Daň z nabytí nemovitosti 2020: Jak je to s jejím zrušením?
Plánovali jste pořízení staršího domu nebo bytu, ale kvůli dani z nabytí nemovitosti, která cenu ještě prodražovala, jste si jej nemohli dovolit? Pak zbystřete, protože zrušení této nechvalně proslulé daně je na dobré cestě. V rámci daňových úlev, které politici představili při řešení koronavirové krize, přišlo i na tuto daň. I když její zrušení musí ještě schválit Senát, návrh prošel všemi čteními Poslanecké sněmovny, a tak je vše na dobré cestě. Pojďme se podívat na to, koho se budou změny týkat a jaké podmínky se s nimi pojí.
Daň z nabytí nemovitosti se netýkala novostaveb
Nejprve si pojďme připomenout, co to vlastně daň z nabytí nemovitosti je. Jedná se o daň ve výši 4 % z odhadní nebo kupní ceny, kterou musí uhradit kupující. Tato daň se platí jen v případě, mění-li nemovitost svého majitele. Pokud se jedná o první zápis do katastru nemovitostí (což se týká novostaveb), daň se na nemovitost nevztahuje.
Proto byl v posledních letech velký zájem o nákup bytů v rámci developerských projektů či domů na klíč, u nichž majitelé nebyli zatíženi 4% daní, která nezřídka kdy dosahovala statisícových částek. Bude-li zrušení daně schválené, nebude ji muset platit ani kupující, ani prodávající.
Čtěte také: Přepis nemovitosti má přísná pravidla
Zrušení daně bude mít zpětnou platnost
Pokud zvažujete pořízení nemovitosti a chcete se vyhnout placení daně z nabytí, nemusíte čekat, až zrušení projde schvalovacím kolečkem. Podle návrhu zákonodárců bude mít zrušení daně zpětnou platnost. I když při schválení bude mít novela zákona účinnost až za několik měsíců, bude se týkat všech, kterým katastrální úřad schválil návrh na vklad v průběhu prosince 2019 a později.
Pořídili-li jste starší dům nebo byt už v prosinci minulého roku, povinnost platit daň se na vás vztahovat nebude. Pokud jste ji už zaplatit, v případě schválení zrušení vám bude vrácen formou daňového přeplatku.
Součástí návrhu novely jsou další změny
Vláda podmiňovala zrušení daně z nabytí nemovitosti v roce 2020 několika dalšími podmínkami, které se pravděpodobně také odrazí v zákonu o daních z příjmů. Podmínky jsou následující:
Prodloužení časového testu
Zákonodárci chtějí předejít rozmachu spekulantů, pro které by zrušení daně z nabytí nemovitosti představovalo odstranění všech bariér. Proto je součástí návrhu i prodloužení časového testu pro osvobození od daně z příjmu při prodeji nemovitosti. Do teď byl časový test 5 let a má být prodloužen na 10 let. Co to znamená? Pokud se po schválení novely rozhodnete prodat zakoupenou nemovitost dříve než za deset let, budete muset zisk z prodeje zdanit. Prodáte-li dům, byt nebo jinou nemovitost až po deseti letech, povinnost daně z příjmů se vás netýká a můžete si ponechat celou částku.
Snížení daňové slevy u úroků z hypotéky
Podle původního návrhu vlády měla být od 1. ledna 2022 novým majitelům nemovitostí zrušena možnost snížení daňového základu o výši úroku z hypotéky. Díky této možnosti mohou lidé s hypotékami snížit daň o desítky tisíc a výrazně tak ušetřit. Zrušení však v jednání Poslanecké sněmovny neprošlo, přesto se změnám nevyhne. Od 1. ledna 2020 bude maximální daňový odpočet snížen z původních 300 tisíc Kč na 150 tisíc Kč.
Musíme si ještě chvíli počkat, projde-li návrh v Senátu v aktuální podobně, nebo se jej dotknou ještě nějaké změny. S velkou pravděpodobností však ke zrušení nechvalně známé daně z nabytí nemovitostí opravdu dojde a bude mít zpětnou účinnost.
Na hypotéky a financování nemovitostí se zaměřujeme dlouhodobě. Přečtěte si některý z dřívějších článků:
Diskuse k článku