PR článek

Insolvence často zapříčiní prodej nemovitosti


Matulovi

Platební neschopnost, mnoho věřitelů, a ještě více dluhů, vede nezřídka k zahájení insolvenčního řízení. V něm provede insolvenční správce soupis veškerého majetku dlužníka a rozhodne o jeho dalším osudu. Nemovitosti a jiné hodnotné předměty se obvykle prodávají ve veřejných dražbách, aby se z ní vytěžené peníze mohly rychle a účelně použít na řešení dlužníkovy situace. Prodej nemovitosti v dražbě bývá až nejzazším řešením a většinou se neobejde bez nepříjemných průtahů, dalších administrativních požadavků ze strany insolvenčního správce či samotných věřitelů nebo potíží s vystěhováním původního majitele.

Reference klientů říkají, že prodej nemovitosti v insolvenci provázejí komplikace

Jelikož se vlastník většinou musí odstěhovat nedobrovolně, často po něm zůstane nepořádek nebo dokonce i části jeho majetku. Nicméně to, že vlastníte nemovitost, vás neopravňuje k nakládání s věcmi, které v bytě nebo domě zůstaly. Veškerý majetek insolvenčního dlužníka má ve správě insolvenční správce, který také rozhodne, co se s nimi stane dál. Pokud se jedná o hodnotnou elektroniku, zachovalý nábytek nebo například vybavení na sport, zařadí se také k dražbě, aby byl výtěžek z dlužníkových věcí co největší. Ostatní osobní věci, o které nejeví bývalý vlastník nemovitosti zájem, raději uložte do úschovy a poskytněte mu lhůtu k vyzvednutí. V tíživé životní situaci může pomoci jen dostatek času k tomu, aby se dlužník se vším vyrovnal. Proto realitní makléři varují úspěšné účastníky dražby, do nemovitosti se totiž zřejmě nenastěhují okamžitě.

Kromě potíží s původním vlastníkem dojde i na administrativní průtahy

Jako každý převod nemovitosti, musí se i tento zapsat do katastru nemovitostí. Tomu však předchází uzavření smlouvy s insolvenčním správcem a dlužníkem samotným. Běžně se také stává, že dlužníka někdo při podpisu této dohody zastoupí. V tom případě je potřeba zůstat ostražitý a ověřit si, zda má dotyčná osoba od dlužníka udělenou plnou moc. Bez výslovného svolení dlužníka by se mohla smlouva o převodu nemovitosti stát neplatnou. V této smlouvě také dohodnete konkrétní termín, do kterého se má dlužník úplně vystěhovat, nebo stanovíte, jak by se mělo nakládat s věcmi, které v budově po tomto datu zůstanou. Vše záleží na dohodě s insolvenčním správcem, a proto si můžete vymínit, že vám vše uvnitř nemovitosti zůstane. Potom už je jen na vás, zda věci vyhodíte nebo je budete dále užívat.

Movité věci, které vám brání v užívání nemovitosti, uskladněte

Jestliže smlouva s insolvenčním správcem neřeší osud movitých věcí uvnitř nemovitosti, raději zvolte nějakou formu úschovy. Neprodleně také kontaktujte insolvenčního správce a zeptejte se, zda jsou tyto věci zahrnuty k majetku vlastníka, nebo zda byly převedeny společně s nemovitostí. Bez domluvy s insolvenčním správcem nic nevyhazujte, abyste se zbytečně nevystavili postihu. Realitní makléři ze společnosti PATREAL všem svým klientům doporučují velkou míru trpělivosti.

publikováno: 4. 6. 2018
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.