Funkcionalismus: inspirace moderní architektury i bytového designu


3664343759_06838662b0

Slohem a směrem, který se začal prosazovat po první světové válce, byl funkcionalismus. V současnosti se dostává opět do popředí: ať už z historického hlediska, kdy jsou budovy vyhledávány jako památky, nebo jako inspirace pro současnou architekturu a design. Jeho jednoduchost a praktičnost je zkrátka nadčasová.

Čistota linií a tvarů, žádné okázalosti, ani zbytečné zdobení. Strohý a přitom elegantní funkcionalismus klade důraz na praktickou stránku a v neposlední řadě zohledňuje i ekonomičnost. A právě proto se v poslední době stává čím dál častěji inspirací pro nové stavby, kde je kladen velký důraz právě na funkčnost bez zbytečností.

Funkcionalismus bez příkras

Nejvýraznější postavy počátku funkcionalismu razily myšlenku čistoty tvarů. Ornamenty, ozdoby, strojená estetika nebo dekorace neměly v jejich tvorbě místo. Adolf Loos i Le Corbusier považovali tyto prvky za primitivní, hodící se jen pro nižší sociální třídu, a jak sami říkali, pro divochy. Prvně jmenovaný společně s Miesem van der Rohe definoval na přelomu sedmdesátých a osmdesátých let 5 bodů moderní architektury. Základem byly sloupy pro vzdušnost a více prostoru, které současně byly nosnými pilíři, a uvolnily tak prostor pro příčky uvnitř objektů. Funkcionalismus se vyznačuje též pásovými okny, střešními zahradami a volným průčelím.

447598842_951eb5bdab

Funkcionalismus vyžaduje materiál s dlouhou životností

Pro výstavbu objektů se používal vždy ten nejkvalitnější moderní materiál: beton, šarlatové cihly, železo. Zdánlivě chladné prvky poté kombinovali s teplými, jako je dřevo nebo kůže. I z dnešního pohledu je tato varianta velmi oblíbená. V interiéru se dnes doplňují o chrom nebo hliník.

Prvky funkcionalismu v současnosti

Interiérový design se dnes ubírá podobným směrem. Upřednostňuje strohost a hygieničnost, takže inspirace v praktičnosti funkcionalismu je zřejmá. V moderních domácnostech najdete nejvýraznější stopy v kuchyních, jídelnách či koupelnách.

4960013890_159b1e2bfe

Tip: Významné památky funkcionalismu

Inspiraci můžete načerpat v jedné z mnoha památek. Ideálně se v tomto jeví slavná brněnská Vila Tugendhat (více o ní čtěte ZDE), jež byla pro veřejnost nedávno znovu otevřena a nabízí opravdu zajímavou podívanou. Méně známé objekty najdete i v jiných městech, v pozadí brněnského funkcionalismu je Zlín se svou budovou magistrátu (tzv. Jednadvacítka s pověstným výtahem), obytnou Lesní čtvrtí nebo dalšími "baťovskými" stavbami.

I na funkcionalismu se odrazily temné stránky historie. Posloužil jako předloha pro architekturu Třetí říše i socialistického realismu. Díky své nadčasovosti se ale uplatňuje i v současnosti, kde je důležitá hlavně praktičnost a také ekonomické hledisko. Funkcionalismus vás může inspirovat především na výstavách, avšak stačí se jen dívat kolem sebe a možná objevíte takovou stavbu i ve svém okolí.

 

publikováno: 9. 8. 2012
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.