Inspirace pro ložnice: kouzla s malým prostorem


Také v malé ložnici můžeme chybějící prostor uměle vykouzlit. Stačí jenom vědět, jak na to. Ty správ

Nemusíte zoufat, pokud je místnost pro ložnici menší, než-li by se vám líbilo. I v malém prostoru se dá vytvořit prostředí, v němž budete rádi usínat, a bude klidovou zónou celého bydlení. Světlé barvy by měly být samozřejmostí, stejně tak se rozhodně nesnažte do místnosti vecpat hodně nábytku. Jaké jdou další tipy pro maximalizaci prostoru?

 

V ložnici netrávíte tolik času, jako třeba v kuchyni či obývacím pokoji, proto se často stává, že právě na ni zbude nejmenší místnost. Rozhoně to není špatně, protože důležitější, než její velikost je pocit, jaký z ní budete mít. Pro odpočinek je hlavní, aby byla příjemná atmosféra.

Malá ložnice žádá světlé barvy

Pro mnohé je bílá symbolem právě pro zdi ložnice. Malá místnost ale může být dostatečně světlá díky velkým oknům, v takových případech by zdi mohly ale působit ostře a studeně. Nesahejte hned po sytých barvách, v tomto případě jsou ideální krémové barvy. Vhodně doplněné o příjemný koberec v odstínu béžové pak umí vykouzlit dojem přepychu.

Pozor na vzory v malé ložnici

Obecně se pro malé prostory nedoporučují výrazné vzory a motivy. Na jednobarevných zdech není jeden výrazný motiv na škodu, ovšem u koberců se geometrii či abstraktním výjevům vyhněte obloukem. I další textilie, ať už jedná o povlečení nebo přehozy, by měly být střídmé a ve světlých odstínech.

Důležitost správné postele

Mohlo by se zdát, že u postele není moc možností – vždyť rozměry jsou stále stejné. V tomto případě ale hraje roli úložný prostor, vzhled čela a celková konstrukce. Vysoká kovová konstrukce je do malých ložnic ideální. Druhou vhodnou variantou jsou postele s úložným prostorem nebo „vznášející se“ lůžka, jenž mají konstrukci ve zdi.

Fotolia_31830420_XS 

Na úložný prostor chytře

Nepořádek se v malých ložnicích tvoří více než snadno. S přeplněnými skříněmi, nočním stolkem plným neuspořádaných věcí je to ještě zřejmější. Dobrá organizace je v takových případech nevyhnutelná: vše, co do ložnice nepatří, musí pryč. Ideální jsou pak závěsné police a skříně, díky nimž lze využít celou výšku stěny.

Pracovna v malé ložnici? Nic není nemožné

V ložnicích se často nachází i pracovní koutky, i když to není tak úplně vhodné. Narušuje to atmosféru odpočinku a odvádí myšlenky od relaxace. Pokud však není jiná možnost, dá se koutek začlenit i do malé ložnice Kupodivu se dají jednoduše začlenit i do malé ložnice, jen je třeba využít chytré řešení v podobě sklápěcí desky stolu. Pro psací potřeby pak lze využít závěsné prvky na zeď.

V ložnici jakýchkoliv rozměrů se vyhněte umísťování polic a velkých dekorací na stěnu, u níž máte hlavu. Bezděčně byste mohli tyto předměty vnímat jako možné nebezpečí a smysly by tak byly stále v pozoru, což v místě, která má sloužit pro odpočinek, není nejlepší. 

publikováno: 27. 5. 2013
Rozbalit všechny příspěvky
Změnit pořadí komentářů
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.