PR článek

I nemovitost, která nemá přístupovou cestu, se může prodat


Foto 1 Josef Benda chata Olešná

Každý dům by měl mít svou vlastní přístupovou cestu, v ideálním případě z veřejné komunikace. V některých případech však okolní zástava nedovoluje přístup k pozemku a k domu samotnému. Přístupová cesta však tvoří jednu ze základních podmínek, které zákon klade také při kolaudaci domu.

Před prodejem zajistěte smluvně přístup přes cizí pozemek

Chata pana Bendy se nachází ve vesnici Olešná, na místě bez přístupu, což brání nalezení vhodného kupce. Řešení těchto situací představuje dohoda mezi sousedem, přes jehož pozemek cesta povede, a panem Bendou, kterému přístup chybí. Do katastru nemovitostí se tedy následně na základě smlouvy zapíše tzv. věcné břemeno či konkrétněji služebnost. Lidé často neví, co si pod těmito pojmy mohou představit, a proto je nejlepší obrátit se na zkušené realitní makléře.

Věcné břemeno patří mezi věcná práva k cizím věcem

Právní úpravu věcných břemen mohou lidé nalézt v § 1257 zákona č. 89/2012 Sb., občanského zákoníku. Věcná břemena se dále dělí na reálná břemena (obtížený musí vykonávat službu) a služebnosti (obtížený musí strpět nepříjemnost). Pro právní ošetření přístupové cesty je nejvhodnější služebnost cesty, průchodu nebo průhonu.

Zřízení služebnosti pro nemovitost může stát i několik tisíc korun

Dobré vztahy mezi sousedy nemusí trvat věčně, a proto i v případě, že svou nemovitost neprodáváte nyní, zajistěte si právo přístupu k ní na dobu neurčitou. Psaná dohoda se zapíše do katastru nemovitostí a v budoucnu se dalším problémům vyhnete. Ve smlouvě stanovíte vznik služebnosti, tedy povinnost souseda strpět cestu na pozemku. Obě strany se mohou rozhodnout zavázat na dobu určitou či neurčitou. Většinou se k uzavření této smlouvy připojuje i jednorázová odměna za ztížení podmínek využívání sousedova pozemku. Strany si mezi sebou mohou také ujednat pravidelné platby. V neposlední řadě se k celkové částce připočítají také poplatky, které si účtuje katastrální úřad za zaevidování smlouvy.

Pro jistotu se obraťte na zkušené realitní makléře s dobrými referencemi, kteří smlouvu připraví profesionálně

Situaci pana Bendy pomohli vyřešit makléři z RK PATREAL, realitní kanceláře, na jejíž reference se mohl spolehnout. Rychle zařídili sjednání smlouvy s majitelem přístupové cesty. V některých situacích si zajištění přístupové cesty vyžádá pouze formální potvrzení smlouvou. Reálná cesta k nemovitosti existuje, ale musí se také pro účely prodeje zavést do příslušného listu vlastnictví na katastrálním úřadu. Pan Benda se rozhodl ve spolupráci s realitní kanceláří PATREAL pokračovat a záhy došlo i k prodeji celé chaty, který kancelář zprostředkovala.

publikováno: 12. 10. 2017
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.