Hypotéka v roce 2020: jaké jsou podmínky pro její získání


hypotéka- 2019

Chystáte se v roce 2020 stavět nebo kupovat dům či byt? Pak vás pravděpodobně zajímají možnosti financování a aktuální situace na hypotečním trhu. Vzhledem ke zpřísňujícím se podmínkám a regulacím ze strany České národní banky na hypotéku dosáhnete stále méně lidí, s čímž souvisí i klesající zájem o hypotéky a snižující se úrokové sazby. Pokud na hypotéku dosáhnete, pak je možná dobrá příležitost o ni zažádat. Banky se totiž klientům snaží vycházet vstříc a nabídnout jim zajímavé úrokové sazby. Pojďme se blíže zaměřit na to, jaké jsou podmínky pro získání hypotečního úvěru.

Podmínky pro získání hypotéky se stále zpřísňují

Zatímco před několika lety jste si mohli zažádat i hypotéku ve výši až 100 % odhadní ceny, dnes musíte ideálně celou pětinu pokrýt z vlastních zdrojů. Podle doporučení České národní banky totiž bankovní instituce nemají dávat hypotéky vyšší než 80 % LTV, což je poměr mezi úvěrem a hodnotou zástavní nemovitosti. V některých případech dosáhnete i na hypotéku ve výši 90 %, možnosti jsou však v tomto případě značně omezené.

Podle doporučení ČNB totiž mohou banky poskytovat úvěry v takové výši jen 15 % z celkového počtu uzavřených hypoték, a tak musíte doufat, že se dostane právě na vás. Naprostá většina bank také na 90% hypotéky poskytuje méně výhodné úrokové sazby. Ty jsou zpravidla vyšší o celé jedno procento. Některé banky pak řeší situaci individuálně, například Česká spořitelna nabízí produkt Prvobydlení, který je určen lidem, kteří si kupují svou první nemovitost. Těm půjčí až 90 % LTV za zvýhodněné sazby.

Hypotéka na družstevní byt: jak ji získat?

Výpočet maximální výše hypotečního úvěru

ČNB vydala metodiku pro výpočet maximální výše hypotečního úvěru, kterou se řídí všechny bankovní domy. Výši hypotéky si tak spočítáte jednoduše. Maximální výše všech sjednaných úvěrů nesmí přesahovat devítinásobek čistého ročního příjmu.

Příklad: Manželský pár by si rád zažádal o hypoteční úvěr. Oba mají čistý měsíční příjem 23 000 Kč, což dohromady činí 46 000 Kč. Podle výpočtů tak společně dosáhnou na hypotéku ve výši až 4 968 000 Kč (46 000 Kč*12 měsíců*9)

Chcete hypotéku? Bez kalkulačky se neobejdete!

Výpočet maximální měsíční splátky

Dalším důležitým kritériem při žádosti o hypotéku je maximální možná měsíční splátky hypotéky. Právě zde žadatelé o hypotéku často narazí. Splátka všech úvěrů totiž nesmí přesahovat 45 % čistého měsíčního příjmu. Pokud tak už nějaký úvěr splácíte, můžete být značně limitováni a na hypotéku často ani nedosáhnete. Pak se nabízí možnost předchozí úvěry splatit nebo snížit na minimum a vytvořit si tak prostor pro splátku hypotéky v dostatečné výši.

Příklad: Výše zmiňovaný manželský pár s čistým měsíčním příjmem 46 000 Kč může měsíční splácet maximálně 45 % příjmu, což v tomto případě činí 20 700 Kč.

Příjem – ne vše se počítá

Jak jez z výše uvedeného zřejmé, to, jak vysokou hypotéku dostanete a jaká bude maximální měsíční splátka, závisí na příjmu žadatelů. S výpočtem čistého příjmu to ale není tak jednoduché. Pokud jste zaměstnáni na pracovní poměr na dobu neurčitou, výpočet je jednoduchý. Výplata, která vám po odečtení stravenek, benefitů a dalších položek chodí každý měsíc na účet, je váš čistý příjem. Roční příjem se pak počítá jako průměr výplat obvykle za posledních 12 měsíců, takže zahrnuje i případný 13. plat, odměny a podobně. Pokud ale máte smlouvu na dobu určitou, žádat o hypotéku bude složité. Jste-li ve výpovědní lhůtě, hypotéku vám banka neschválí.

U podnikatelů a živnostníků je situace složitější. Každá banka má totiž jinou metodiku čistého příjmu. Banky počítají příjem z obratu nebo daňového základu, umí zohlednit i paušály a sledují i obor podnikání. Pokud tak u jedné z bank neuspějete, zkuste navštívit jinou, kde na vás budou jako na podnikatele nahlížet pozitivněji. Do příjmu lze započítat i různé druhy důchodu, rentu, rodičovský příspěvek, výživné na dítě, diety, příjmy z pronájmu nebo odměnu pěstouna. Opět budete muset vše řešit individuálně s vybranou bankovní institucí.

Podmínky pro získání hypotéky v roce 2020 budou s velkou pravděpodobností stejné jako letos. I když vláda plánuje nastavení nových podmínek, které by měly zlepšit dostupnost hypotéky i pro mladé, je konkrétní řešení stále v nedohlednu. Plánujete-li hypotéku do budoucna, připravte se na ni s dostatečným předstihem, zjistěte si podmínky u jednotlivých bank a snažte se navýšit své příjmy tak, abyste byli pro banky bonitnější.

Připravili jsme pro vás další články o hypotékách a úvěrech:

publikováno: 6. 11. 2019
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.