Fotokatalytický nátěr ochrání zdi a zastane čističku vzduchu


Jak si doma vymalovat snadno a s co nejlepším výsledkem_Fotolia_19671631_XS_1600x900ms

Proti plísním, bakteriím a choroboplodným zárodkům se dá bránit i speciálním nátěrem. Fotokatalytické nátěry mohou mít preventivní funkci, ale také mohou být součástí řešením situace, která nastala. Využití je takových nátěrů je široké a hlavně v místech s vyšší vlhkostí mohou být záchranou.
 

 

Plísně se staly fenoménem spojeným se zateplováním a výměnou oken. Proto bylo třeba zaměřit pozornost také na vývoj obrany, čehož výsledkem byl právě vznik multifunkční suspenze s fotokatalytickým efektem.

Fotokatalytický nátěr – co to znamená?

Lepší utěsnění má za následek sníženou cirkulaci vzduchu, což s sebou nese mnohá rizika a nevýhody, a to především zdravotního charakteru. Možností, jak čistit vzduch, moc není. Ovšem jedna z nich má původ v České republice – jedná se o fotokatalytické nátěry, jež vznikly právě na našem území. Vzduch dokáží čistit jen za pomoci světla. Využívají vlastností ftalocyaninů, které mají molekuly, jež reagují na osvícení a tak generují aktivní formy kyslíku. Takové prostředí potom nevyhovuje nežádoucím bakteriím, ale třeba ani alergenům, virům či kouři.

Pro efekt se využívá oxid titaničitý, který dokáže reagovat s částicemi, které po kontaktu „shoří" - tedy reagují a promění se na neškodné látky, například molekuly vody.

Proč používat fotokatalytický nátěr

Hlavním důvodem je schopnosti zbavovat vzduch všech škodlivin. V prostředí kolem nás se může nacházet až 200 nežádoucích látek. Nátěr, který je schopný s nimi reagovat, si tak poradí s alergeny, karcinogeny, viry, bakteriemi, pachy, sporami nebo dokáže rozkládat exhalace pro­dukované průmyslovou výrobou a dopravou.

Viry ani bakterie si nejsou schopny vybudovat obranu (na rozdíl od chemikálií, proti nimž to umí).

  • efektivnější, než čistička vzduchu
  • chrání a prodlužuje životnost podkladového nátěru
  • oproti čističkám je bezporuchový, nízkonákladový a nevyžaduje údržbu
  • lze je používat i na místa, která už byla napadena plísněmi
  • kromě interiéru poslouží i v exteriérch


fotolia_22212993_xs_1600x900ms

Jak se nanáší fotokatalytický nátěr

Fotokatalytické nátěry se používají jako finální vrstva – jedná se o suspenze. Potřeba je pouze váleček, štetec nebo jakákoliv jiná varianta vhodná pro výmalbu. Splňují všechny hygienické předpisy a s plynutím času se nesnižuje jejich účinnost.

Méně účinné jsou potom nátěry na bázi silikonové nebo silikátové, které se aplikují jako samostatný nátěr, avšak zde je potlačena účinnost na úkor vzhledu (vypadají lépe).
Pro přírodu jsou nezávadné – neobsahují organická rozpouštědla, mají neutrální pH a jsou zdravodně nezávadná.

 

Fotokatalytické nátěry disponují samočistící schopností, což nesmíme zapomenout zdůraznit. Znamená to, že nevyžadují péči a nic se na nich neusazuje.
V exteriérech je hlavní funkce potom ochranná – jednak proti mikrobům, bakteriím a plísním, jednak i proti mechanickým nečistotám, které se snáze odstraňují. Voda nátěr nikterak neovlivňuje.

A cena?
Ta se na metr čtvereční fotokatalytického nátěru pohybuje kolem 250 korun.

publikováno: 18. 3. 2014
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.