek tisíc.
Vývoji cen na trhu nemovitostí se dlouhodobě zabýváme a budeme vás o něj i nadále informovat. Zatím si přečtěte některé další články, které se oblastí realit úzce souvisejí:
Diskuse k článku