WiFi zásuvky: vytvořte si inteligentní domácnost během chvilky
Přemýšleli jste nad zautomatizováním své domácnosti, láká vás možnost dálkového ovládání odkudkoliv, ale nechcete investovat velkou sumu do drahého systému pro inteligentní domácnosti? Vyzkoušejte WiFi zásuvky nebo elektronické moduly, které snadno zapojíte a budete moci ovládat konkrétní zařízení prostřednictvím mobilního telefonu nebo počítače. Jak chytré zásuvky fungují a jaké výhody přináší?
WiFi zásuvka pro dálkové ovládání elektroniky
Ovládání elektroniky na dálku pomocí mobilního telefonu nebo počítače je stále žádanější. Kompletní úprava domácnosti na inteligentní je ale náročná technologicky i finančně, proto se využívá jen u novostaveb a moderních nových bytů. Pomocí chytré zásuvky ale můžete svá elektronická zařízení ovládat odkudkoliv.
Jak dálkově ovládaná zásuvka funguje? Jedná se o klasický adaptér, který připojíte do zásuvky a do něj pak zapojíte libovolné elektronické zařízení. WiFi zásuvka v sobě obsahuje WiFi modul, pomocí kterého se připojí k vašemu routeru. Abyste mohli zásuvku na dálkové ovládání používat, musíte tak mít doma připojení k internetu prostřednictvím WiFi. Síť se nastavuje obvykle pomocí aplikace v mobilním telefonu, po spárování se zařízením zadáte heslo vaší bezdrátové sítě, potom už můžete zásuvku ovládat odkudkoliv.
Pro jaké zařízení se WiFi zásuvky používají
Chytré zásuvky nachází uplatnění při ovládání celé řady elektronických zařízení. Můžete jej využít pro ovládání bojleru, osvětlení terárií nebo zahradního zavlažování. Jednou zásuvkou můžete spustit i více zařízení, pak byste do adaptéru připojili klasický prodlužovací kabel s větším počtem zásuvek. Pokud byste chtěli ovládat na dálku samostatně větší počet elektronických zařízení, budete muset pořídit více zásuvek. Průměrná cena jedné WiFi zásuvky se pohybuje kolem 500 Kč.
Pozor na maximální příkon
Při zapojování elektrických spotřebičů do WiFi zásuvky si dejte pozor na to, abyste nepřekročili maximální povolený příkon. Většinu kvalitních chytrých zásuvek můžete používat pro zařízení až do příkonu přesahujícího 3 000 W, vždy se ale podívejte do technických parametrů. Tato hodnota je pro většinu zařízení v domácnosti dostačující.
Například běžné pračky nebo myčky mají příkon kolem 2 000 W, problém by však nastal v případě, chtěli-li byste oba spotřebiče zapínat jednou WiFi zásuvkou. V takovém případě by došlo k překročení maximálního výkonu a mohlo by dojít ke zničení zásuvky a samozřejmě k vypnutí pojistek, v horším případě k závažnějším problémům. Pro takto výkonné spotřebiče používejte vždy zásuvku samostatně.
LED pásek pro osvětlení interiéru - jak vybírat
Možnost časového plánování
WiFi zásuvky se ovládají pomocí mobilní aplikace nebo počítačového softwaru a kromě jednoduchého zapínání a vypínání umožňují i komplikovanější nastavení. V prostředí aplikace snadno nastavíte časové plánování, takže se budou spotřebiče spínat v předem nastavené časy. Nastavení časového harmonogramu můžete kdykoliv změnit na dálku, takže je použití mnohem pohodlnější ve srovnání s běžnými mechanickými či elektronickými časovými zásuvkami.
Na světla používejte WiFi moduly
Některá zařízení nepřipojujeme do zásuvek, jsou přímo navedená na elektroinstalaci domácnosti. To platí především pro osvětlení. Také lustry, ventilátory či jiná elektrozařízení můžete ovládat pomocí WiFi. Za tímto účelem se nepoužívají WiFi zásuvky, ale speciální moduly, které se připojují přímo na vedení před osvětlení nebo jinou elektroniku.
Montáž WiFi modulu provádějte při vypnutých jističích, abyste měli jistotu, že kabely nejsou pod elektrickým napětím. Pokud si v této oblasti příliš nevěříte, raději se obraťte na elektrikáře, který vám WiFi modul nainstaluje během chvilky.
Chytré dálkově ovládané zásuvky a moduly jsou cenově dostupné a zajistí zvýšení komfortu při ovládání vaší domácnosti. Vyhněte se nákupu levných neznačkových výrobků a dejte přednost zásuvkám od ověřených dodavatelů, které jsou opatřeny platnými certifikáty. Stejně jako u jakéhokoliv jiného elektrického zařízení je bezpečnost na prvním místě.
Diskuse k článku