Financování běžných oprav domu – kdo vám půjčí?


Financování běžných oprav domu - půjčíme vám

Potřebuje váš dům novou střechu nebo zateplení? Odešel vám starý kotel, ale na nový rodinné úspory nestačí? Pokaždé, když se v domě něco porouchá, je to citelný zásah do rozpočtu a kdo nemá našetřeno, musí hledat zdroj financování jinde. Možnosti jsou, jen je důležité všechny pečlivě porovnat, abyste zvolili variantu, která je nejlepší pro vás. To záleží na částce i rychlosti vyřízení, jakou potřebujete, vaší bonitě a možnosti zajistit půjčku nemovitostí.
O půjčku můžete žádat v bance i u nebankovních poskytovatelů, využít můžete hypotéku na bydlení, neúčelový spotřebitelský úvěr nebo úvěr ze stavebního spoření.

Bankovní hypotéky jsou nejvýhodnější

Jestliže máte ve vlastnictví nemovitost, kterou můžete zajistit, je hypotéka nejlepší řešení pro koupi, stavbu nebo rekonstrukci bydlení. Úroková sazba se dlouhodobě drží pod 2 % p.a. a i přes mírné zvýšení (novelizace zákona o spotřebitelských úvěrech a změna danění nemovitosti při převodu) se v příštích měsících nijak závratně nezmění. Výhodou je i možnost splácení v řádech desítek let, což významně snižuje měsíční splátku. Nově je také možné hypotéku splatit předčasně bez sankcí.
Hypotéku je možné čerpat od 150 000 Kč, nižší částku musíte vyřešit jinak. Také posuzování žadatele je v bance dost přísné, důležitá je bonita i platební minulost klienta, rozhodně nesmí mít záznam v registru dlužníků. Pokud v bance neprojdete, nezbývá, než se obrátit na nebankovní sektor.

Americké hypotéky od nebankovních institucí

Až pět milionů může získat i se záznamem v registru dlužníků, s exekuí a bez doložení příjmu žadatel – majitel nemovitosti, kterou půjčku zajistí. Konečná částka se odvíjí od hodnoty nemovitosti, v zásadě počítejte, že nezískáte víc než polovinu ceny domu. Až na 20 let vám půjčí Acema (s úrokem od 6,4 % p.a.). Vitacredit (od 9,9 % p.a.) nebo Finmoney (od 6 % p.a.). Společnosti poskytující nebankovní půjčku obvykle umožňují sjednání online a peníze vyplácí na váš účet velmi rychle. Zároveň bývají nebankovní instituce většinou rychlejší při vyřizování a celkově je proces schvalování žádosti o půjčku jednodušší. Půjčku lze sjednat i na nižší částku a na kratší dobu, než je možné u banky, je ale nutné počítat s tím, že si banka splacení půjčky důkladně zajistí vyšším úrokem a sankcemi za porušení smlouvy, především za nesplácení úvěru.

Spotřebitelské půjčky si berte při nižších částkách

Jestliže potřebujete částku nižší než 150 000 Kč, na kterou byste mohli žádat o hypotéku, je řešením neúčelová půjčka. Výhodou spotřebitelské půjčky od banky je skutečnost, že je poměrně rychle vyřízená a úroky se pohybují od 4,9 % výš.

Bankovní spotřebitelské úvěry s úrokem pod 6 % p.a.


  Částka Splatnost Úrok od
Unicredit 30 000 Kč – 1 000 000 Kč  12 měsíců – 8 let  4,9 %
Equa Bank  5000 Kč – 600 000 Kč  3 měsíce – 7 let  5,7 %
Moneta Money Bank  20 000 Kč – 800 000 Kč  24 měsíců – 10 let  5,9 %
Sperbank  30 000 Kč – 1 000 000 Kč  12 měsíců – 8 let  5,99 %

 

 

 

 

 

 

I nebankovní půjčku vyřídíte rychle, její úroková sazba je ale vyšší (od 9 % p.a.). Na druhou stranu je posuzování žadatele nebankovní společností mnohem benevolentnější, takže máte mnohem vyšší šanci peníze získat, dokonce i při záznamu v registru nebo nižší bonitě.

Například Home Credit a.s. poskytne až 200 000 Kč na 7 let s úrokem od 12,4 % p.a., Cofidis až 500 000 Kč na 7 let s úrokem od 9,9 % p.a., Zaimo půjčka je až do 108 000 Kč na 4 roky s úrokem od 15 % p.a.
Společnost Home Credit a.s. poskytuje také Tesco půjčku (až 200 000 Kč na 7 let s úrokem od 12,4 % p.a.) a Kamali půjčku ((až 200 000 Kč na 7 let s úrokem od 12,5 % p.a.).

Máte stavební spoření? Zažádejte si o úvěr

Pokud máte uzavřenou smlouvu o stavebním spoření, je úvěr ze stavebního spoření jednou z možností, jak financovat rekonstrukci domu, jestliže splníte další podmínky:

  • dosažení určité výše hodnotícího čísla, které si stanovuje podle toho, kolik a jak často spoříte, daná stavební spořitelna
  • naspořené procento cílové částky (obvykle kolem 40 %, ale může se lišit v závislosti na stavební spořitelně)
  • stanovená doba spoření (obvykle minimálně 2 roky)

Jestliže ještě nemáte naspořeno, můžete si na rekonstrukci vzít tzv. překlenovací úvěr, počítejte ale s vyššími úroky. Zatímco úvěr ze stavebního spoření má mezi 2 - 4 %, u překlenovacích úvěrů počítejte s 2,5 – 7 %.
O konkrétní údaje požádejte vaši stavební spořitelnu.

publikováno: 22. 2. 2017
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.