Hliníková okna jsou odolná a dlouho vydrží


7602683546_f9bbfe6426

Pokud plánujete výměnu oken, pak jistě řešíte otázku, jaký materiál zvolit. Nabídka se však neomezuje pouze na tolik žádané plastové nebo dřevěné typy, v poslední době se stále větší pozornosti těší okna hliníková. Hovoří pro ně především dlouhá životnost a statická odolnost. Jaké konkrétní vlastnosti jim jsou dále připisovány? O tom se dočtete v dnešním článku.

Stejně jako mají plastová a dřevěná okna své výhody a nevýhody, i u hliníkových lze očekávat jisté přednosti a nedostatky. I když se hliník zdá být v jistém ohledu překonaným materiálem, dnešní technologické postupy zpracování ho opět navrací mezi moderní a vysoce funkční možnosti, jak dodat nezbytný prvek budově, která se nachází v oblastech se zhoršenými povětrnostními podmínkami.

Hliníková okna – výhody

Za jednu z největších výhod hliníku obecně je považována jeho pevnost, a to při zachování velmi nízké hmotnosti. U oken to znamená, že i v případě velkých rozměrů nebude konstrukce okna příliš zasahovat do průhledu. Lehké hliníkové profily tedy nezatěžují stavbu více, než je nezbytně nutné. Jak už bylo zmíněno výše, hliník velmi dobře odolává zhoršeným povětrnostním podmínkám, které by například u dřevěných oken způsobily poničení materiálu. Hliníková okna jsou také upřednostňována pro svůj moderní a nadčasový vzhled. Jejich povrch je navíc odolný vůči mechanickému poškození, což je v porovnání s plastovými profily oceňováno především v nadměrně namáhaných prostorách, kde dochází při častém zacházení a údržbě k poškrábání povrchu apod. Hliníková okna jsou nabízena v pestré škále barevného provedení, a tak se netřeba omezovat ani v této otázce. V neposlední řadě je třeba zmínit, že hliník jako takový je plně recyklovatelný.

7602682914_40af184aa9

Hliníková okna – nevýhody

Pokud však od oken očekáváte především výborné izolační vlastnosti, musíte brát v potaz, že u těch nejlevnějších hliníkových oken nelze očekávat to, co od plastových nebo dřevěných. Ceněné izolační schopnosti mají až dražší systémy, které jsou vyvedeny téměř do dokonalosti. Cena je obecně u hliníkových oken nejdiskutovanější. V porovnání s plastovými nebo dřevěnými typy je vyšší.

7602686036_38d4b403b3

I přes vyšší finanční náročnost hliníkových oken by se pro ně měli rozhodnout majitelé staveb, u kterých je třeba opatřit konstrukci větší prosklenou plochou, a také tam, kde nepanují příznivé venkovní podmínky. Hliníková okna vykazují tvarovou stálost, na kterou nemá počasí vliv, což je jeden z nedostatků plastu a dřeva. Při výběru oken proto vždycky zohledněte budovu jako takovou a prostředí, ve kterém se nachází. To se na jejich stavu podepisuje mnohem více, než si myslíte.

 

publikováno: 20. 7. 2012
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.