Detektory kovů a vodičů odhalí kabely ve zdi
Chystáte se vrtat do zdi a máte obavy, že narazíte na kabel a zaděláte si na velké problémy? Jednou z možností, jak odhalit kabely ve zdi, je používat detektory kovů a vodičů. Na trhu narazíte na zařízení v různých cenových relacích, některé jsou levnější a popravdě moc nefungují, jiné jsou dražší a dokáží odhalit kabel ve zdi s přesností 1 centimetru. Pojďme se proto zaměřit na to, jak takové detektor kovů či vodičů vybírat.
DÁLE NA TÉMA: JAK VRTAT DO ZDI
Rozdíl mezi detektorem kovů a vodičů pod napětím
Na trhu narazíte na dva základní druhy zařízení, která slouží pro hledání kovů a vodičů. Zde je důležité názvosloví. Pokud totiž pořídíte standardní detektor kovů, bude vyhodnocovat změnu indukčnosti. Kromě kabelů tak reaguje i na armovací železa, hřebíky a podobně. Pro hledání vodičů není použití takového přístroje nejlepší volbou.
Vhodnější jsou detektory vodičů, které detekují magnetické pole, a tak nereagují na železé prvky ve zdi, ale jen na kabely, které jsou pod napětím. Abyste je našli, musíte sepnout například osvětlení, do kterého je přes kabel přiváděno napětí. V opačném případě (při vypnutém proudu) vám detektor vodič ve zdi nenajde.
Podle jakých parametrů detektory kovů a vodičů vybírat
Na trhu narazíte na detektory kovů a vodičů v různých cenových hladinách. Liší se přesností, schopností rozeznávat jednotlivé materiály i dalšími parametry. Při výběru nového zařízení se zaměřte především na následující:
- Pracovní rozsah – někdy se označuje také jako hloubka detekce. Udává se v mm a označuje, jak hluboko mohou být umístěny vodiče, aby je zařízení rozeznalo.
- Kalibrace – může být manuální, nebo automatická. Pro laiky je vhodná ta automatická, která nastaví zařízení za vás.
- Přesnost – také se udává v milimetrech a informuje vás o možné odchylce detekce vodiče. Doporučujeme však vždy vrtat alespoň několik cm od vodiče.
- Způsoby signalizace – některé detektory vodičů a kovů jsou vybaveny jednoduchou diodovou signalizací, jiné jsou vybaveny displejem. Ty jsou přesnější, protože obsahují digitální stupnici, která vás k vodiči přesně navede.
Detektor vodičů je při vrtání do zdi užitečným pomocníkem, vždy se ale spolehněte na vlastní úsudek a buďte při vrtání obezřetní. Ani detektory nefungují se stoprocentní přesností.
Přečtěte si i další články z rubriky Domácí dílna:
Diskuse k článku