Máte problém se zimomřivostí? Pěstujte bylinky, které vás zahřejí
Jedním ze známých bylinek, které se vyznačují zahřívacím účinkem, je heřmánek. Tato jednoletá bylina dorůstá výška až 50 cm a je typická svou…
Pokud vás během zimy studí ruce i nohy a je vám pocitově chladno, i když topení běží na plné obrátky, máte problém se zimomřivostí. Kvalitní strava, teplé nápoje a dostatečné oblečení zimomřivým pomohou, ale výsledek se nedostaví okamžitě. Sáhnout byste tak měli po některé z bylinek, které mají zahřívací účinek a dokážou prohřát organismus velmi rychle. Mnohé z nich si můžete vypěstovat i doma v květináči a užívat je pak právě v období zimy.
Heřmánek
Jedním ze známých bylinek, které se vyznačují zahřívacím účinkem, je heřmánek. Tato jednoletá bylina dorůstá výška až 50 cm a je typická svou příjemnou vůní. Kromě toho, že vás během sychravých dnů heřmánkový čaj zahřeje, pomůže i při dalších zdravotních problémek. Má protizánětlivý i dezinfekční účinek a je vhodný i při potížích s nadýmáním, střevních poruchách nebo křečím. V zimním období je opravdu oblíbený, protože pomáhá i na kašel, nachlazení a rýmu.
Heřmánek si můžete snadno vypěstovat i doma v květináči, a to ze semen nebo předvypěstovaných sazenic. Sazenice vyžadují lehkou a dobře odvodněnou půdu, stejně tak i slunné stanoviště. Na okenním parapetu se mu bude dobře dařit. Pro přípravu čaje se sklízí především lístky, a to v období od května do srpna. Pokud tak v tuto chvíli heřmánek nepěstujete, budete si muset v lékárně nebo prodejnách s bylinami pořídit již usušenou směs pro přípravu čajů. To koneckonců platí i pro další zmíněné byliny. Příští rok však už budete sklízet a využívat sílu těchto bylin naplno.
Mateřídouška
V zimních dnech vás prohřeje také mateřídouška, která se s oblibou používá také při problémech s nespavostí. Opět pomáhá i při různých respiračních onemocněních, kdy zmírňuje rýmu a suchý kašel či podporuje vykašlávání. Čaje z mateřídoušky působí močopudně a mají schopnost detoxikovat organismus. Protože dle zkušeností mnoha bylinářů pomáhá mateřídouška i při melancholii, špatné náladě nebo splínu, je do zimních chmurných dnů jako stvořená.
Mateřídouška je mrazuvzdorná, a tak ji můžete bez problémů pěstovat i na zahradě. Při pěstování najděte slunné a teplé místo a vysaďte ji do písčité půdy. Pro léčebné účely se mateřídouška sbírá zpravidla od června do září.
Slaměnka (smil italský)
Slaměnky se s oblibou pěstují zejména díky svému krásnému vzhledu po vysušení, kdy jsou okrasou mnoha suchých vaze. Druh slaměnky smil italský je však vhodný i jako koření či léčivá bylina. Používá se například pro dochucení polévek. Má hřejivý účinek, a tak jej na podzim nebo zimy rozhodně přidávejte třeba do dýňových polévek nebo jiných kořeněných pokrmů. Hodí se i pro zevní použití, kdy zmírňuje reakci při bodnutí hmyzem, uklidňuje pokožku při spálení od sluníčka nebo urychluje hojení drobných zranění.
Smil italský má na pěstování podobné nároky jako jiné středomořské byliny, například rozmarýn či levandule. Dobře se rostlině daří na slunném stanovišti s dobře odvodněným podložím. Budete-li slaměnku pěstovat v květináči, nezapomeňte na drenáž, který odvodnění obstará. Při přemokření kořenového systému často dochází k výskytu plísní. Smil italský nevyžaduje nadměrnou zálivku, stačí jen udržovat substrát stále vlhký.
Čtěte také: Levandule – jak ji sbírat, sušit a zpracovávat
Chilli
Těžko budete hledat koření či bylinu, která by vás prohřála více než chilli. Ať už přidáte chilli do pokrmů jako koření, do polévek, nápojů nebo likérů, vězte, že vám od zimomřivosti pomůže. Chilli si můžete samozřejmě vypěstovat i doma, a to jak na zahradě, tak v květináči. Chilli papričky v květináči navíc vypadají opravdu hezky a zpestří vaše bydlení. Budou se vyjímat na okenním parapetu nebo na kuchyňské polici. Nezapomínejte na dostatečnou zálivku a přísun přirozeného světla.
Zázvor
Věděli jste, že také zázvor si můžete sami vypěstovat, a dokonce i v květináči? Zázvor vás zahřeje a pomůže při rýmě i nachlazení. Vlastní sazenice si snadno připravíte z pěkného čerstvého oddenku. Ten dejte na 2 až 3 dny do vody a poté jej rozřežte na několik kousků. Místo řezu zasypejte dřevěným uhlím a nechejte zaschnout. Potom můžete jednotlivé části oddenku sadit přímo do květináče a nechat zakořenit. Zázvoru se bude dařit na slunci v polostínu.
Zvolte výživnou a dobře propustnou zeminu. Vypěstované sazenice můžete na jaře přesunout ven na zahradu, nebo přesadit do většího květináče. I při pěstování v květináči budete moct za pár měsíců sklízet čerstvý zázvor. Počítejte však s tím, že doroste menších rozměrů než při pěstování na zahradě.
Nenechte si ujít další související články:
Diskuse k článku