Francouzská okna: okno a dveře v jednom


1325478224_ffa55d0bda

Stojíte-li před rozhodnutím, jakými okny a dveřmi opatřit své obydlí, pak byste měli brát v úvahu i francouzská okna, která v sobě kombinují několik funkcí. Díky větším rozměrům propouští do obydlí mnohem větší množství přirozeného světla a dá se s nimi efektivněji větrat. Nenásilně propojují vnitřní prostor s tím venkovním. Pokud jste vždycky toužili po tom mít co nejlepší výhled na zeleň a okolní prostředí, pak si francouzská okna doslova zamilujete.

Francouzská okna se ve Francii poprvé objevila v 17. století. Klasické okno se prodloužilo k podlaze (a mnohdy až téměř ke stropu). Konstrukce byla povětšinou členěna do mřížky, aby okno nebylo vyplněno pouze jedním velkým kusem skla. Mřížkovaný profil samozřejmě plnil i bezpečnostní funkci, kdy brání snadnému roztříštění okenní tabule. V současné době vypadají moderní francouzská okna mnohdy jinak (nejsou zdobena atd.), avšak svou jedinečnost si i nadále uchovávají.

Moderní francouzská okna – jaká jsou?

Uvažujete-li o pořízení francouzských oken, pak budete mít rozhodně z čeho vybírat. Na trhu jsou k dostání okna různých rozměrů, materiálů i barev. Můžete si je také nechat vyrobit na míru třeba u truhláře v případě dřevěné varianty. Dále se francouzská okna vyrábí s plastovými nebo hliníkovými profily, jako je tomu u klasických oken. 2676203747_ce1971fd39

Mezi výhody francouzských oken patří nejen propouštění výrazného množství světla zvenku dovnitř domu či bytu, ale také možnost efektivního větrání, které v zimě ušetří peníze. Vzhledem k velké ploše je možné vyměnit vzduch v místnosti rychleji, a tak zabránit tomu, aby uniklo příliš tepla, nebo aby se stěny ochladily, a tak bylo potřeba je znovu zahřívat, tedy vynaložit více energie. Netřeba připomínat to, že tím, jak francouzská okna propouští sklo, se zpravidla oddaluje navečer potřeba rozsvítit, tedy využívat elektrickou energii. Francouzská okna se tak mohou stát i pomocníky v šetrném bydlení.

Vybíráme francouzská okna

Při výběru francouzských oken musíte brát v potaz několik zásadních parametrů, které se dotýkají nejen oken samotných, ale i prostoru, kam budete chtít okna instalovat. 3805708041_7e270c1a99Uvědomte si, že skleněná plocha je snadněji překonatelná než zeď. Dvakrát si proto rozmyslete, zda francouzská okna povedou do ulice, nebo raději do zahrady, kam se jen tak někdo nedostane. S těmito riziky souvisí i to, jak velkou pozornost byste měli věnovat tomu, zda je okno opatřeno systémem proti vylomení a dalšími bezpečnostními prvky.

Materiál by měl odpovídat tomu, který je využit u jiných dveří a oken na budově. Pamatujte i na to, že čím více izolačních vrstev okna obsahují, tím jsou těžší. Nemusí být proto vhodná právě pro vaše obydlí. Co se týče konstrukce, francouzské okno může být jednokřídlé i dvoukřídlé, v poslední době se objevují i varianty s posuvným mechanismem.

 

publikováno: 12. 9. 2012
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.